| Pichakchiu a întrebat:

Iubitul meu este foarte gelos. Avem aproape 8 luni împreună dar acum ne-am despărțit, din cauza că nu vreau să șterg de la follow un coleg de liceu, sunt clasa a 12 a. Eu nu am nimic cu acest coleg, doar ne apreciem postările și ne avem la follow, cam atât. Și el crede ca este ceva suspect. Nu am cum sa îl șterg pe coleg de la prieteni, dar asta nu înseamnă că nu îl iubesc pe iubitul meu. Și el din cauza asta s-a despărțit de mi e. M-a și drăcuit, mi-a zis sa ma duc naiba de nesimțită. De 3 zile ma tine la block și asta nu este prima data când se intampla asa ceva. I-am acceptat prea multe. Maine poimâine o sa mi zică,, ori eu ori familia ta,,. Este posesiv. Nu am nevoie de asa ceva. Este greu totuși că m-am atașat de el și îmi e greu fără el acum. Sa mi caut lat baiat nu este o varianta pentru că îmi trebuie timp sa ma refac. Ce ziceți despre comportamentul lui?

Răspuns Câştigător
| Hyperion7 a răspuns:

Așa făcuse și la mine fosta,fix așa.
Nu merită să te împaci cu un astfel de om, oricât de tentant ar fi, crede-ma situația se va repeta la nesfârșit.
La mine a funcționat sa stau o perioada fara relație, iar când am simțit, am trecut pe combinat și acum am o relație faaaina tare, de mai bine de 2 ani, iar cu ea lucrurile se stricase tot pe la 8 luni,deci da.
Așa că îți recomand să stai,sa contemplezi asupra situației și când te simți pregătită,sa cauți pe cineva.
Chestia asta cu învățatul ai cu atașamentul e o chestie otrăvitoare, pentru că atunci când nu ești cu omul respectiv,ai impresia că e vina ta că v-ați despărțit, ai senzația că a fost un om ok și îți cauți ție nod în papura, iar când ești cu el, realizezi că de fapt el chiar e nașpa.
Na, așa funcționează creierul.

21 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Ducă-se!

| Simpatic a răspuns:

Sa iti invingi durerea din suflet pe care o ai acum si sa nu-l mai cauti pe acest baiat posesiv (mai ales ca el te-a si blocat), el crede ca femeile sunt un bun al lui, este un alt tip de meltean, care considera femeia un obiect, nu ai nevoie de astfel de oameni!
nu are niciun drept sa iti ceara el sa stergi pe cineva din lista ta de prieteni, mai ales ca este vorba de un coleg de-al tau, in orice caz o persoana fata de care simti o atractie doar platonica!
data viitoare iti poate cere sa nu mai vorbesti cu mama ta de exemplu, ca asa considera el!
eu stau si ma minunez cum de au toti fraierii astia iubite!? caci multi nu merita nici cu calugarii in munti sa fie, ci sa fie singuri dar ca un lup fara haita!

| Pichakchiu explică (pentru Simpatic):

Așa este, nu merită. După faza asta cu colegul, eu l-am căutat... el mi -a și zis ulterior că, credea ca îl iubesc de îl sun 2 zile încontinuu. Și atunci el dandu mi flit că nu mă mai vrea ca nu îl șterg pe acelea de la follow, a hotărât ca ne despărțim. La 2 zile după, un alt baiat mi-a dat mesaj și am schimbat câteva vorbe cu el. Respectivul iubit al meu, fost acum, se interesa și mă urmarea, a început sa mă vorbească urât la acel băiat, și apoi m-a jignit și pe mine ca de ce am vorbit cu el, m-a făcut zdrențe și toate cele... niciodată nu mi-a zis asa ceva. Oricum, foarte urat din partea lui. Am terminat-o cu el.

| Simpatic a răspuns (pentru Pichakchiu):

Nu vreau sa zic neaparat ca am avut dreptate, caci era de intuit, mai ales cand ai oarece experienta de viata ca mine.
sa stii ca ti-a facut un favor, este un meltean josnic si face de ras baietii adevarati!
asa fac toti limitatii cand se depart de o fata, nu accepta apoi sa o vada cu cineva si spun vorbe urate la adresa ei!
are un caracter de om limitat!

| Pichakchiu explică (pentru Simpatic):

Da!

| Simpatic a răspuns (pentru Pichakchiu):

Ma bucur ca imi dai dreptate happy
spune-i sa inceteze cu prostiile la adresa ta, pentru ca poti sa il dai in judecata pentru calomnie! nu este frumos ce face!

| Violleta2022 a răspuns:

Bravo, bine ai facut ca ai rupt relatia, ca oricum nu aveai viitor fericit cu un om gelos si manipulator!
Cauta-ti alt baiat, ca sunt milioane disponibili.

| anonimg a răspuns:

Gelozia este sinonimă cu violența. Dacă ați fi fost căsătoriți, ai fi avut demult ochii umflați.
Nu da doi bani pe sentimentele din inima ta. Rațiunea trebuie să îți conducă viața, nu sentimentele, nu inima.
Pentru toți copii care suferă în familie, nu sunt doar bărbații de vină; ci în aceeași măsură sunt și femeile care acceptă bărbați violenți în viețile lor.
Bărbații violenți în gândire, vorbire sau purtare trebuie să rămână singuri pentru totdeauna. Deci la fel și cei geloși.

| Pichakchiu explică (pentru anonimg):

Problema mare este ca și eu am aceste probleme cu gelozia, și nu știu cum le pot rezolva... totuși, ca femeie cred ca e mai acceptabil sa fii geloasa, decât ca bărbat. Femeia are tot dreptul, femeia trebuie sa fie fericita.

| anonimg a răspuns (pentru Pichakchiu):

Relația trebuie să se bazeze pe încredere. Fără încredere nu trebuie să existe nicio relație. Cei care intră în astfel de relații unde nu există încredere ei nu fac altceva decât să înmulțească suferința în lume. Mii și zeci de mii de bărbați și femei care par că au căsnicii fericite, se ceartă și se urăsc pe ascuns de ochii lumii. Doar copii lor (care eu) cunosc iadul numit "familie".
Oamenii au defecte grave de caracter, și lor și partenerii lor de viață li se par că nu ar fi grave. Oamenii ajung să se compare cu cei mai răi dintre semenii lor, și nu cu cei mai buni. Alții forțează mâna lui Dumnezeu ca să-i binecuvânteze la căsătorie, dar ei nu sunt binecuvântați, pentru că Dumnezeu nu poate binecuvânta cu ce nu este de acord. Criteriile oamenilor de intrare în relații unii cu alții și de căsătorie n-au nicio legătură cu etica divină.
Fericirea este strict legată de Dumnezeu; pentru că vine de la El în urma ascultării de El. Orice altceva nu este fericire, ci o imitație, o bunăstare de moment, ce trece la fel ca și norii de pe cer.

| Pichakchiu explică (pentru anonimg):

Adevărat. Adevărata împărăție vine de la Dumnezeu. Dar fiinta umana, tentată de mii de experienta, încalcă uneori aceste,, reguli,,. Nu-i nimic însă, pentru că Dumnezeu îl iartă dacă nu mai repeta.

| AliGab a răspuns:

Cu ani in urma am intalnit o disperata de genul fostului tau. Ii spunea iubitului ei de atunci sa ma injure pe mine doar pentru ca am indraznit sa apelez la serviciile lui (se ocupa de amenajari interioare) avand in vedere ca eu si el ne cunoateam de vreo 10 ani si nu fusese niciodata nimic intre noi, doar o simpla prietenie intre doi colegi de naveta (cat am fost in scoala). Bineinteles ca i-am spus ca ii sterg nr de telefon si nu voi mai apela in veci la el, dar l-am rugat sa imi stearga si el nr din telefonul lui ca sa nu mai am astfel de "surprize" (am uitat sa spun ca tipa ma sunase si ma facuse cu ou si otet in telefon). Ce s-a intamplat intre ei habar nu am, dar pe mine ma oripileaza un astfel de comportament.
Sa spui bogdaproste ca te-a lasat si nici sa nu te impaci vreodata cu el. Astazi te jigneste, maine te va lovi, poimaine te va sechestea sau chiar ucide. Ai grija cu astfel de specimene de oameni.

| Pichakchiu explică (pentru AliGab):

Am terminat-o cu el, gata. Pai el mă înjură și mă pupă pe urma ca și când nimic nu s-ar fi întâmplat. Asta este, nu mai exista in viata mea, n am nevoie.

| ioana748 a răspuns:

Nu-i ok, trebuie sa socializezi cu colegii sau vecinii sau cu cine doresti.
Nu este vorba ca nu ai putea sa renunti la fallowl respectiv ci atitudinea lui de Stapanul Inelelor. Plus neincrederea in tine, oarecum te jigneste. De fapt in subconștient este neincrederea in el insusi, dar neimportant.Nu este o relatie sanatoasa si bine ai facut ca i ai dat pauză. Sa mai creasca si mai vezi tu despre el.
Normal ca nu poti acum sa gasesti imediat alt baiat desi o îndrăgosteala vindeca alta, unii numesc relatii tampon.
Lasa ca oricum ai alta treaba, bate bacul la usa.
De manipulatori posesivi nu cred ca ai nevoie.
Toate cele bune, ❤️

| Pichakchiu explică (pentru ioana748):

Asa este. Nu am mai vorbit cu el. S-a terminat tot. Mulțumesc mult!

| ioana748 a răspuns (pentru Pichakchiu):

Cu drag, stiu ca ti e greu, dar treci peste sevraj si vine omul potrivit.
Jos cu toxicii happy
Mult succes cu scoala. Tu te ai pe tine in primul rand.
Seara minunata.
❤️

| Miruna333 a răspuns:

Se vede cat de,, matur'' este. Nici sa nu te mai impaci cu asa specimen. Este greu, dar nu imposibil. Taie raul de la radacina, de durut o sa doara oricum, mai bine mai devreme, decat mai tarziu

| Robert2526 a răspuns:

Mai bine ca ai scapat de el. Concentreaza-te pe bacalaureat si pe ce ai de facut si apoi o sa iti treaca si poti cauta si alt baiat la facultate. Tipul nu merita, are probleme grave

| Pichakchiu explică (pentru Robert2526):

Faza e că el crede și îmi zicea ca eu am probleme grave doar pentru ca nu vad situația asa cum o vede și el.

| vasileparnaie a răspuns:

Eu zic sa te combini cu mine

| jaqtoo a răspuns:

Nu are ce să mai caute în viața ta, gelozia nu are nici o legătură cu iubirea, atâta timp cât el nu are nici o dovadă că tu chiar ai făcut ceva cu acel coleg și doar presupune că ai te-ai da la el, îî spui pa și gata nu merită.