| AvalohAlyn a întrebat:

Ma confrunt cu o mare problema:nu am deloc prieteni.Adica am avut in copilarie dar de ceva timp,in adolescenta m-am cam instrainat si inchis in mine si in casa, am avut si o oarecare depresie si atacuri de panica si nu am reusit sa imi mai fac prieteni. Doar ma salut cu fostii amici, fostele cunostinte.Nu am prieteni si nu am avut toata adolescenta, acum am 20 de ani.Eu sunt si genul mai emotiv si mai retras.Cum sa imi fac prieteni? Ce sa fac? Ce sa fac ca sa nu ma mai simt singur doar cu parintii si bunicii si matusile. Oare voi fi toata viata asa? Se fac greu prietenii? Unde as putea sa imi fac prieteni sau macar amici? Se poate trai fara prieteni?sad

15 răspunsuri:
| MskDesign a răspuns:

Mai lasa computerul si socializeaza in lumea reala. Daca nu te bucuri acum de tinerete, cand o vei face?

| RobertMoon a răspuns:

O sa-ti faci prieteni de exemplu cand vei lucra vei intra in contact cu persoane pe care le vei vedea 5 zile pe saptamana e imposibil sa nu iti faci prieteni e ca la facultate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai tigrule vad ca tot miauni ca o pisica. Nu mai miorlai. Daca vrei devin eu prieten laughing Dar mai lasa miorlaitul. Am spus iti vei gasi. Sunt si oameni, rari ce-i drept, care apreciaza persoanele ca tine.winking

| AvalohAlyn explică (pentru anonim_4396):

Sunt cateodata tigru in miniatura adica pisicalaughingNu am gheare.laughingMerci pentru raspuns.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai zici ca nu iesi din casa... cauta-ti si tu aici pe TPU sau pe un FB (macar online dinainte) ceva indivizi cu care poate ai multe in comun si discutati acolo, apoi va intalniti voi la un film, la o plimbare ceva.

Si ca sa-ti raspund la ultima intrebare. De putut se poate. Dar e mult mai colorata viata cu oameni cu care sa te simti bine in jurul tau.

Si in pana mea nu te mai plange atat din orice. Ca nu ai pe aia, nu ai pe ailalta, ca viata ta e naspa si asa si pe dincolo. Depinde mult si de gândirea ta la modul general. Din ce observ pana acum la cum te comporti pe site de atatia ani de zile(eu cunosc majoritatea userilor TPU, mai ales pe cei care pun multe intrebari), tu esti cel mai mare dusman al tau ca si atitudine. Esti si foarte negativist asa. Te comporti si ca un copil. Nu te-ai maturizat deloc. Una e sa ai suflet de copil, alta e minte de copil...

Eu iti spun de acum ca prieten nu vad cum as putea sa-ti fiu, fiindca nu semanam deloc la nimic. Dar daca ai nevoie doar de schimbat o vorba, sa te asculte cineva sau sa ai nevoie de un sfat, ma gasesti oricând in privat aici pe site, pana nu imi pierzi urma conturilor pe care le schimb des(multi imi dau ignore asa ca revin sa ma razbun laughing ).

| mihaicelsfant a răspuns:

Daca vrei putem sa fim preteniiwinking

| jrockfreak a răspuns:

Nici eu nu am prieteni foarte apropiați. Am avut una, dar s-a mutat în alt oraș. Și revelionul de anul acesta a fost cam aiurea, doar eu singură, dar este un suflet-pereche și la prietenie, așa că acum stau și aștept, în lus locuiesc într-un orășel cu tineri "copy-paste"winking. Între timp încerc să îmi ocup timpul la maxim făcând tot ce îmi place sau încercând lucruri noi. Presupunând că vei avea o familie și copii într-o zi, îți sugerezi să te bucuri de timpul acesta singur că tot restul vieții vei avea mereu pe cineva pe cap. laughing Desigur, poți încerca să legi relații ieșind afară, dar în genul de locuri unde te-ai aștepta să găsești oameni pe placul tău. De exemplu, nu ieși prin cluburi dacă ție nu îți plac cluburile. Și stai liniștit, introvertiții au puțin prieteni, dar toți sunt de valoare, o să îi ai și tu.winking

| andrei690 a răspuns:

Si eu am fost ca tine.
Dar acum sunt bine happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru andrei690):

Si rimeaza. Epic!

| AvalohAlyn explică (pentru andrei690):

Si cum ai trecut peste?

| Dracoola a răspuns:

Nu sta tot timpul in casa, mergi la niste cursuri, training-uri, concerte. Nu-ti mai pune atatea intrebari si nu te mai invinovatii pentru prietenii pe care nu-i ai.

| CodrutEnergy a răspuns:

Hey.
Am aruncat o privire pe intrebarile tale recente.Am inteles ca ai amanat bac-u din cauza problemelor de genul.Pai concentreaza-te acum sa il iei.Ce faci? Iar te afunzi in astfel de ganduri? Mobilizeaza-te pe bac si eventual pe intrat la facultate. Pune-ti ambitie si o sa vezi ca dupa ce muncesti si vezi rezultatele se imbunatateste si stima de sine.O sa ai incredere in tine si de aici lucrurile vor merge mai binewinking
Sigur vei cunoaste pe cineva la facultate.
Poti pana atunci aporpo de ce ziceam cu munca sa te inscrii la voluntariat gen Crucea Rosie. Poate incepi sa te apropii de cineva de acolo plus ca iti va aduce satisfactie faptul ca te faci util.sau ce ti s-a mai recomandat cu pasi mici incepand de la subiecte comune pe net poate chiar aici pe tpu.Nu zic sa vanezi pe cineva adica sa-ti pui musai in cap sa te imprietenesti cu el/ea.Lasa lucrurile sa mearga natural. daca va intelegeti mutati amicitia pe afara.
Dar repet prioritare sa fie studiile! Deja ai stat aiurea un an acasa si parca n-ai invat nimic din experienta din trecut... tot aceleasi complexe.

| HoTSaucE a răspuns:

In proportie de 90% oamenii isi fac singuri griji inutile.Incearca sa te implici in ceva, ca de exemplu la facultate in vreun proiect sau doar sa iesi cu un coleg-doi la cafea, chiar daca nu bei sau fumezi.
Ideea este sa vizezi locurile cu oameni...ma indoiesc ca o sa iti apara cineva pe usa in casa si o sa vrea sa te cunoasca.Incearca sa mergi la sala de fitness, este o buna metoda de a uita de griji cateva ore si sigur intalnesti pe cineva pe acolo.
Bafta!

| Dyenutzaaaaaaa a răspuns:

Du-te in pub-uri, cluburi sau la scoala incearca sa vorbesti cu cineva, gaseste un subiect de discutie, un lucru comun. Dupa vin-o si cu o gluma dar intai fa cunostinta, nu mai fi pesimist.