| Visatoarea a întrebat:

Intrebarea mea e delicata.si sper sa primesc raspunsuri serioase.

Deci am un frate mai mic.care sufera de cativa ani de o boala numita Asperger. oarecum se identifica in autism. Ii este greu sa inteleaga gesturile, faptele, sentimentele oamenilor nefiind capabil sa decodifice limbajul trupului si a sentimentelor celorlalti, evita contactul cu ochii si ii este greu sa se integreze in grupuri de copii de varsta lui.in schimb ii place ordinea isi face temele intotdeauna.citeste mult! daca ceva nu se intampla cum doreste el.devine nervos!
Uneori reuseste sa enerveze familia la culme. dar noi incercam sa il intelegem pentru ca nu este el de vina! speram sa-si revina pana cand va ajunge la adolescenta.

Cum as putea sa il ajut, ce sfaturi sa-i dau.ca sa inteleaga cum sunt oamenii? cum e viata? si incet.incet sa-si revina.sa redevina copilul care a fost.

Multumesc.

Răspuns Câştigător
| psiholoaga a răspuns:

Cati ani are? Daca nu are deja un terapeut, ar fi cazul sa luati legatura cu un terapeut cognitivist, probabil va lucra cu el pe comportamente si imbunatatirea controlului asupra propriilor comportamente repetitive. Ce poti tu sa faci este sa il sustii, sa incerci sa interactionezi cu el in felul lui (putin probabil ca va reactiona la jocuri cu marionete sau papusi, dar poate ar fi interesat de un anumit domeniu de activitate si poate ii captezi atentia si intri in universul lui asa). Vezi ce domeniu il intereseaza si gaseste cai sa te apropii de el prin domeniul respectiv. Nu ai ce sa ii "explici" despre oameni, eu nu inteleg de fiecare data ce e cu oamenii si de ce reactioneaza uneori asa cum o fac, e o tema prea complexa si inutila pentru el. Tu trebuie sa intelegi ca fratele tau e diferit si, daca vrei sa te apropii de el, va trebui sa gasesti tu o cale comuna, nu sa ii prezinti lui calea ta.

4 răspunsuri:
| antonia09 a răspuns:

Buna,

Ai putea cere sfatul medicului. El este cel care iti poate spune cum sa actionezi pentru a-ti ajuta fratiorul. Daca faci o mica cautare pe internet cu siguranta vei gasi niste raspunsuri la intrebarile pe care le ai.
Poti sa te adresezi si unor asociatii care ajuta familii care au copii cu aceasta problema.

http://www.sfatulmedicului.ro/Sanatatea-mentala/sindromul-asperger_28

http://www.logopedics.info/sindromul-asperger.php

Va urez multa sanatate si succes.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"sufera de cativa ani de o boala numita Asperger". Nu e de cativa ani si nu e o boala, e o problema neurologica. Problema nu este incapacitatea de a empatiza, ci producerea de reactii in timp util. In romana am gasit mai multe aiureli despre Asperger. In engleza am dat peste http://life-with-aspergers.blogspot.com/. Lamureste multe probleme, in special mitul cu lipsa simtului umorului si a emotiilor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E greu sa te intelegi cu el, nu? Asa este si cu baiatul meu de 12 ani. Mananca dimineata exact 5 triunghiuri (2+1/2 felii) de pâine toast cu miere, apoi pleaca la scoala. Cand vin mananca si merge sa isi faca temele. Are note de 10 si 9. Nu face sport (nici la scoala). Isi aranjeaza lucrurile la linie, iar daca nu isi gaseste lucrul X la locul potrivit de le se supara. Este greu sa ma inteleg cu el. Mai are o sora si un frate cu Tourette, dar nu prea vorbesc. Stau in camere separate. Locuim intr-o casa cu etaj si pe strada mai avem vecini cu copii, dar nu a iesit niciodata sa vorbeasca cu ei. Colegii il numesc antisocial. La scoala sta singur in banca si citeste despre geografia Poloniei. Este interesat de aceasta cel mai mult. E clasa Intai la gimnaziu ( a sasea in Romania). Seara inainte de culcare innumara pana la mii, dar doar numerele prime.
Este ciudat, dar noi, familia lui suntem multumiti de el asa cum este.