| Sfinnx a întrebat:

Mama mea este o persoana de neicredere totala! Nu pot avea baza in ea, pentru ca se razgandeste fix pe ultima suta de metru.Treaba sta in felul urmator.
Maine, luni, urmeaza sa merg la una din cele mai bune prietene ale mele.Care sta in alt oras, totusi distanta e de.30 km.Am masina am de toate si tot ce imi trebuie.Maine nu pot ca are tata nevoie de masina si se intoarce marti noaptea -.- Miercuri sa nu ma duc ca nu stiu ce treaba are, joi la fel etc si tot asa.Si mereu imi gaseste un motiv sa nu ma duc.Bun, nu ma duc maine poimaine da cica ma duc saptamana ce vine.Dar nu cred ca o sa ma lase pentru ca deja tot face fite si mofturi si tot baga motive si din alea.
PS : ea a venit de multe ori la mine si a dormit, si a ramas stabilit ca sa merg si eu la ea.Pe moment mama zis ca ma lasa, iar acum nu ii convine.
Ce sa fac?! Ma enerveaza la culme ca nu pot avea incredere si imi strica toate planurile.Si nu e prima data,ca mereu cand e vorba sa plec de acasa undeva, mereu imi gaseste motiv sa stau acasa. Tata nu e de acord cu asta si il enerveaza si pe el, da nu are ce sa faca ca asa are ea fixurile ei tampite.

11 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Ia trenul, sau cursa. Stii cum e sezonul asta, chiar acum ii perioada cu numarul maxim de accidente rutiere - copii tembeli de bani gata si teribilisti "YOLO" - care de dragul senzatiei isi pun viata in joc, si mama ta este influentata de ceea ce vede la televizor. Asa ca, incearca sa mergi cu un mijloc de transport mai sigur, si mergi cu Dumnezeu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hai ca nu ne-am nascut in masina, de taxi sau maxi-taxi ori autobuz nu ai auzit sau esti fitoasa?

| Sfinnx explică (pentru anonim_4396):

Nu e vorba. sunt perfect de acord sa merg cu autobuz.ca totusi taxi..nu ma incred.dar nu ma lasa -.- ii e frica

| Sfinnx explică:

Motivul pentru care mama nu ma lasa sa merg acolo, e ca. e fostul oras in care m`am mutat cand parintii mei au fost certati, si ea vrea ca sa uit de locul ala.Dar toti prietenii pe care i am avut. cu ei cum ramane? Mi-e dor de ei si chiar vreau cu orice pret sa ii revad.
PS, am 15 ani.

| GutuvanMorgan a răspuns (pentru Sfinnx):

AM crezut ca ai 18 ani sau peste si ca poti lua tu masina tatalui tau, s-o mai conduci si tu. Daca ai doar 15 ani, din pacate, pica ce ti-am zis.Nici eu nu te-as lasa peste noapte la 15 ani la nici o prietena, ever. Deci stai naibii acasa, asta e.

| GutuvanMorgan a răspuns:

Ia un autobuz, tren, ceva. Si spune-i mamichii tale sa nu mai fie asa perversa.Ca doar nu mergi sa ti-o tragi cu 20 de oameni.De obicei parintii se eschiveaza cand nu mai pot refuza copii ce sunt de treaba.Sa-ti spuna in fata de ce nu vrea sa te lase.Te poate duce si tac-tu si sa vina ziua urmatoare dupa tine.atata poa' face is el pentru fii'sa

| bunicisibuni a răspuns:

Spune-i mamei tale că tu chiar vrei să îți vezi prietena și că nu vei face nimic rău. Spune-i că vei lua autobuzul sau alt mijloc de transport în comun și că nu vei sta mult. Mult succes cu mama ta.

| Manuela18 a răspuns:

Buna. Cam asa sunt toti parintii(aproape). Spune-i prietenei tale sa o sune pe mama ta si sa o roage sa te lase la ea. Asa te va lasa. Pana la prietena ta poti lua o ocazie, autobuz ceva si gata. Bafta. Daca nu vrea nu ai ce face asta e, incearca sa o mai ajuti la treaba, indulceste-o.

| Porttocalaaa a răspuns:

Te-ai gandit poate ca mama ta nu are suficienti bani pentru a te trimite la prietena ta? Adica niste bani trebuie sa iti dea si tie sa ii ai+banii de benzina. Poate baga tot felul de motive doar ca sa nu te faca pe tine sa suferi.
Nu stim asta, dar poate fi unul dintre motive, iar pe viitor fa si tu anumite fapte prin care sa ii demonstrezi ca poate avea incredere in tine.
Succes. happy

| Comandantul a răspuns:

MonstaFlex ce pot sa zic este ca in nici un caz nu vei rezolva treaba dupa sfatul lui GutuvanMorgan.Nustiu cati ani ai dar cu siguranta daca vrei sa dovedesti ca esti destul de matura eu zic sa discuti problema cu parintii tai (sfatul vine de la cineva care a trecut prin ce treci tu) Incearca sa vorbesti cu ei la modul cel mai serios si sa le explici ca ai vrea sa se tina cont si de ce iti doresti tu.Ca esti destul de mare si matura incat sa cerni ce e bine si ce nu.Ca lucrurile care tu le vei face nu ii va pune pe ei dar mai ales pe tine intro postura proasta, rusinoasa si care nu face cinste familiei. Poate ti se pare rusinos, deplasat sau chiar demodat asa cum credeam si eu dar crede-ma ca nu este asa deloc.Ei ca noi au fost si poate au trecut prin ce treci si tu acum dar nu au avut curajul sa vorbeasca, asa ca demonstreazale ca esti o persoana responsabila, corecta si nu cred ca parintii tai nu te vor considera matura si capabila pentru ceea ce iti doresti. Sper ca am putut sa te ajut.Ai grija de tine si spor la treaba

| Ukkka a răspuns:

Imi pare rau pentru tine. Ei daca as fii in locul tau as intrebao pe mama de ce da si de ce nu. Si,eu zic sa iei un tren,sau un maxi-taxi care mai calatoreste,adevarat,este un drum, lung,dar eu cred ca se merita. Si,incearca sa fi mai realista,de exemplu, vrei sa pleci, da? Fa-ti bagajele si pleaca! Nimeni nu te poate opri, sau mai degraba, nimeni nu iti poate opri subconstientul care iti zice sa mergi! Bafta!