| anonim_4396 a întrebat:

Ma simt ciudat. Ieri seara am baut vin impreuna cu sotia si am inceput sa depanam amintiri.

La un moment dat, a inceput sa-mi spuna si despre faptul ca, in urma cu 8 ani, a iesit o data cu un tip si a facut sex cu respectivul. Eu sunt impreuna cu ea de 20 de ani. Mentionez ca am intrebat-o astazi ceva despre tipul respectiv si mi-a confirmat, prin ceea ce a spus astazi, ca ceea ce spusese ieri era adevarat. Nu erau doar niste lucruri inventate la ameteala.

Eu tin la ea. Ne intelegem bine, in general. Suntem compatibili.
Sunt foarte bulversat si confuz. Nu stiu cum sa ma port in aceasta situatie.

4 răspunsuri:
| Brizbriz a răspuns:

Hai sa recapitulam
acum 8 ani a pus-o cu unu'
DAR
2. tu nu ai intrebat-o "de ce?"

0. in pana mea TIPA STA CU TINE, poate a calcat stramb odata, DAR NU TE-A PARASIT

in general, intreaga idee IMBECILA de exclusivitate se refera NUMAI SI NUMAI la faptul, ca, daca un partener calca stramb, s-ar putea sa ii placa mai mult decat tine si sa plece, lucru de care TU ESTI DE VINA, pentru ca nu esti destul de bun partener
ca sa nu mai vorbim ca intreaga idee PUTE A INSECURITATE, dar e cliseu universal recunoscut

| mi25 a răspuns:

Daca ea te-a inselat si tu nu ai aflat stai linistit. Toate sunt ale vietii valuri. Un raspuns bun ti-a dat anonimull. De ce sa strici o casnicie pentru o fapta petrecuta cu 8 ani in urma, fapta care nu a avut nici o repercursiune asupra vietii voastre de familie?!

| anonimuIl a răspuns:

Stai liniștit că habar nu ai câte neveste își înșală bărbații. Trebuia să o întrebi și cât sex a făcut cu ăla.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dar tu de ce pretinzi fidelitate de la persoana de langa tine? De ce sa fie cineva dator sa-ti fie fidel? Este in natura umana sa fii atras si de alte persoane. Asta este adevarul.

Ideea de exclusivitate este bazata pe egoism. Un mod firesc si sanatos de a relationa ar fi ca atunci cand un om relationeaza cu cineva (cu oricine) sa poata stabili el impreuna cu acea persoana care sunt sau nu sunt limitele relatiei dintre ei. Nu sa stabileasca cineva din exterior care sa le ceara sa aiba anumite limite unul cu altul. Atunci cand cineva le cere altora sa aiba anumite limite intre ei care sa-l multumeasca pe el, relatiile intre acei oameni devin neautentice.