| anonim_4396 a întrebat:

Sindromul Asperger se pune va o forma de autism? Sau e doar un sindrom separat din sfera autismului?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| sonya a răspuns:

Salut!
Aspergerul este denumit si autism inalt functional, mai simplu este o forma de autism. Cei care au asperger reusesc sa duca o viata normala daca fac terapie, desi pot avea un coeficient mare de inteligenta, sunt situatii in care nu se descurca. Ei nu pot crea legaturi sociale, intampina dificultati de adaptare, nu inteleg subitilitatile. De fapt ei iau totul brut daca as putea spune asa. Nu inteleg ironiile, umorul si daca isi fac prieteni nu pot mentine o legatura de durata. Tin mult la rutina si schimbarile nu sunt tocmai privite cu deschidere.
In principiu Aspergerul nu se diagnoticheaza asa usor, mai ales ca astfel de trasaturi le poti intalni la si persoane normale. Stiu ca s-au facut niste teste, dar testele alea nu arata ca are Asperger, ci se analizeaza persoana in ansamblu, se analizeaza reactia lui in diferite situatii, se ia in calcul comportamentul lui in diferitele medii in care traieste (scoala, gradinita, acasa, cerc de prieteni daca are).

| anonim_4396 explică (pentru sonya):

Salut! Pe mime m-a diagnosticat ieri si intr-adevar, am cateva dintre si simptome, cum ar fi: ma integrez greu in grupuri si nu am legat niciodata prietenii, nu prea ma pot uita in ochii celor cu care vorbesc, spun si ma gandesc si scriu tot felul de teorii despre viata si univers pe care ceilalti nu par sa le inteleaga, am subiecte pe care ma focalizez in mod deosebit la anumite perioade de timp (le cam schimb zilnic), am obiceiuri repetitive, cum ar fi sa ating un perete (si ajunsesem sa intrerup orice activitate e care o faceam, cand ma apuca sa ating peretele ala). Sau acopeream televizoare si glinzi cu prosoape. Si am si o lume imaginara in care intru in timp ce sar in fata unei oglinzi, dar doar pe muzica (stiu ca e ciudat, dar imi aduce fericire). De la vreo 9 ani tot fac asta. Iar pe la 8 ani imi imaginam personaje si vorbeam singura fara sa-mi dau seama, odata m-am scapat la scoala, iar colegii m-au considerat o ciudata. Totusi, tatal meu insista ca n-am nimic pentru ca pot lega relatii sociale bune in prezent, chiar daca am emotii. Si inteleg foarte ironiile, glumele, figurile de stil etc. Vorbeasc foarte mult cu persoane de care nu sunt rusinata si inteleg limbajul corpului. Iubesc sa fac glume. Nu sunt sigura ce ar trebui sa cred despre mime si ma tot macina gandul. Adica mi-a pus diagnosticul foarte rapid, am impresia ca m-a cam fusarit. Stiu ca nu ma cunosti, dar din ce am scris, crezi ca am? As vrea o parere cat se poate de sincera. Multumesc mult!

| sonya a răspuns (pentru anonim_4396):

Salut!

Nu poti cere sau intreba aici pe cineva daca tu ai Asperger sau nu. Nici un diagnostic nu se pune astfel, d-apai un diagnostic precum autismul. Asa cum ti-am zis, nu e usor si sunt sigura ca nu toti stiu sa faca o diagnosticare corecta. In plus, pentru a face asta, repet, trebuie sa ai o privire de ansamblu, se analizeaza comportamentele din diferitele medii, nu doar intr-o ora pe un scaun in fata doctorului.
De aceea am si si spus ca desi exista teste, acele teste standardizate nu arata neaparat ca ai Asperger, ci ele sunt combinate cu observatiile facute in diferitele situatii. Nu e atat de usor, chiar deloc. Indicat este sa nu mai intrebi pe nimeni pe aici daca ai tu ceva sau nu, ci sa gasesti un doctor potrivit, compatibil cu tine si care stie si e pus la curent cu ultimile informatii, evaluari, diagnostice in ceea ce priveste autismul inalt functional.

| doctorandus a răspuns:

Asperger=autism light.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Da, e o forma de autism.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am o prietena cu Asperger si ea spune ca e Autism dar High-Functioning. Adica ai simptome de autism dar te descurci in viata, poti sa lucrezi, poti sa faci ce vrei, plus ca esti si super inteligent.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Am fost si eu diagnosticata ieri si de aceea am intrebat... multumesc tuturor pentru raspunsuri!

| Angelina1 a răspuns:

E considerat așa, dar e separat, nu exista dovezi științifice nici până la ora actuala că Asperger e o forma de autism, aspergerienii au o inteligență mult peste medie, iar autiștii au întârziere mentala, asta e deosebirea majoră.