| Miruna0909 a întrebat:

Nu le mai suport pe bunica si mama. S-o infundat scurgerea de la chiuvetă si sunt nervoase că nu curge apa, că totul se strică, nimic nu e bun pe planeta asta, si nu stiu ce alte plângeri, (ele au impresia ca un lucru e veșnic) dau vina una pe alta ca s o infundat. Eu le-am zis să nu se mai panicheze atata, sa cheme un instalator. Cand le-am zis asta cu instalatorul, o inceput să țipe si la mine, că instalatorul nu e bun de nimic, ca nu știe să repare, că ii dai bani degeaba, că de ce să ai încredere intr-un strain, că ii e frica ca se intampla ceva, numai aiureli și paranoia.
Cum Dumnezeu as putea sa le calmez, efectiv orice chestiuță mică care se strică in casă, ele încep să exagereze si sa dramatizeze in ultimul hal, de parca vine sfarșitul lumii, ce e de facut că o inceput sa ma enerveze, sa imi strice de fiecare data starea, cu stresul lor?

33 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Probabil stresul provine de la lipsuri.O data ce nu ai bani sau posibilități îți e frica de defectarea obiectelor, de dat bani la meșteri etc.
Cred ca ar trebui sa analizezi bugetul familiei ca să îți dai seama de la ce provine asta.

| Hyperion7 a răspuns:

Un sfat,poate banal,dar care poate sa calmeze apele, daca ai tămâie in casa, tămâiază casa tu, nu altcineva și așa ai sa vezi o îmbunătățire a situației (cel puțin ar trebui sa dea roade)
Energia negativă din casa, a dus la situația aceasta, iar prin tămâiere, această energie ar trebui sa se diminueze.

| ioancuza23 a răspuns:

Eu zic sa le trimiti in exil, asa se facea la noi in Barlad, exilu va ajuta