| iionelutza a întrebat:

M-am certat cu prietena mea cea mai buna, deoarece eu eram in bank si un coleg a venit in bank cu mine, si ea facea urat ca stateam cu el, eu nu am mai bagat-o in seama si ne-am certat, si astazi a venit la mine sa ii dau caitul ca copie. ce sa fac?

3 răspunsuri:
| Vizitiul a răspuns:

Se observa clar, prietena ta a fost dominata de invidie, ori invidia nu are ce cauta intr-o relatie de prietenie. Dar nu asta-i de condamnat, pentru ca invidia apare fara sa vrem noi, problema apare atunci cand prietena ta si-a manifestat invidia facand urat (vorba ta). In legatura cu acel caiet, daca a fost caiet de teme, te-as sfatui sa nu-l dai pentru a copia tema din el. Ajut-o daca poti, dar nu-i da mura-n gura, pentru ca n-o ajuti. In acest ritm nu-si va mai face temele, rezumandu-se la a copia. Iar cand se va afla in fata unui examen va claca. Poti sa-i dai o a doua sansa, dar spune-i sa nu se mai repete "filmul" cu invidia. Spune-i ca fiecare om are momente in care invidiaza, dar asta nu inseamna ca si arata. Bafta.

| Psihiatra a răspuns:

Toate conflictele si neintelegerile se roezolva cel mai bine prin comunicare.Incearca sa-ti ceri iertare, spune`i ca nu ai avut intentia sa o superi, sai daca e cu adevarat prietena ta te va ierta.Mult noroc

| kiko_3973 a răspuns:

Incearca sa vbiti cu calm una cu cealalta si ea ar tb sa inteleaga ca nu are de ce sa se supere daca tu stai cu altcineva in banca. Discutati pentru a avea o prietenie frumoasa comunicati mult si castigati-va increde una in cealalta.