| dyaa_9126 a întrebat:

Buna TPU :* am o poveste si as vrea sa ma ajutati
sunt pe cale sa-mi urasc mama! de ce?
pentru ca m-am saturat de ea ma face mereu sa plang si nu o mai suport cateodata imi vine sa iau ceva si sa-i dau un cap.SA INCEPEM, deci mama mea ma lasa din cand in cand afara cu prietenele si numi interzice asa de multe chestii dar de la un timp a inceput sa-mi spuna ca o sa-mi interzica sa mai stau cu prietena meah deoarece cica ea ma influenteaza intru mod... ca cica nu mai sunt atenta la ore si iau note mici din cauza ei. dar nu este adevarat.Si la masa incepe si urla ca nebuna la mine ca nu manac tot din farfurie si eu ii spun ca am mai mancat. Dar incerc sa urlu la ea aproape ca sare la mine sa ma plesneasca.Eu o intreb ca de ce urla si ea imi zice ca o avut o zi grea si este si asa foarte nervosa.Mereu daca vreau ceva de exemplu sa merg afara ea zice aproape mereu 'nu' asa ca eu ma duc la tatal meu si il intreb si imi zice da.Eu pe ea degeaba o intreb ceva pentru ca ea imi zice mereu nu.Este foarte nervoasa mereu si nu stiu ce are! Mam cam saturat sa urle la mine si sa ma faca in continuu sa plang.Mereu gaseste un motiv din care sa urle la mine si sa-mi reproseze cate ceva.Inainte ii ziceam si de baietii si de tot si nu avea nicio treaba dar acum daca ii zic incepe si urla. Uneori ma gandesc ca ar fi fost bine sa ma sinucid sa nu mai traiesc asa numai in suferinta! EU m-am cam satuart de ea! Inainte parintii mei se certau mereu dar acum nu mai e nimic. Mias dori cate odata sa am din nou acea mama care ma intelegea mereu! Eu o iubesc! dar nu stiu ce sa mai fac pentru ca nu stiu daca este zi fara sa ma cert cu ea... ea inca ma mai crede copil de gradi. nu ma lasa sa trec calea ferata singura si multe alte lucruri! Messul si internetul sunt singura mea poarta in care ma pot simti ma bine.Aici ma pot simti mai bine si ma car ceva ma face mai happy! Va rog ajutati-ma si pe mine! :*

Răspuns Câştigător
| Alecsia a răspuns:

Off. Este foarte greu sa nu fi inteleasa de parinti! Si eu am trecut prin asta, si uneori am impresia ca inca trec, dar lucrurile s-au mai calmat si am inceput sa imi imbunatatesc relatia cu mama mea. Incearca sa vorbesti cu ea, cand este calma. Doar pentru ca este stresata nu inseamna ca te uraste. Nu traim in cele mai usoare si drepte timpuri, deci toata lumea e mai tensionata datorita unor lipsuri care isi fac prezenta simtita mai mult sau mai putin. La faza cu sinucisu dai dovada de imaturitate, sincer. (Nu ai spus cati ani ai) Cand ai probleme nu te sinucizi, treci peste ele ca apoi sa poti fi fericita. Incearca sa nu o mai bagi in seama pe mama ta cand tipa. pe modelul "zi ca ea si fa ca tine". Astfel incat sa nu iti mai faci si tu nervi, pentru ca nervii tai nu o vor calma, ci o vor enerva mai tare. Si. ai spus ca tatal tau este mai ingaduitor. Incearca sa vorbesti cu el despre mama ta, despre ceea ce crezi ca nu este in regula (fara sa o jignesti in fata tatalui tau) si sunt sigura ca el va purta o discutie cu ea. Nu merita sa fi trista, ziua de azi nu se mai intoarce maine, iar viata merita traita frumos. Sper ca te-am ajutat! Ai grija de tine si fi sigura ca toate or sa mearga bine! :*

8 răspunsuri:
| Liviu a răspuns:

Eu cu ai mei aveam certuri din astea
Tata e o fire mai spontana ( din pacate l-am mostenit 80% )
Eu sunt la fel ca el
Imi vin draci usor Daca stii sa ma iei usor ne intelegem foarte ok
Ai mei incepeau cu prostii din astea de intrebari de certuri la MASA
unde mancam
De cand l-am vazut pe tata o data dand cu pumnu in masa si plecand
De atunci fac la fel
Nu dau cu pumnu in masa
Ma supar ma ridic si plec la mine in camera pana pot manca linistit
Pur si simplu NU INTRA MANCAREA IN MINE!
Mi se fut3 si pofta de mancare si tot.
Acuma am o varsta numai face figuri din astea
Se gandeste ca... o sa se intoarca roata ( nu degeaba e rotunda )
Si cum ii face el acu lu bunicu ( lu taso ) asa o sa ii fac eu luihappy

| Cristi_1137 a răspuns:

Apai si eu ma certam cu tata acum cateva saptamani, si imi venea sa ma sinucid cam defiecare data, desi sunt baiat, eu am 15 ani, dar eu acum fac ce zice el macar de ochi lumii si stiu cum sa il intreb ceva,+ ca bag o gramada de vrajeala cateodata, chestiile astea trec daca ai rabdare, sau gaseste u o solutie pana trec si nu o mai baga in seama, daca vrei sa nu mai plangi, injuro si u in gand, si gandeste-te ca o sa ai copii si nu o sa le faci niciodata asa, eu asa faceam la 13 ani...(cic varsta asta de 13-15 ani e de toata frumusetzea) sper ca te-am ajutat

| Catenstein a răspuns:

Mda si mama mea este la fel chiar mai rau
Eu nici macar nu ii spun ce se intampla la scoala pentru o aud mereu
"Sa nu te duci sa nu patesti ceva"
Si eu ma cert cu mama zilnic...
Adica imi spune ca eu am o problema si ca ea este calma
mi-a spus ca o sa ma duca la ceva ...nu stiu cum se numeste...
sa ma faca mai calma si sa fiu altfel...asa ca stiu prin ce treci...
uneori si eu caut un raspuns la aceasta intrebare...:-

| Carlamonicaanghele a răspuns:

Si eu am probleme cu mama si uite ce fac:
cand incepe sa tipe nu face nimic
uitate la ea ciudat ca si cum ar fi nebuna rau
ea se va simti prost si va mai evita sa mai faca "crize"din astea

| dyaa_9126 explică:

Deci multumesc fain de toate raspunsurile cre mi leati dat... aaa am uitat sa zic eu am 13 ani si asa fac cand ural la mine no bag in sema si ma uit urat la ea si o injur in gand... mersi mult big hug daca as putea vas da la toti funda da nu pot o sa va dau vot :* :X

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

WOW c poveste!
Pai, eu cred ca mama ta se comporta asa deoarece nu vrea sa accepte faptul ca ai crescut si ca nu mai esti fetita aia mik si neajutorata.Si a mea face la fel cateodata, si atunci ma cert rau cu ea dar apoi regret cuvintele rele p care le-am spus.
Sa nu mai spui ca vrei sa t sinucizi, gandeste-te cat va suferii ea in urma ta, pentru ca sunt sigura ca te iubeste, asa cum orice mama isi iubeste propriul copil
Iar daca e nervoasa, poate o avea si ea problemele ei, ai spus ca inainte parintii tai se certau mereu, poate asta e kuza, poate nu vrea sa t piarda si p tine
Inceark tu sa fii mai klma, ai spus c-o iubesti, arata-i asta, vorbeste mai mult cu ea, incearca s-o intelegi si tu
Gandeste-te ca unii ar da orice sa mai poate spune cuiva'mama', iar tu s-o urasti...nu e bine.Ar trebui sa t simti norocoasa ca o ai

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ironic. Sora mea e EXACT la fel! Maica mea urla incontinuu ca nu stie la matematica, ca nu invata,... Incearca sa o asculti o saptamana. Ar putea fi suficient. Nu te mai intalnesti un timp cu prietena si poate se linisteste daca nu o lasi sa se certe singura. Si nu te certa aiurea, un cuvant frumos face cat o mie de amenintari. Daca ea nu intelege asta, trebuie sa o intelegi tu. Bafta!winking

| olesea_4446 a răspuns:

Off fdragutza.cum sa te sinucizi. unii se lupta pentru a trai da tu vrei de bunavoie.fii kalma.mama ta poate are probleme de care tu nusti, poate e bolnava, poate fi diferite, nu trebuie sa fii pe ea suparata. da recunosc ca am si eu asa momente cind ma satur si imi vine nu stiu ce sa-i zic insa ma kalmez. e si analizeaza situatia, si cind spune nu, intreab-o cu calm de ce mereu spune nu, du-te la ea si intreab-o ce probleme are, spune-i ca ii esti alaturi una alta, poate si tu i dai motive sa urle, poate ai facut ceva de sia pierdut putin din incredere.parintii niciodata nu vor raul pentru copii asa ca orice ar face ea si cum ar urla asta ea o face spre binele tau si apropo de prietena ta. daca ea spune ceva de ea ca te inluenteaza-poate ca are dreptate. SFAT:lasa gindul de a te sinucide ca e absurd, gandeste-te ce frumos e sa ai o familie un serviuciu etc.nu lasa toate acestea ca nu faci rau nimanui decit tie si parintilor.ai grija de tine.bafta!