| angel_5676 a întrebat:

Luati bataie cand erati mai mici de 6 ani ca nu vroiati sa va culcati odata cu parintii si plangeati? Eu am patit-o cand eram micuta si chiar f rau, odata m-am ales cu buza sparta(aveam vreo 4 ani). In momentul in care dadea in mine, eu plangeam si mai rau si tot asa...eu nu ma opream, el nu se oprea...Erau momente cand a doua zi dupa bataie, nici nu puteam sa-l privesc pe tatal meu, asa micuta cum eram. Ce parere aveti despre un parinte care face acest lucru? Si parintii imi tot spun ca eu am fost f rea cand eram mica, dar oare ei nu au fost?thinking

14 răspunsuri:
| Dara a răspuns:

Imi pare rau sa aud asa ceva. Mi se pare aberant! Probabil ai fost tu ceva mai nazdravana si parintii tai nu au avut rabdarea necesara pentru a te convinge cu vorba buna. Probabil fac parte din majoritatea care considera ca "bataia e rupta din rai", insa nu e vina lor, asa au fost si ei educati la randul lor.
Nu stiu ce varsta ai acum, dar parerea mea este sa nu le porti pica. E greu sa traiesti cu ura in suflet, mai ales cand e indreptata catre parinti. Incearca sa te impaci cu ei, cu tine si elibereaza-te de furia pe care o simti acum. Nu va fi usor dar acest lucru te va ajuta sa te maturizezi si sa privesti viata altfel. Daca tu consideri ca parintii tai nu au procedat bine, cand vei fi mama, sa incerci sa iti educi copiii altfel. Pentru ca educatia se poate face si cu vorba buna, numai ca iti trebuie nervi de otel si foarte mult tact.

| cornculapte a răspuns:

Din pacate parintii uita ca si ei au fost odata mici si cu siguranta rai. Sau daca isi amintesc, isi amintesc si faptul ca si pe ei ii bateau parintii, pentru ca atunci erau alte vremuri si oamenii erau pe conceptia ca 'bataia e rupta din rai'. Intr-un fel, nu parintii tai sunt de vina, ci cei care i-au educat.
Poate ca au ei (parintii tai) dreptate si erai rea cand erai mica, dar din nou, cine nu era? Toti copiii fac nazdravanii pentru ca atunci cand sunt mici, oamenii nu prea disting binele de rau. Parintii au rolul sa-i educe si sa le explice ce inseamna bine si ce inseamna rau, nu sa-i bata daca gresesc.

| kaya a răspuns:

Nu este normal sa bati un copil asa cat de rau este, eu nu am patit-o dar stiu ca tatal meu a batut-o pe sora mea la doar cateva luni tot asa pentru ca era invatata in brate, plangea si nu voia sa doarma.Mai bine lasi un copil sa planga decat sa il bati mai ales asa mic la 4 ani sa il bati sa ii spargi buza.Ma rog acestia nu se numesc parinti, pentru ce au facut copii daca nu vor sa ii auda plangand? Zic eu ca asa sunt copii cat sunt mici, face nazuri la somn sau sunt rai.Intradevar trebuie sa educi un copil dar eu zic ca bataia nu e o solutie ci mai bine cu vorba buna, degeaba bati un copil face tot cum vrea tipa, urla si bate din picioare.

Răspuns utilizator avertizat
| cevazacelamineintorace a răspuns:

Nu este normal! Un parinte trebuie sa inteleaga ca tu erai mica si nu intelegeai.Nu trebuie sa te bata, trebuia sa-ti explice ca somnul este foarte bun pentru sanatate.Sau prin Niste expresii cum ar fi:
-,, Daca te culci la ora 21:00(sa presupunem)o sa cresti si dimineata o sa fii mai mare''
-,, Hai sa-ti faci somnul de frumusete(In cazul fetelor)''

| diana a răspuns:

Am o parere rea.Este normal la 4 ani sa fi rea(sau ma rog...nu poti sa fi rea la acea varsta. Cel putin nu intentionat). Un copil este un om nu un animal(dar nici un animal nu trebuie sa-l lovim). Un copil nu este un sac de box.

| stefan31 a răspuns:

Pe undeva au dreptate, dar pe undeva ai si tu dreptate. Ei aveau dreptate pentru ca probabil erai mai rea cand erai mica(ca aproape toti copii la varsta aceea). Tu aveai dreptate pentru ca nu trebuieau sa te bata atat de rau, adica ar fi trebuit sa fie mai calmi pentru ca erai mica.Bye

| Daliana :) a răspuns:

Bataia nu e niciodata o solutie. Erau alte solutiiwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

STOP violentei in familie oricare ar fi ea, stiti cat sufera un copil la maturitate din cauza certurilor si batailor din familie? eu stiu.asa ca nu mai dati dreptate parintilor se poate face educatie si cu vorba buna BATAIA E RUPTA DIN RAU SI NU DIN RAI. Imi vine sa le rup mainile si picioarele oamenilor care isi bat nevestele si copiii, persoane fara drept de apel in fata unui barbat STOP VIOLENTEI

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca aveam vreo 7-8 ani. A doua zi trebuia sa plecam in concediu, ai mei erau rupti de oboseala, ca muncisera ziua, iar eu nu vroiam sa ma culc. Era trecut de 12 noaptea si nu vroiam in ruptul capului sa dorm. Asa eram de rau incat ai mei se certau din cauza mea la ora aceea.Pana cand mama si-a iesit din minti, mi-a dat jos pantalonii si mi-a tras cateva curele zdravene la fundul gol.
Dupa faza asta, cum venea ora de culcare, eram primul care sarea in pat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca esti f rautacioasa cu ai tai si tii dusmanie degeaba, pentru buza sparta nu e nevoie decat de o palma.La lucrurile bune care le au facut pentru tine nu te gandesti sau nu te gandesti cat de stresant este pentru un parinte care in general are o groaza de probleme sa i planga cineva in cap cu orele? Sunt parinti care isi bat copiii fara motiv, ca sunt prea cuminti si se gandesc ca au facut ceva de sunt asa cuminti, astia sunt parinti rai si bolnavi, ai tai sunt normali.Cand o sa fii mama sa te vedem cum reactionezi dupa 4 ani de plans in cap fara motiv

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e bine, si eu am fost un copil destul de rau, fiindca ma bateam cu ceilalti de la gradinita, eram neastamparat, apoi am luat bataia vietii mele de la parinti si de atuncea cica m-am schimbat si ma gandeam de vreo 2 ori inainte sa fac vreo prostie laughing bataia e buna pentru cei care sunt chiar rai si nu vor sa se potoleasca, vreau sa zic ca-mi luam bataie de mic copil chiar de la 4 ani si nu era asa placut sa ai fundul plin cu vanatai...dar asta e, o sa incerc sa nu dau asa o educatie copiilor mei

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Părinți care nu știu să-și educe copiii și recurg la astfel de gesturi.
Să nu te superi pe mine. Sunt niște impulsivi și idioți. Din câte știu eu, dacă mănânci bătaie des și rău ai putea să îi reclami. Îmi pare rău de tine.
Iar dacă îți spun că ai fost rea. Exact, ei cum au fost? Data viitoare când îți mai reproșează asta, spune-le : "ce semanați, aia adunați, va rog să judecați ce am spus".
In fond, toți copiii sunt răi când sunt mici. Cred că ai tăi nu au experiență.

| course a răspuns:

Foarte bine te-a facut!