| Mihaa22 a întrebat:

Ieri a făcut el de mancare, chiar a ieșit foarte buna, a făcut tocănița din legume cu piept de pui. L-am laudat.
După am discutat, mi-a spus ca el ar găti mai des doar ca nu are timp dacă e la munca. Și i-am răspuns cu "pai eu cum am?"
Nu a spus nimic.
Eu am timp după 8 ore de munca sa fac mancare, sa fac curat, sa spăl vasele, sa pun la spălat, sa scot de la spălat, sa împatur hainele și sa le întind etc aproape zilnic. Nici mie nu îmi face plăcere dar este strictul necesar. Și a spus ca da dar nu ii cer niciodată ajutorul ca el m-ar ajuta. Eu am spus ca aceste lucruri nu se cer deși i am cerut de multe ori dar nu-mi place sa insist, se fac ca iubești persoana care face totul pentru tine și te gândești din bun simt sa te pui s o ajuți sa ii faci viata mai frumoasa și mai ușoară. Dacă vezi ca nu am scos hainele din mașina, scoate le tu, daca am gătit si ai văzut ca nu am apucat sa spăl vasele ca m-am dus la munca după ce am gătit, spală le tu. Ca nici mie nu îmi place sa fac atatea chestii deodată pentru ca ma stresează și ma epuizează mai ales ca le fac pe toate pentru doua persoane. Trăiesc pentru doi, ma stresez pentru doi, muncesc pentru doi, trag pentru doi.
L-am întrebat după dacă m-ar iubi dacă nu as face chestiile astea, dacă as fi mai leneșă și a spus ca nu, așa simplu.
A spus ca cică aceste chestii le faci ca femeie sa ii arați iubitului tău sau soțului ca îți pasa de el. Pai și tu ca bărbat ce faci? Stai in pat și te joci pe telefon asta dacă nu ești la munca in rest nimic. Nicio floare nici măcar de ziua mea, nicio atenție, măcar un gest ceva. Tu cum îmi arați ca ma iubești ca bărbat?
Ca nu ma înșeli? Da bravo felicitări ai atins nivelul minim care înseamnă sa fii om.
Adică el ma iubește pentru ce ii ofer nu pentru ceea ce sunt.
Si l-am întrebat: "Pai si eu atunci de ce sa te mai iubesc ca oricum nu faci chestiile astea?"
N-a spus nimic.
După am vorbit despre pe cine iubim mai mult. Ca fata de familie este un alt fel de iubire si fata de partener este altul iar si ca nu le poți compara. A spus el ca da dar dacă îți faci o familie, soție copil etc ca deja e mai mult. A spus ca atunci când o femeie îți oferă un copil ca o iubești mai mult.
Pai bun si eu dacă nu vreau copii sau dacă nu pot avea nu ma mai iubești? Dacă nu sunt soția ta legal nu ma iubești la fel de mult? Dar nu m-ar cere de soție deci nu vrea sa ma iubească mai mult?
Din nou, el m ar iubi mai mult doar daca i as oferi un copil dar a spus ca daca as avea copil el nu s ar implica in îngrijirea lui. M-a lăsat masca, jur.
Ii făceam sandwich și ii tăiam coaja de la pâine ca are probleme cu dinții ca sa nu îl doară.
Ii fac sandwich pentru munca aproape zilnic și când nu ii fac ii dau bani sa își cumpere ca trăim din banii mei ca el tot salariul îl are împărțit între rata la apartament și pensia alimentara și încă o rată.
Ii pregătesc lucrurile pentru dimineața înainte de munca sa nu caute după ele. Ma trezesc pentru el deși sunt alt schimb ca sa îl trezesc pentru ca el nu se poate trezi singur. Dacă ma trimite după suc sau țigări sau orice la magazin eu merg atunci.
Vreau doar sa primesc ceea ce ofer, i-am spus dar in zadar.

69 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Nu ai binecuvântarea Creatorului când locuiești cu cineva fără căsătorie și nici respectul tipului respectiv. Dacă accepți să-i fii menajera și sa aibă și sex gratis, de ce sa se mai obosească? Ai fi mai fericita și respectata dacă pe viitor nu te-ai muta cu nimeni faracasatorie și ai discuta dinainte despre rolurile din familie.

| oSalamadra a răspuns:

Cand vad povesti de genul asta in 2023... fratilor nu invatam nimic din ce vedem in jurul nostru si din trecut?
Tu daca ne zici acum ca ii schimbi si pampersul eu te cred pe cuvant.
Am lucrat la o scoala cu copii cu handicap mintal. Acolo aveau fiecare o tablita cu lucrurile pe care trebuiau sa le faca si rupeau cand terminau fiecare sarcina. Fa-i si tu asa sau maturizeaza-te si desparte-te de el, la 27 de ani e tarziu sa mai schimbe orice, e defect din fabrica dar te-ai prins prea tarziu.
Ma bucur ca ai pus intrebarea asta inseamna ca esti constienta ca trebuie sa faci ceva cat mai curand desi sunt socata ca cineva poate suporta un om atat de nesimtit si ignorant fara sa il ia la bataie.
Arata-i asta rolling on the floor https://stirileprotv.ro/......legea.html

| Violleta2022 a răspuns:

Facet-ti reguli pe care sa le respectati amandoi: o saptamana gateste unul, cealalta saptamana gateste celalat.
Treburile se impart la doi, atata vreme cat amandoi aveti servici.
La fel se fac si treburile din gospodarie: unul spala rufele, celalat da cu aspiratorul samd.
Fiecare isi pregateste imbracaimtea si se scoaa sa mearga la munca, nefiind obligatia ta sa-l scoli, ca nu mai are 2 ani.
Cand ai o putoare la usa ori impui reguli stricte si le respectati anandoi, ori ii dai un sut in dos, ca iubirea aia moare dupa cativa ani si ramai cu putoarea, sa muncesti pentru el.

| dullcat a răspuns:

Ma rog ca postarea sa fie scrisa la misto...

Nu stiu cum sa iti spun, dar FUGI! Tot ce ai scris aici este plin de red flags.Tu practic traiesti cu un copil, nu cu un barbat.Iar daca devii mama vei avea in grija doi copii, unul mic si unul mare.Va fi pur si simplu horror pentru tine.Ti-a dat toate motivele pentru care sa nu mai stai cu el, asa ca, sincer, ma depaseste cum tu inca ai dubii?

Daca amandoi lucreaza atunci amandoi trebuie sa preia din sarcinile casei. Spune-i sa se teleporteze cu 100 de ani in urma, pe vremea cand femeile stateau acasa, ingrijind de camin si de copii, iar barbatul e singurul care lucra si aducea venitul in casa.Foarte amuzant ca aceasta cerinta s-a perpetuat pana in prezent, desi femeile au propriul lor loc de munca, prin urmare nu este acceptabil ca numai ele sa se ocupe in continuare de casa si de copii, timp in care barbatii freaca menta.

Repet, fugi, asta daca nu vrei sa te legi la cap cu un manchild si despartirea sa iti fie mult mai grea ulterior.

De citit
https://www.reddit.com/......eilor_din/

https://centrulfilia.ro/......-FILIA.pdf

| dullcat a răspuns:

Mai era recent unul recent reddit care se plangea.Toata lumea i-a zis ca e problema lui si se comporta ca un copil, nu ca un adult. Poate vrei sa citesti si tu, sunt sigura ca te ragasesti in 70% din poveste:

https://www.reddit.com/......%C8%99i_a/

https://www.reddit.com/......%C4%83_pe/

| dullcat a răspuns:

Uite aici cum scrie lumea in comentarii, multe relatii sanatoase, unde ambii se ocupa de treburile casei.Ti-e mai mare dragul sa citesti:
https://www.reddit.com/......artenerul/

De citit si aici, obligatoriu:
https://www.reddit.com/......la_vasele/

https://www.reddit.com/......_fii_mare/

https://www.reddit.com/......Bi_faceti/

| GabiDumitrescu a răspuns:

OK, deci te-ai combinat cu un idiot. Acum ar mai urma sa ne spui ca nu il intereseaza nici de placerea ta in intimitate in mod deosebit ca sa fie tacimul complet. Nu s-ar implica in ingrijirea copilului? WTF? Ce trintor imputit ti-ai gasit, draga Mihaela?

| GabiDumitrescu a răspuns:

OK, deci esti cu un dobi-dobi care nu te merita. NEEEXT!

| Freya1 a răspuns:

În viata dai peste oameni și oameni, de aceia e bine sa te uiți la ce alegi.

E clar ca nu te poți aștepta la barbati sa de-a atâta atenție casei cum o fac femeile, dar asta nu înseamnă că trebuie să fie ultima putoare, lepra sau ignorant.Sa nu spele o farfurie după el sau sa nu își bage nici chiloții la spălat.
Tu greșești ca l-ai facut sa depindă de tine.Si soțul meu acum ca sunt însărcinată vede cât de mult ii lipsește mancarea făcută de mine,curățenia, ajutorul.Dar dacă eu nu pot sa fac face el, așază, spala, merge la munca și de multe ori ma mai cară și pe mine după el ca să nu îmi fie urat acasă ne putând sa fac anumite lucuri.Mai avem și noi divergente legate de una alta, dar nici de cum pe ajutor, pe treaba acasă, bani sau munca.Astra trebuie făcute indiferent ca sunt eu sau el.Plus ca eu nu as accepta un bărbat ce nu e independent și stabil.In sensul de a munci ceva, a scoate niște bănuți și ai dramui. Daca îmi iau partener și îl țin doar eu și mai fac și treburile acasă și îl mai șterg și pe el la fund după ce îl mai iau? Asa mai bine îmi fac un copil.

Părerea mea e ca ar trebui sa nu mai faci o vreme atâta treaba, mai uita și tu sa bagi la spălat, sa speli farfuria, sa dai cu aspiratorul.Mai zi și tu ca ești obosita sau ca iti e rău. Daca pentru atata te va lăsa în loc sa te ajute e clar ca nu e ce trebuie lângă tine.

| Emma30555 a răspuns:

Eu nu înțeleg femeile ca tine. Chiar nu pot. De ce crezi ca trebuie sa faci toate astea pentru un bărbat? De ce te porți ca mama lui sau mai rău ca menajera lui. Răspunsurile pe care ți le da sunt de copil necopt, de bărbat limitat. El nu te iubește, el crede ca i se cuvine totul. Dacă faci un copil cu el te vei epuiza mai mult. Eu nu am făcut niciodată nimic din ce faci tu și am avut relații în care am fost iubita. Ei erau bărbați care știau sa gătească știau sa facă curat la fel ca și mine. Eram egali. Nu exista ideaa ca asta e treaba de femeie și asta de bărbat. Un bărbat trebuie sa iubească o femeie cu inima, pentru ceea ce este ea, pentru personalitatea ei nu pentru ca face curat și mâncare. Nici măcar nu poți iubi pe cineva pentru aceste calități, poți doar sa le apreciezi. Astea se fac de la sine împreuna. Poate el ca bărbat sa facă chiar mai multe fiindcă ei sunt mai rezistenți fizic. Eu nu cred ca te merita.

| VoidEternal a răspuns:

Eu cred că relația voastră nu e pierduta inca.

Dar e important sa ii spui. Nu te gândi că știe, că ar trebui sa facă chestii fără să-i spui. Contează să vorbești cu el. Spune-i verde în față, vorbind ca doi adulți zi-i cum este acum și cum ai vrea sa fie. Nu mai considerați că e firesc că ar trebui să știe. Dacă îl iubești spune-i, arata-i cât te deranjează și explica-i că nu mai poți continua asa. Sa vadă niste consecințe.

Lumea văd că se grăbește să te judece și să arunce cu rahat in stânga și în dreapta ca primatele. E așa ușor să zici "lasa-l, gaseste-ti altul" dar când e vorba de propriile relații nu mai sunt așa grăbiți. Sau poate sunt prea grăbiți.

Un psiholog mi-a spus odată că un singur om poate schimba o relație. Multi zic că daca nu vor ambii parteneri schimbare, lucrurile vor fi mereu la fel. Nu e așa. Trebuie doar sa știi cum să-l iei. Măcar încearcă. Și ai răbdare, nu o să-ți iasă din prima. Dacă nu merge, atunci poți încheia relația fara sa te uiți cu regret in urma.

| oSalamadra a răspuns (pentru VoidEternal):

E divortat la 27 de ani cu copil in alta casnicie si tipa actuala ii reproseaza ca nu face nimic. De cate consecinte mai are nevoie ca sa realizeze ca e un om iresponsabil? rolling on the floor E simplu, e comod din fire. Daca un copil nu te responsabilizeaza, nu te mai ajuta nimic

| anonim_4396 a răspuns (pentru VoidEternal):

De ce simti mereu nevoia sa iei apararea ratatilor, dar la fete le dai dismiss la orice sentiment si le pui la zid ca se machiaza? rolling on the floor)))

| VoidEternal a răspuns (pentru anonim_4396):

Ei, dar uite ce bine ma cunoști tu, din moment ce știi ce fac "mereu".

Le dau dismiss la fete pentru că se machiază? laughing Și concluzia asta ai tras-o, cum anume? Machiajul doar mă lasă rece arata tot.

Răspuns utilizator avertizat
| StoicAnalysis a răspuns:

Cauta pe altcineva. E atat de simplu. Daca vezi ca nu poti sa o scoti la capat cu el si dureaza situatia asta de ceva timp, fa-i vant, sau pleaca. Lasa-l sa moara de foame daca e prost si nu te ajuta. Efectiv tu ti-ai luat parazit, nu barbat. Genul asta de oameni trebuie lasati sa moara de foame. E singura lor scapare de a nu mai fi paraziti.

| Sophieka a răspuns:

Sa-ti vezi de viata ta incontinuare, singura si sa te rogi si sa astepti partenerul potrivit, la timpul potrivit...
Mi-a placut raspunsul unui membru cunoscut din comunitate, raspuns la o alta intrebare din alta parte: Tango degeaba!

| blackann a răspuns:

rolling on the floor
credeam ca e vb de o fetita de 14-15 ani pana ai scris de rate si pensie alimentara.
saraca... unele va meritati soarta, ba.

| Parakeets a răspuns (pentru blackann):

Și empatia, Blackanne, unde-i?winking

Dar da, ai și tu dreptate cu ceva, soarta femeilor care iubesc cu adevărat e legată doar de broscoi și viermi. Nu de un prinț. Prințesa are destin de cenușăreasă și astfel broscoiul prin iubirea prințesei devine prinț, dar doar un prinț de fațadă. Pfff, halal destine, sorți și iubiri.

| sammie a răspuns:

Nu înțeleg de ce toți dau hate pe-aici că tu ești problema. Eu sunt de părere cu tine. Și așa ca al doilea plan, desparte-te, iti pierzi timpul cu el.

| Ararat a răspuns (pentru sammie):

Singura ei problema e ca se complace.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Taci din gură. Ți-ai luat bărbat doar ca să ai cu cine face sex.
Te-ai angajat și tu pentru prima dată și te plângi că trebuie să lucrezi opt ore...
Sigur n-ai mai mult de 18 ani. Învață fată pentru bac/facultate și lasă prostiile. Ți-ai luat pe unu' cu patru clase care lucrează pe șantier. La ce te așteptai?
Probabil că bunică-ta ți-a zis să ai o relație la cei 18 ani ai tăi. Nu-ți convine, găsești pe altul.

| Mihaa22 explică (pentru anonim_4396):

Am 23, el 27. Am bac, am scoala, am un loc de munca bine plătit ca altfel nu puteam trai dintr un salariu doi oameni. Dacă voiam doar organe, nu mi făceam relatie și săream și eu din floare in floare. Nu ma plang ca lucrez 8 ore, ma deranjează tot ce trebuie aa fac după acele 8 ore sau chiar 12 in timp ce el ori e in medical ori sta 8 ore și vine acasă și se trântește in pat. Te-ai simțit și tu

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mihaa22):

Păi dacă știai deja că trebuie să pleci de lângă el, de ce ai mai pus întrebarea?

| Ararat a răspuns (pentru Mihaa22):

E cu 4 ani mai mare decat tine si cu 15 ani mai mic mental. Tu te auzi ce spui, tii in carca un "barbat" de 27 de ani? Aia e nevertebrata, scuza-ma. N-are pic de barbatie si de mandrie si se mai vrea si tata. Nu mai am cuvinte

| beeatricefa a răspuns (pentru anonim_4396):

Ofticat ești bai?

| anonim_4396 a răspuns (pentru beeatricefa):

Citește comentariul meu de mai sus. N-am de ce să fiu ofticat. Eu nu invidiez pe nimeni.

| anonim_4396 a răspuns (pentru beeatricefa):

I-am spus că părinții o iubesc și o înțeleg și n-are de ce să-i fie rușine că stă cu ei.

| beeatricefa a răspuns (pentru anonim_4396):

De aia te ai luat de ea in halul ala iisuse?laughing)))

| MrNuggets a răspuns (pentru Mihaa22):

Relatiile nu sunt pentru toti, daca esti sensibila de ce ai intrat în relația cu el

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asa a fost mama cu tata, la 55 de ani au si divortat. Tu sper sa fii mai desteapta si sa pui punctul acum.
Oamenii astia nu se schimba, s-au nascut comozi.
Esti ca un obiect in viata lui, desi el are comportamentul de mobilier si n-are niciun impact in viata ta in afara de a fi o sursa de stres.
Cand iubesti ajuti fara sa ti se ceara, oferi fara sa ti se spuna, vine natural din tine sa vrei sa usurezi viata omului de langa tine.
Iti dai seama ca pentru el un copil inseamna doar statutul de tata si atat, e genul care nu ar plati pensia alimentara nici daca ar fi una de 50 lei.
Lasa-l o saptamana nemancat, neimbracat, necalcat sa vezi cum se poarta cu tine. Dupa ce ai povestit aici, prezic ca o sa te trateze ca pe un gunoi si o sa incerce manipulari meschine.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ție nu ți-e rușine să-ți jignești tatăl, cel care muncea și câte 12 ore pe zi ca să-ți dea să mănânci?

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Tata nu a adus niciodata un ban in casa, nu are nici 10 ani vechime pe cartea de munca, mama a tinut si casa, si pe noi in facultate, si pe el in carca.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

P.S: evita sa faci sex cu el sau verifica prezervativele ca pare genul care te-ar lasa gravida doar ca sa ramai blocata cu el

| Mihaa22 explică (pentru anonim_4396):

.facem sex de doua ori pe luna doar când vrea el și ma protejez eu, de rămas gravida nu am cum sa rămân.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mihaa22):

Tot tu te si protejezi? Fereasca! crying

| Mihaa22 explică (pentru anonim_4396):

Problema este ca sunt conștientă de toate problemele doar ca nu știu cum sa ma rup, e legătura aia toxica, frica de singurătate, n am unde sa merg decât la părinții mei unde nu ma simt bine venită, simt ca ii voi încurca iar. Sunt in cu el de un an și jumătate și dacă ajung acasa ma voi simti ca un musafir, ma voi simiti si stânjenită la anii ăștia sa stau cu părinții

| Dalmore a răspuns (pentru Mihaa22):

Îl duci de mânuță și să-și pună unghiuțe cu gel? love struck

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mihaa22):

Esti deja singura. Nu fugi de singuratate. E foarte benefica o perioada de liniste, o sa ai timp sa vindeci si sa iti pui ordine in ganduri ca sa te asiguri ca nu mai ajungi intr-o relatie de genul asta. Si eu m-am temut de singuratate inainte sa ma despart de fost, dar acum cred ca acea perioada in care am stat eu cu mine a fost cea mai buna perioada in care ironic am invatat cele mai multe lucruri despre mine si am crescut enorm. La un moment dat oricum o sa ajungi singura, macar sa fie acum cat esti tanara si inca nu ai prea multe regrete.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mihaa22):

Părinții te iubesc și te înțeleg. Problema ta e frica de judecată. Alții stau și la 40 de ani cu părinții și pe lângă asta îi și bat. Preferi să stai într-o relație toxică decât să te vadă societatea într-un fel.

| Miruna333 a răspuns (pentru Mihaa22):

Dupa ce ca e 0 in casa, mai e si 0 in dormitor. De 2 ori pe luna cand vrea el? Doamne fereste.

| Emma30555 a răspuns (pentru Mihaa22):

Încearcă sa îți cauți alt iubit. Te poți muta într o chirie mai ieftina. Socializează, fa ți prieteni, prietene în felul asta ai șanse mai mari sa întâlnești pe altcineva

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oricum vrei să ți se dea dreptate, deci nu văd rostul întrebării...
Asta e doar perspectiva ta din ce ai scris. Dar tu te-ai gândit să-l întrebi cum se simte, cum sunt colegii lui de la serviciu, dacă se comportă bine cu el?
Mă bucur că planul meu e să nu am o iubită niciodată în această viață.

| Ararat a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce treaba au colegii cu ce are el acasa? Pe ea o intreaba cum se poarta lumea cu ea la munca? Daca ai colegi naspa nu te mai speli, umbli jegos, mananci din gunoi? Nu? Atunci pune mana si poarta-te ca un adult functional. Ce logica de lepra. Groaznica specie sunteti. Pana iti faci tu o iubita te mananca gandacii oricum

| anonim_4396 a răspuns (pentru Ararat):

Domnul să fie plând cu tine!

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Asa oricine poate spune ca are colegi aiurea si sa isi caute scuze sa nu faca niciodata nimic. Nu iti plac colegii, schimba locul de munca ca nu esti copac sa stai in loc toata viata. Voi nu sunteti adulti, nu stiu ce cautati la intrebarile astea ca e clar ca nu aveti un strop de independenta in voi.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, exact. La fiecare prostie îți schimbi locul de muncă. De unde știi că la următorul n-o să fie la fel?

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca tu la fiecare prostie de la munca nu mai esti in stare sa fii un adult functional acasa da, ar trebui sa iti schimbi locul de munca sau sa-ti scoti certificat de handicap.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ambii lucrati cate 8 ore pe zi, e absolut normal sa impartiti si treburile casnice!
Intr-o casnicie sau parteneriat de orice fel intrii ca partener, dar el te tine drept sluga! Desigur, daca o sa ii permiti!
Dupa lucru, mai are altceva de munca in afara de asta?!
Daca da, si ii consuma aproximativ tot atata timp si energie cat iti ia tie sa faci treburile casnice atunci exagerezi tu, daca nu atunci esti mai mult ca indreptatita sa te plangi de comportamentul lui!
Nu stie ceva, il inveti, nu e obisnuit - atunci ar trebui sa se obisnuiasca, caci singur oricum le-ar face pe toate!
In plus, daca un barbat iubeste o femeie o ajuta atunci cand el nu are de lucru si nu are cu ce isi pierde vremea, nu o lasa sa se strofoace singura iar apoi el pretinde sa i se puna mancarea in farfurie si totul sa fie lux in jur.
Mai bine singura decat cu un copil -barbat!

| troleibuz a răspuns:

Incerc sa te inteleg, dar nu pot. Am impresia ca povestea e si mai larga de atat, si a implicat multa manipulare de care nu ai fost constienta, pentru ca mi se pare incredibil sa treci prin atatea de una singura si tot sa nu poti pune punct. Nu inteleg frica de singuratate, ce e aia in situatia ta in care esti oricum singura?
E mult mai rau sa fii singur intr-o relatie decat sa fii singur si atat. In a doua situatie macar stii ca asa trebuie sa fie. Poate ar trebui sa vezi un psiholog sa afli de ce nu ai stima se sine, de ce stai langa oameni care nu te respecta si nu sunt potriviti pentru tine, de ce crezi ca atata meriti tu la cat de multe faci? E pacat, tu esti genul de femeie care langa un barbat sanatos ar face multe in viata.

| sweetys a răspuns:

Nici nu stiu de unde sa incep. Fiindca nu vreau sau nu pot sa ma pun in situatia ta, fiindca al meu barbat face multe fara sa ii cer, vin de la munca si gasesc mancarea calda pe masa, sau rufele intinse, poate nu le face cum le fac eu, pe unele le face mai bine si ii sunt recunoscatoare pentru tot suportul. Sunt lucruri ce tin de bun simt, nu poti sa le cataloghezi ca fiind strict de femeie sau de barbat, pana la urma in situatia in care esti, esti doar o servitoare pentru el, cel putin asa vad eu lucrurile. Nu poti masura iubirea in cat de mult se sacrifica si se neglijeaza cealalta persoana. Iar la partea cu copilul, probabil daca e sa apara, tot tu te vei ocupa de el. Si sunt sigura ca la fel a facut si in fosta relatie unde trebuie sa plateasca pensie alimentara. E fix genul de relatie toxica. Sau asa o vad eu. Deoarece am un exemplu in familie si de cate ori am deschis discutia, raspunsul era: Se va schimba dupa ce apare copilul. Si copilul a aparut, iar el nu s-a schimbat, dupa ce venea de la munca, facea dus si pleca in oras, mai venea la 22, si zicea ca e obosit si se baga la somn, daca plangea copilul, el nu se ridica din pat sa vada ce are, si acum cand copilul are 3 ani, la fel e, daca il pui sa aiba grija de el, isi gaseste de lucru prin oras, ba o cafea, ba un grătar. Si femeia din casa trebuie sa faca curat, mancare, spalat haine, etc. Atata timp cat un om te tratează ca pe o servitoare, asa o va face si de acum încolo, el nu se va schimba cu nimic. Ai toata viata inainte, poarta o discutie serioasa cu el, despre voi si viitor, vezi reactia lui si ii zici adio, nu merita sa iti irosesti viata si tineretea cu un copil.

| Miruna333 a răspuns:

Clar nu este partenerul tau, ci copilul tau. Il intretii, ii faci toate mofturile, ii faci de mancare, curat, mai ai si sa il speli si lista e completa. Asa ceva e strigator la cer. E cumva invalid? Are 2 maini, 2 picioare? Daca da, cum sa fii sclava lui? Nu o sa se schimbe nimic vreodata, fii sigura de asta. Ii place sa aiba sclava, normal ca te va tine langa el pentru asta.
Iubirea lui se pare ca e conditionata, daca ii oferi un copil=te va iubi mai mult. Daca auzeam asta, imi strangeam lucrurile in secunda doi.
Nici macar nu poate comunica, cand il intrebi ceva serios, nici nu raspunde, cum sa stai cu asemenea om.
Esti mai mult menajera lui, decat partenera, ii mai dai si bani pe deasupra, normal ca ii convine toata situatia, El nu face nimic si primeste tot.

| umbrax a răspuns:

Deja are toate semnele unui om toxic. Atatea red flags si tot nu te desparti de el? Ca iti e frica sa nu fii singura emotional? Nu numai ca are mentalitate veche comunista, dar daca mai continui sa stai cu el desi i ai vazut defectele astea nocive, in viitorul apropiat sau indepartat o sa inceapa sa te si bata, pe motiv doar de el inventat. Te a facut depedenta de el, pe plan emoțional pentru ca a vazut ca esti o copila usor de manipulat iar el isi cauta doar o servitoare care sa i serveasca la botul calului. Aici e de vina pentru puturosenia lui si parintii care i au dat educatia asta proasta. Pt ca ei in loc sa l invete de bine sa faca si sa ajute 50% intr o relatie si nu numai in relatie ci in general sa faca astea si cand e singur, gen spălat un vas, o bluza sau chiloti, o mancare sau dat cu aspiratorul, l au invatat ca trebuie sa stea cu dansa in sus acasa, cand vine de la munca, eventual sa se mai duca cu baietii la o bere daca iese, iar femeia dupa ce vine de la munca sa spele, sa gateasca, curatenie, sa aiba grija de copii intre timp sa mai faca si prin casa treburi barbatesti in timp ce el sta doar ca viermele fara sa faca nimic. Si ca tot am zis de copil ca daca ati face unul te ar iubi mai mult. Se pare ca cu fosta deja are unu si nu o iubeste mai mult. Cred ca atunci cand era cu aia impreuna a vazut ce fel de flecma este, pentru ca imi imaginez ca la fel facea si in fosta relatie si de aia i-a dat papucii. Trz pentru ca deja sa ales cu un copil, dar macar i-a dat papucii. Iar tu sper sa intelegi ca daca nu te desparti de el acum cat inca mai ai posibilitatea, mai incolo cred ca deja va fi prea trz. Lasa faptul ca l iubesti de nu stiu cand, ca speri ca se va schimba ca draci ca laci. Doar tu il iubesti ca el nu te iubeste deloc, si nici nu te va iubi vreodata. Pt el esti buna pe post de servitoare si doar atat

| Sistemulxxl a răspuns:

''Dacă nu sunt soția ta legal nu ma iubești la fel de mult? ''
De ce sa cumperi vaca daca ai laptele gratis?
Vizioneaza ''The Bachelor''

| Parakeets a răspuns:

Fată dragă! Pur și simplu ești tipica femeie în relație macistă dar și comunistă, iar eu una din povestea ta, te văd pur și simplu la fel ca pe mătușile mele, doar că alea oricum și ele sunt comuniste și devotate complet cauzei "familia" însă există o diferență, ele au peste 50 de ani și copii, poate chiar de vârsta ta, tu ești de vârsta copiilor lor și poate nici nu ai trăit în comunism. Iar dacă și tipul ăla e la fel de vârstă, pfff, crede-mă că e grav, unchii mei, dili așa cum sunt, dar măcar treburile bărbătești tot și le fac, adică tehnică, pus prin casă, montat chestii și altele, deci măcar un 30-70% tot e o balanță acolo.

Dar în cazul tău, mi-e milă sincer, din ce relați aici, la tine nu e nici măcar 10-90% cam tot ce faci e la tine. Și mi-e și teamă să întreb, dar bănui că măcar treburile bărbătești, nici pe alea nu știe omul să le facă, că de, e după comunism născut, și ce treabă să aibă omul cu tehnica și meșteritul, însă gândirea evident că încă o are ca pe vremea lu bunică-su, și e și super machistă.

În secolul 21, mă înfioară să mai susțină vreun papițoi dăsta, numit "bărbat" că bucătăria, curățenia și muncile casnice sunt de muiere. E terifiant, nu alta. Poate asta să susțină doar bărbatul care chiar lucră și își ține femeie acasă, dar atâta timp cât o femeie muncește 8 ore, oriunde, orice fel de muncă, una poate tot în mediu masculin, să n-aibă tupeul vreun papițoi dăsta pensat și mai ceva ca Barbie să susțină teorii comuniste.

Eu una nu știu cum de suporți și reziști cu astfel de specimen. Sper să nu pară că sunt subiectivă acum, în acest subiect, deoarece oricum, eu una la general, nu am o părere bună despre masculii ăștia, dar totuși TPU îmi e martor că eu am încurajat mereu chiar și cupluri pe aici, chiar și bărbați depresivi, și țin chiar la căsnici și la oameni care le repară și nu divorțează din orice, deși la general, pe viu, nu prea-i sufăr, însă aici, cu tot subiectivismul îți spun, lasă-l, mamă, aia nu e viață. Cât de căsătorie, dacă nu ești și ai întrebarea asta aici, dacă ție în suflet deja ți-a apărut primul semn de întrebare că "Stai așa, că simt eu că e ceva aici." Păi simte mult și bine și fugi de acolo. Ăla o să te nenorocească și pe tine și pe copilul vostru, bănui că dacă Dumnezeu ți-ar da un băiat, nu ai vrea ca băiatul tău să preia mentalitatea asta, a lui acest mister Barbie macho comunist.

Pe bune acum, luptă-te, oricât de deep ar fi iubirea ta pentru acest tip, să o răzui ușor, ușor și să re evapori de acolo. Ok, poate rămâi amică bună cu el și-l mai ajuți la greu, dacă poți vedea așa ceva, dar de acolo fugi, omul ăla orice ai spune sau face o va ține pe a lui și ți-am spus destul de pertinent mai sus argumentul suprem pentru care un bărbat, nu că nu ar trebui, ci nu are voie să mai gândească așa în secolul 21. Femeia muncește, câștigă propriul venit, la muncă oriunde te duci, deja societatea nu te mai întreabă nimeni că ești femeie și că tu poate ar trebui să lucri cu o oră mai puțin că tu mai ai munca femeiască de acasă și că bărbati-tu găndește comunist sau să iei pauze mai dese că na, natura ne-a dat mai emoționale și de multe ori plângem de furie, draci și nervi sub birou sau la baie fugitiv. Nimeni nu te întreabă nimic, lucri, te întreții alone financiar, gata, nimeni din rasa masculină nu are dreptul să ți pună munci în cârcă acasă. Aia cu munca muierii era pe timpuri și da, atunci pe timpuri asta însemna chiar echilibru, deoarece el merea la work și vânătoare, deci el avea partea lui de răspundere, iar a ta era pe lângă casă, să mai prepari prada lui Adam, ca să o mai condimentezi, să nu fie Adam ăata prea canibal la nivel de papile gustative, făceai mai mulți copchii și ne, cât el vâna, tu creșteai odrasla. Atunci da, acum nu.
Acum cuplurile care muncesc atât femeia, cât și bărbatul și în casă dorm ambii, fac s** ambii acolo, mănâncă ambii, ambii au hobbyurile lor și timpul petrecut acolo în casă, ambii sunt răspunzători de orânduirea și bunăstarea casei. Mai ales dacă bărbatul are și defectul "meșteritului" pică tot, pentru că dacă un bărbat aduce argumentul "munca muierii-munca casnică" și bărbatul e răspunzător de munca macho, el are forță și fiind mai rațional e în elementul lui să simtă mai bine, tehnica. Așa că, dacă tu faci munca muierii, și el trebuie să nu dea nici măcar un ban pe meșteri, de la reparat prize, electrocasnice simple, uși, montat chestii, dat găuri și chiar înșurubat chestii, unde ai nevoie de o mână forțoasă de bărbat, toate ar trebuie să le îndeplinească acest Adam. Abia apoi mai poți spune că fiecare-și face treaba.

Acum relațiile cu adevărat sănătoase și libere sunt cele în care fiecare simte că poate face ce dorește în casa lor, ce vrea și uneori mai face și compromisuri da, pentru binele lor, iar și mai sănătos e ca de la început fiecare să fie dispus să facă totul, dar doar acolo unde chiar se pricepe cu adevărat. Adică tu ar fi trebuit să vorbești cu el de la început și o dată ce știați că veți împărți o casă, să vorbiți și despre ce vă place la fiecare și ce nu să faceți în casă. Apoi fiecare să vă alegeți tabietul plăcut. Și pe alocuri când situația o cere, da, faceți și compromisuri, însă per total fiecare își face partea și aceea care chiar îi face plăcere.
Spre exemplu mie îmi place să spăl vase și uneori chiar simt că o fac mai bine ca mama, ce-i drept și ea la mine în casă e baza, și o înțeleg că uneori când face mai multe de-o dată nu mai are timp berechet, însă eu am obsesia ca mai bine să fac un lucru o dată și bine de tot, ecât mult și prost, așa că atunci când am rimp sau chef, vasele sunt ale mele, dar când nu am chef, o las pe ea sau uneori chiar îi spun să le bage la mașină deoarece chiar i-am zis subtil că nu prea-mi place cum le tratează cu spălatul. În schimb ea pune săptămânal aspiratorul deoarece aspiratorul detest să-l pun eu, iar eu îl mai pun când vreau să fac sport sau mă cert și atunci un vibe dăla decât să spargi ceva prin casă, mai bine dai cu peria de podea parcă merge mai bine, apropo și de asta, să vezi atunci ce curățare profi aplici covoarelor de draci și nervi laughing) asta așa ca o paranteză mai lungă, evident dacă ai timp să citești tot.

Ai grijă de tine în final și mai gândește-te dacă tu chiar vrei să urmezi drumul ăsta. Gândește-o bine, mai ales dacă nu ești căsătorită, dar aspiri la asta, poate ăsta e semn că omul ăla nu e bun pentru tine și mergând așa, o să ai ori un divorț în final, ori o căsnicie eșuată și o să ajungi la bătrânețe plină de resentimente și chiar o ură pe tot. Deoarece spre finalul vieții o să te simți că ai fost doar folosită și pe post de menajeră. Și aia cu înșelatul, nu te culca nici cu aia pe o ureche, poate nu simte nevoia acum, însă vor veni vremuri când de tine o să se sature sau cine știe, o să începi și mai tare cu cerutul de lucruri, de dovezi de iubire (care crede-mă că dacă nu simte el să ți le arate, niciodată nu o să o și facă, deoarece așa sunt oamenii) și el, cum sunt bărbații de altfel, o să se simtă tocat de Eva și o să caute apoi altă Evă, mai prospătură.
Ai grijă de tine, de integritatea și mândria ta, de iubirea ta de sine, atât te rog. Și judecă totul la rece. Însă da, îți spun că va fi și greu să renunți la ceva ce iubești din toți rărunchii, te va măcina, chiar te va face să te îndoiește dacă tu chiar ești un om bun, dar sper să nu te lași învinsă de acele gânduri.

Răspuns utilizator avertizat
| Smmo a răspuns:

Ai pus niste probleme foarte bine in discutie si le-ai prezentat clar. Deci el vrea sa ii faci un copil dar nu te ia de nevasta si "te iubeste" pentru ca il slugaresti.
Daca nu e primul si vrei tu neaparat sa incerci sa mai tii relatia n-ai decat sa il dresezi, doar ca daca iti vorbeste asa si tu continui sa ii faci toate alea mai ceva ca unui copil nu prea cred ca ai sanse. Mai gandeste-te si la astea:
Cealalta femeie de ce l-a lasat?
La casa pentru care plateste rate el tu ai vreun drept sau iti imparti banii tai doar ca sa il ajuti sa isi ia el casa?

| RoxanaIoana108 a răspuns:

Nu deveni sclava in propria viață. Pune piciorul in prag si spune-i tot ce ne-ai zis si noua. Nu tace, ca nu ajungi nicăieri cu tacerea. O femeie nu e obligată sa facă si treburile barbatului. Mai ales dacă acesta nu isi da interesul in a te ajuta, in a-ti oferi confort.

Nu te lăsa călcată in picioare, femeile (si nu o zic pentru că sunt eu sexista, o zic pentru ca am învățat intr-un liceu pedagogic, o zis din proprie experienta) sunt cu mult peste bărbați. Femeile pot trăi si fara un trantor care nu face nimic in casa, o femeie nu trebuie calcata in picioare pentru ca este cu mult mai specială.

Si haide sa o luam si d.p.d.v biologic: Femeile sunt mai dezvoltate mintal cu 3 ani decât bărbații. Adica noi suntem mai presus, mai deștepte. Joaca-l tu pe el, nu l lasa sa te joace el pe tine. Tu stii mai bine cine esti si ce meriti.

Oare cum s-ar simti dacă nu i-ai mai gati? Daca nu i-ai mai spala hainele?
Nu ar mai putea trai.
Deci tu esti baza, nu el, cum ar trebui sa fie in mod normal.

Un barbat trebuie sa aiba grija de femeia de langa el, sa nu-i lipseasca nimic.