| Amelia87 a întrebat:

Intr-o relatie trebuie sa spunem chiar totul? Eu mai omit detalii neimportante iar prieteul meu se supara de fiecare data din cauza asta. Consider ca nu trebuie sa ne spunem unui altuia absolut tot, fiecare avem intimitate proprie. El nu intelege asta. Crede ca daca nu-i spun inseamna ca ascund ceva. sad

11 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

E o chestie nesanatoasa ce iti cere el. Intr-o relatie matura, fiecare are spatiul sau personal, intimitatea sa. Cum spune si elena, e foarte posibil ca la baza acestei suparari a lui sa fie gelozia. Alte semne deloc incurajatoare: iti umbla in telefon sau intreaba cine te-a sunat, cu cine ai iesit, ce ai discutat etc. Daca nu e cazul de gelozie, ar fi bine sa va stabiliti niste reguli ale cuplului: ce va priveste pe amandoi discutati, lucrurile personale va apartin si este decizia fiecaruia daca le impartaseste sau nu.

| EUSIATIT a răspuns:

Da e bine sa ai si anumite secrete poate din fam sau pur si simplu. DACa erati casatoriti ok dar asa nu face imprudenta asta. E un sfat pe care til da o persoana cu exp de viata. COPILU meu nu a inteles asta cu prietena lui si a pus tot sufletul pe tava si acum se sterge pe picioare cu el dar .asta e nu sunt casatoriti si face deja ordine in fam noastra mai mult nu cu el ci pur si simplu cu noi parintii si trebuie sa tacem sa i fie lui bine. asa ca draga mea e bine sa tii minte sfatul meu te pup

| Linda a răspuns:

Nu totul, 93%. Mie de exemplu nu-mi place sa-mi citeasca e-mailurile, pentru ca el este mai introvert, eu mai extroverta si avem nivel diferit de deschidere fata de oameni. Nici ce scriu pe TPU nu-mi place 100% sa citeasca.

| elena a răspuns:

Dar el de unde stie ce detalii neinportante omiti tu? Si eu cred ca trebuie sa am o intimitate a gandurilor mele, totul este sa fiu consecventa in mentinerea lor... fereste-te, la un moment dat stiind totul, dar absolut totul te poate ataca cu propriile-ti cuvinte. Am trecut prin asa ceva, mai plecam de la serviciu, fara sa stie seful si ne bucuram impreuna ca l-am pacalit, il mai si barfeam/asta este adevarul/ dar intr-o zi m-a amenintat ca se duce la seful meu si ii spune ce-am facut, chiar isi notase totul intr-un carnetel... diabolic nu? Si sa mai crezi in viitorul prieten, desi el nu are nicio vina? In fata ta trebuie sa existe un geam de sticla prin care tu sa vezi tot, iar cel din partea opusa sa vada ce vrei tu...Nu-ti doresc sa treci prin ce-am trecut eu, dar mare atentie si la supararea asta a prietenului tau, poate duce la o gelozie ucigatoare.

| Dorinel a răspuns:

Depinde sa nu omiti un detaliu minor si pentru el sa fie unu major...bafta

Răspuns utilizator avertizat
| utilizator.tpu_7269 a răspuns:

E foarte important sa va spuneti tot mai ales daca relatia e una serioasa.
eu am o relatie de 2 ani si ne spunem absolut tot si crede-ma ca merge ff bine relatia.
comunica cu el.numai asa vei putea rezolva tot.incearca sa ii explici ca mai omiti anumite lucruri si roagal sa te mai intrebe el daca vrea sa stie tot.
ascultama ca nu pierzi nimic spunand tot.
succes

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca te arata unul cu degetul pe strada? un neam prost. siti aduce aminte ca ti-a facut si ti-a dres.prietenul tau daca stie de la tine te poate apara fiindca te iubeste si te respecta. dar daca e in ceata din cauza ta? alte intrebari, pierderea increderii. sfarsit prietenie ca tii tu la intimitatea proprie cand el tine la voi doi ca si cuplu.si da daca nu-i spui, sigur ii ascunzi ceva. ceva ce poate afla, fiindca nu-i taina care sa nu se afle si lacat care sa nu se deschida.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fiecare vede relatia cu ochii lui si tot asa crede fiecare ce e si ce nu e important. Tu in nici un caz nu-i poti spune ce sa vada pentru ca, bag seama, el are ochi deja.Pai normal ca ascunzi sau mai speri la o dragoste pierduta odata ce "ascunzi"sau nu-i spui unele detalii care ti se par de "neglijat"iar lui atit de importante.Parerea mea este ca aveti puncte de vedere diferite iar tu inca nu esti decisa in cea ce-l priveste.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Draga mea! nu stiai ca barbatul trebuie sa te cunoasca doar de la brau in jos? iar de la brau in sus e treaba ta?

| sarah33 a răspuns:

Depinde de ceia ce omiti... daca nu au legatura cu relatia si sint chestiuni private nu are motive de suparare ...sigur nici el nu iti spune chiar tot, dar e putin mai mult gelos... explica-i cu calm ca fiecare are intimitatea lui va intelege pina la urma