| OXxana a întrebat:

In apartamentul in care stau s-a adunat la intretinere suma de 3700 lei. Acest apartament este in acte al tatalui meu. Adiministratora a spus ca ne da in judecata pe toti trei respectiv mama, tata si eu pt neplata intretineri. Acum intrebarea este daca suntem dati in judecata si eu ma ofer sa platesc suma pot trece casa pe numele meu? Sau ar ramane tot a lui in acte ps: mama nu este casatorita legal cu tata

4 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Complicata treaba, daca ajungi sa pierzi locuinta cauti de munca in strainatate sa faci bani ca sa iti iei alt imobil pentru tine si maicata sa o tii alaturi daca crezi ca a fost buna cu tine

Elianna
| Elianna a răspuns:

Nu.
Daca apartamentul este scos la vazare, pentru recuperarea datoriilor, la licitatie poti participa si tu si asa poti sa-l cumperi, daca ai toti banii cu care se castiga licitatia.
Administratorul poate da in judecata doar pe proprietar. Voi sunteti de fapt chiriasi.

| darrio2007 a răspuns:

Nu-l poate da in judecata decat pe proprietar.Voi doar locuiti acolo. Poti plati pana sa fiti dati in judecata.Este mai complicat dupa. Daca tatal tau vrea sa ti-l vanda tie(in acte) nu este nici o problema.Stau si ma intreb(nu vreau sa te judec) dar de ce acum spui ca poti plati aceasta suma si nu ai facut-o pana acum, ca sa nu se ajunga la asa ceva.Erau sume mai mici.

| Dismally a răspuns:

Indiferent de datorii si de cine le plateste, apartamentul va ramane tot pe numele tatalui tau. Pentru a-l trece pe numele tau trebuie sa mergi la notar cu parintii si toate actele.