| CinevaCandvaUndevaEu a întrebat:

Ma simt foarte ciudat, nu stiu, trista si imi vine sa plang. De cativa ani buni, o cunosc pe prietena mea cea mai buna. E adevarat, am avut tot felul de certuri in anii astia, dar intotdeauna ne-am impacat, pur si simplu avem o conexiune si ne intelegem extrem de bine. Cele mai multe certuri au fost din vina mea, din cauza comportamentului meu, dar cum am mai spus, ne-am impacat. Era certuri din nimicuri. Insa niciodata nu a fost vorba sa nu o sustin, sa o sprijin sau alte lucruri de genul si asta stie si ea. Stiu ca si eu ma pot baza pe ea. In ultima perioada am incercat sa las de la mine, sa nu ne mai certam fiindca nu-mi place cand e suparata. Chiar treceam, gandindu-ma la asta, peste toate lucrurile care pe mine ma deranjau. Am spus ca e cea mai buna prietena a mea. Si ea spune asta, spune ca se intelege cel mai bine cu mine si ca se simte in largul ei atunci cand vorbim si cand e in preajma mea. Ea este o fire foarte libera, un spirit liber si se imprieteneste usor cu toata lumea, deci are foarte multi prieteni. Ea mai are si alte prietene, de la scoala, cu care eu vad ca se intelege destul de bine, desi ea spune unele lucruri despre ele. Oricum, cu ele iese cel mai des etc. Ma deranjeaza faptul ca nu stiu, cu mine nu e asa cum e cu ele. Plus de asta, acum cateva zile a fost ziua ei. Am vorbit de la inceput, din cauza ca noi ne-am certat mai demult etc, etc, sora ei are pica pe mine, nu ma suporta, crede ca ii fur sora laughing, spuneam ca am vorbit ca de ziua ei o sa-si faca ziua dar nu stie ce sa faca fiindca sora ei a spus ca daca ma invita pe mine atunci nu mai vine ea, asa ca avea de ales. I-am spus ca ok, este ziua ta si nu vreau sa fii suparata, asa ca daca trebuie sa alegi atunci alege-o pe sora ta. A spus ok, i-am promis ca nu ma supar. A spus ca o sa iasa cu mine separat si ca oricand ar alege sa iasa cu mine decat cu sora ei. Am fost de acord fiindca nu am vrut sa ii stric ziua. Dar faptul ca si-a sarbatorit deja ziua, mai devreme cu cateva zile si mie nu mi-a spus ca o sa o sarbatoreasca in ziua respectiva si a trebuit sa aflu de pe insta stories si snap...M-am simtit si inca ma simt extrem de prost. Ea se distra atat de bine fara mine, alaturi de celelalte prietene ale ei si sora ei, ca si cum n-ar da doi bani pe prietenia noastra. Habar n-am, poate vorbesc prostii acum. Ma simt data la o parte. Chiar tin mult la ea si ne cunoastem de cativa ani buni, dar uneori simt ca nu ar mai trebui sa fim prietene. In acelasi timp ma gandesc ca ea a facut foarte multe sacrificii pentru prietenia noastra si spune ca tine la ea. Nu stiu ce sa fac. Tot nu pot sa nu vorbesc cu ea, chiar nu pot. Nu vreau sa renunt la ea, dar uneori, cand vad ca se intelege bine cu celelalte tipe si nu se comporta asa cum e cu mine, ma simt efectiv degeaba. Ce sa fac?

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Din pacate, prostia a fost facuta de prietena ta, care avea dreptul sa invite pe cine doreste ea, fara sa accepte conditiile impuse de sora ei. Putea sa va invite pe amandoua si era decizia voastra daca va duceti ori ba.
Invitati putea sa o lanseze la toata lumea si cine doreste vine, cine nu doreste, nu vine. fara conditii impuse de unii si altii.
Aici a gresit prietena ta...ca a acceptat sa fie santajata de sora ei, in situatia in care aia nu avea nici un cuvant de spus.
Tot decizia prietenei tale este, daca vrea sa fie cu tine, sau nu.

| morfeo a răspuns:

E normal ca orice relatie sa se raceasca, indiferent daca este de prietenie. Crede-ma ca si eu am pierdut zeci de prieteni din copilarie, cu care as fi crezut ca o sa fiu prieten o viata intreaga cu ei, au ramas doar cunostinte cu care doar dau noroc... Deci nu trebuie sa suferi tu pentru ignoranta altora.

| Andra9pk a răspuns:

Unele prietenii nu dureaza toata viata laughing. E naspa cand unul acorda mai mult interes relatiei de prietenie,iar celalalt aproape deloc. Fa-ti si tu alte prietene, nu te mai baza doar pe ea. Stii cum e? Si o sora te poate trada, daramite cea mai buna prietena. fa si tu ca ea, imprieteneste-te si cu alte fete, iar cu ea mentine o relatie asa ..de vorbit ocazional. Nu fii tu miloaga.