| darisu22 a întrebat:

Ideea sta in felul urmator:tatal meu vitreg a decedat de curand, neputand sa-i faca acte mamei pe apartament, avand doi copii din prima casatorie.mama e casatorita legal cu el de 2 ani si apartamentul e pe numele lui. un singur copil vrea taxa de succesiune.cate parti ii revine mamei si cate parti copilului? astept pareri.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sotul supravietuitor are dreptul la cota de 1/4 din masa succesorala (25%), restul de 3/4 (75%) revine copiilor defunctului, indiferent de numarul acestora. Numai bine!

2 răspunsuri:
| doc69 a răspuns:

Daca apartamentul este dinaintea casatoriei si nu i-a lasat nimic scris nu are nici un drept. daca este din interiorul casatoriei atunci sotul mostenitor are dreptul la 50% iar restul se impartela ceilalti

| ioana_8925 a răspuns:

deci apartamentul reprezinta un intreg sa zicem 100
acel 100 se imparte la 2 pentru ca 50 avea sotul 50 sotia
cum sotul a decedat cei 50 se impart sotia nu are ce sa imparta cu nimeni si atunci ar veni asa : daca exista 2 copii cei 50 se impart in doua 25 o sa primeasca sotia si alti 25 copii(chiar daca sunt 2 sau 10pt ca o parte e sotia si o parte copii- ) deci sotia are 75 - asta este in mod legal dar depinde- cel mai bine consulti un avocat sau mai intreaba cunoscatori!