| samiZiciPompier a întrebat:

Mai cauta fetele din ziua de azi baieti sensibili, cu suflet de artist, cu reverii, pe melodii de Chopin, etc?
Eu sunt mai artist uneori si scrii un fel de poezii.
Asta ar creste succesul in dragoste credeti?
Sau ce fac oamenii azi pentru succes in dragoste?

Sub influenta unei melodii nocturne,
mi-am amintit de cavalerul ce eram la 20.
Si am parcurs carari intunecate,
catre balconul vecinei de la doi.
Am rupt un trandafir, sub clar de luna
si sub injuraturile stimabilei vecine.

Buddha spunea
"de am putea vedea miracolul acestei flori,
viata ni s-ar schimba indata".
In floarea asta-i tineretea mea,
cu parfum stins, de vin roze.
Ti-l darui tie, sa te imbete,
cum si pe mine ma-mbatau candva,
noptile albe-n club si cei ce nu-si gaseau iubirea.
Acele soapte si priviri,
vor inflori mereu in pieptul meu.

Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Inteleg, ai un suflet de trubadur, sunt sigur ca exista cel putin o persoana si pentru tine in lumea aceasta plina de falsitate si oameni care pun lucrurile materiale mai presus de orice chiar si de propria fiintawinking
de cate ori credem ca am intalnit o persoana care ne-a lasat senzatia de 'alter ego' si ne-a scapa printre degete... de atatea ori ne vom regasi captivi in feelingul maestrului care canta aceasta minunata melodie https://youtu.be/2ZEQU_yiN3I?feature=shared&t=6

17 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Ce frumos domnule pompieru, sunt sigur ca mai exista femei sensibile, insa aveti un concurent pe acest segment si anume pe Fuegowinking
marea majoritatea a fetelor 'sensibile' care sunt printre altele si veritabile prestatoare de 'video chat' de exemplu, sunt adevarate iubitoare de arta si muzica, dar lor le place stapanul inelelor (n.r. aluzie Audi) si muzica&versurile minunate ale unor poeti celebri precum Tzanca uraganu sau Dani Mocanu!

| samiZiciPompier explică (pentru Simpatic):

Aoleu Fuego... cum ar veni categoria 60+?

Prestatoarea ar fi ok daca ar fi doar pentru mine, dar sa fie sensibila cum zisei si fara darabane pe fundal si alte dracii. laughing

| ioana748 a răspuns (pentru Simpatic):

Am ras maxim de dimineața, multumesc pentru asta.
Fuego la maxim.rolling on the floor

| Simpatic a răspuns (pentru samiZiciPompier):

Pai nu dumneata ai intrebat daca "Mai cauta fetele din ziua de azi baieti sensibili, cu suflet de artist, cu reverii, pe melodii de Chopin"

ei bine, raspunsul pe scurt este ca da, mai cauta fetele baieti sensibili, insa majoritar cele care sunt tinere (+18 ani) frumoase, placute si altele decat 'tocilarele', nu sunt tocmai 'sensibile', asa cum cautati dv., ele sunt sensibile dar nu la Chopin sau Johann Bach ci la artisti si 'muzici' de aceastea ce te 'ung pe suflet', te ung atat de tare ca iti vine sa devii emo, unde mai adaugam faptul ca gradul lor de cultura se invarte in aceleasi cercuri dubioase, ele nu citesc literatura clasica ci carti motivationale scrise de tot felul de chatGPT-isti care si-au pus adevaratele opere pe Amazon Kindle, daca ati crede ca ma refer la scriitori din noua generatie talentati, va inselati, eu ma refer la cei care au terminat liceul acum 2 ani si fac facultatea la... distanta, insa acum au descoperit un mod de a scrie doua prostii cu ajutorul profesorului chatGPT si pe langa asta, au invatat de pe Youtube sa faca coperti pentru caiete, intr-un soft online, iar i-a transformat in antreprenoriwinking

deci mai raman femei sensibile, doamne trecute de o anumita varsta, de aceea am zis de maestrul Fuego, acest artist vesnic tanar (in mintea dansului), cel care pare ca facut 'pactul lui Dorian Gray' cand vine vorba de muzica, el canta "romante" demult apuse culmea este ca are succes inca, iar cand nu are succes in Romania isi i-a asupra lui masca lui Carla's Dreams si merge in 'Basarabia', acolo unde afirma "-Basarabia esti Romania mea!" nu din dragoste ci din iubire...de sine! Deci amandoi poarta o masca, numai ca Carla's Dreams o poarta la figurat se parewinking

si daca tot suntem poeti iti spun niste versuri referitoare la unele doamne si domnisoare care nu sunt ceea ce par a fi
" fetele cuminti cateodata-s rele, nu stiu voi, dar noi barbatii le sustinem cu placere/ insa beietii "buni" is magicieni nu gluma, cum pe fete le amagesc, cum dispar (fetele) fara de urma! "

domnul pomieru, tratati ca pe un pamflet mesajul meu, cred ca si tema de baza, intrebarea de mai sus impune un anume stil de a comenta nu? alt stil decat cel al 'tocilarilor' care au mancat tot din farfurie cand erau mici si toata voata au facut ce le-au spus altii sa faca, iar acum cand am ajuns sa lucreze intr-un sistem au aceleasi 'invataminte' de acasa, papa tot si nu au gandire proprie, ei cand sunt in pana de idei merg la vulcanizarewinking

| Simpatic a răspuns (pentru ioana748):

Cu placere! imi place atunci cand discutia o impune sa mai fac si haz de anumite chestii din mediul inconjurator.
bineinteles ca mai avem si useri de calitate pe TPU, cum este domnul pompieru, useri care nu sunt niste limitati-frustrati, ci useri care tin la gluma, sunt si open mind. caci de trolli si oameni incuiati m-am saturat!

| ioana748 a răspuns (pentru Simpatic):

Asa este. Cu umor se parcurge altfel calatoria noastra prin viata.
happy

| Simpatic a răspuns (pentru ioana748):

Foarte corect, cine este mereu doar serios si nu stie niciodata de gluma, acela nu poate fi un om inteligent cu adevarat!
Iar in ceea ce priveste calatoria noastra prin viata, care este si asa una destul de scurta, din pacate avem cumparat doar bilet dus nu si intors!

ps: m-am saturat de autocorectotul TPU, am scris mai sus 4 pagini si mi-a transformat gresit o multime de cuvinte pe care eu le-am scris corect cand am dat trimitere!

| ioana748 a răspuns (pentru Simpatic):

Da, autocorectorul este cam dubios. Mai mult incurca.
Dar deja stim despre asta.

Da, bine spus avem bilet doar dus.
Probabil asa este mai bine. Stiind ca nu putem sa ne întoarcem la ziua de ieri. incercam sa oferim calitate momentului prezent.Cine poate intelege, cine nu, cu nivelul de evolutie la care este fiecare. Si cand te gandesti ca peste nici o suta de ani, nimic din ziua noastra de astazi, nimic din viata noastra aici nu o sa mai conteze sau ma rog, unii merg mai departe, altii se întorc.Treaba lor. Calatoria este magica si fascinanta, dar prefer sa merg inainte, parca nu m as mai intoarce.
Multumesc pentru randurile tale, le am citit cu placere ca de obicei
O seara minunata iti doreschappy

| Simpatic a răspuns (pentru ioana748):

Multumesc pentru complimentele asupra textului meu la modul general! Text care este mai mult intr-un stil nonconformist, daca ar fi sa fac o comparatie, stilul meu ar fi in domeniul lui Mircea Eliade si mai putin pompos si usor accesibil precum stilul lui Oscar Wilde, de aceea doar vertabili oameni, trecuti prin viata si dotati cu materie cenusie, inteleg la ce fac eu referire, ce analogii folosesc si cu ce referinte din realitate vin fata de intrebarile userilor...

Totusi referitor la modul cum scrii tu, in putinele momente cand scrii texte "motivationale", ma depasesti cu mult!
O seara buna de asemenea iti doresc!
Pentru tine si alte putine cateva persoane (nu dau nume, dar sunt acele persoane TPU carora le scriu mesaje private cand si cand) mai am placerea sa intru pe aceasta platforma plina de hateri, de 'jasmine' si de tot felul de troli alienati care au uitat sa-si ia pastilele la timp!

| ioana748 a răspuns (pentru Simpatic):

Chiar ma gandeam ca mi-ar placea sa citesc o carte scrisa de tine. Putini oameni mai reusesc a fi autentici in ziua de astazi. Poate cine stie intr o zi apare o carte scrisa sub pseudonimul,, Simpaticul,,.
Ha, ha, ha...tu urasti motivationalele.Si totusi este nevoie si de incurajari in ceea ce privește existența aceasta, chiar daca uneori pare insuportabila.
Si totusi sunt de acord ca multi habarniști care nu stiu sa ia trenul daca i lasi in gara, o fac pe desteptii, ca stiu ei ca daca te uiti in stanga sau in dreapta ce gandesti. Rahat cu perje, NLP isti de doi lei, niste tristi ai vietii.
Multumesc si eu de complimente, mai simt nevoia sa spun o vorbă buna uneori. Stiu cum este sa nu ti o spuna nimeni cand ai nevoie. Putina energie buna nu strica.
Ca de,, Jasmine,, si troli nu vom scapa nicicând. Probabil fac parte din Matrix si sunt incercarea rabdarii, una dintre temele noastre de viata.
Da, este vorba despre patologie si pastilute neluate la timp si necesita toleranță, eventual putin umor, desi mai curand ai scoate niste dinti.
Trebuie sa acceptam ca există astfel de fiinte cu energie joasa si tot ce isi doresc este sa coboare si energia celuilalt, pana acolo unde se poate. Este modul lor de supraviețuire.
Caci aceste fiinte doar supravietuiesc printr un instinct mocirlos, habar nu au pe ce planeta traiesc si ce dar minunat au primit. Sa fie pe aici in forma umanoida.
Totusi mai exista si oameni misto si pertinenti care intr adevar iti ofera un imbold sa mai intri pe aici.Bineinteles ca esti in capul listei in ceea ce ma privește.
Pentru oameni ca tine se mai invarte pamantul, ca altfel sunt convinsa ca s ar opri si razele soarelui ar lua o alta directie sau cine stie...
Saru' mana de conversatie.

Oricum la faza cu Fuego ai fost maxim.
Si acum rad.
Ca sa citez din nebunul de Bendeac, cica, „ ce artist vreti sa moara din România și de ce Fuego?"
Caterincarolling on the floor

| Simpatic a răspuns (pentru ioana748):

"Chiar ma gandeam ca mi-ar placea sa citesc o carte scrisa de tine. Putini oameni mai reusesc a fi autentici in ziua de astazi."

nu as fi in stare sa scriu o carte, nu am acea liniste sufleteasca, sa zicem ca ipotetic as incepe sa scriu un roman, insa l-as incepe de zeci de ori si tot de atatea ori as renunta in a-l duce la sfarsit!
nici valente de poet nu am, as putea fi cel mult textier, si am fost...candva intr-o alta etapa a vietii mele.

tu oricum scrii mult mai bine ca mine, ce le-am desfiintat eu pe cele doua "jasmine" de aici in scris, este nimic fata de ceea ce esti tu capabila, totusi cum ti-am mai spus sper sa nu fiu luat de tine in vizor vreodata si sa-mi scrii "de bine", ma tem de chestia asta laughing

| samiZiciPompier explică (pentru Simpatic):

Domnule simpatic, nu stiu, dar eu cand il ascult sub clar de luna pe maestrul Debussy, mi se pare ca totusi mai sunt domnite feminine, atragatoare, cu iubire de frumos. Eu chiar am vazut recent, dar n-am fost pe faza si a zburat fir-ar sa fie de am ramas cu un gol in mine eh... data viitoare ma ung cu praf de stele ca sa am succes big grin

| Simpatic a răspuns (pentru samiZiciPompier):

Inteleg, ai un suflet de trubadur, sunt sigur ca exista cel putin o persoana si pentru tine in lumea aceasta plina de falsitate si oameni care pun lucrurile materiale mai presus de orice chiar si de propria fiintawinking
de cate ori credem ca am intalnit o persoana care ne-a lasat senzatia de 'alter ego' si ne-a scapa printre degete... de atatea ori ne vom regasi captivi in feelingul maestrului care canta aceasta minunata melodie https://youtu.be/2ZEQU_yiN3I?feature=shared&t=6

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Fetele nu cauta toate acelasi tipar.
In general asteapta de la barbat un minim de aspect si stil, pentru ca astea-s lucrurile fixe. Nici stabilitatea materiala/profesionala nu trece neobservata, nu prea se discuta deschis, dar dicteaza poate peste 50% din compatibilitate, in functie si de mentalitatea/statutul domnisoarei, bineinteles.
Din punctul meu de vedere, cu cultura si mai ales poezia, "rupi" la capitolul agatat. Dar nu la discoteca satului sau in centrul vechi, ci in parc, cu o profesoara sau studenta.
Sunt foarte multe fete misto, la care ajungi doar daca ai un minim de cultura. Inclinatia spre cultura/arta, ar trebui sa fie ceva cu care sa te evidentiezi in ochii lor.

| dullcat a răspuns:

Da, mai cauta.Tu unde ai cautat mai exact? Daca esti inca la scoala poti participa la concursuri de poezie? Si eu recunosc ca nu m-a miscat prea mult ce am citit mai sus, prefer alt stil, imi pare rau.

| samiZiciPompier explică (pentru dullcat):

Da pisi, dintotdeauna am fost un artist neinteles laughing
O sa particip si la concursuri de poezie. sper sa fie o domnisoara ca premiu big grin

| johnnny123 a răspuns:

Aproape de același calibru cu celebra poezie:

Într-o baltă neagră,
Patru ochi clipește.
Ce să fie, oare?
Cred că e doi pește.

| vodami92 a răspuns:

Toti cautam acel ceva! dar care nu exista! si apoi noi de cativa ani suntem un popor manelizat! ascultatori de manele! ce ai vrea! chiar nu stiu! sunt de astia care asculta mario fresh lino golden jador gheboasa sau mai stiu eu cine! vrei sa gasesti o fata! te duci la tara ca acolo gasesti! ce ii drept alea mai harnice! mai muncitoare! ehe! o sa fie cam greu! dar asta este! sau daca nu vrei asa! te duci in afara! alta solutie nu exista in momentul de fata! si oricum nu o fata trebuie sa decida pentru tine! tu trebuie! ca nah esti barbat ce dumnezeu!