| anonim_4396 a întrebat:

Io sint romin si trebuie sa ma casatoresc cu o nemtoaica in germania stiti cumva ce acte imi trebuie dar precizez ca am mai fost odata casatorit si sint divorzat acum va multumesc mult

2 răspunsuri:
| ikram a răspuns:

De ex la noi pentru ca un cetatean strain sa se poata casatori aici, ii trebuie din tara de origine un certificat din care sa ateste ca nu este casatorit si ca se poate casatori (in sensul de capacitate).

Probabil si acolo in Germania iti trebuie de la statul roman actele doveditoare, hotararea de divort presuspun ca a fost inregistrata la starea civila, adica ai statutul de divortat.

| ashley_2042 a răspuns:

Ii trebuie din tara origine un cerificat care e ataesta ca nu mai este casatorita si ca are voise sa se casatoreasca