| TequilaAdam a întrebat:

Nu mai suport!
Sunt un copil prost,in viața nu ma descurc, la scoala sunt praf si notele mele sunt foarte proaste.Incerc sa învăț,insa mai ales la mate nu știu absolut nimic, pentru ca nu inteleg oricine Mi-ar explica. Toti isi bat joc de mine pentru notele proaste pe care le am...CE AS PUTEA FACE?

19 răspunsuri:
| milan9 a răspuns:

Alege-ti prieteni buni. Apeleaza la sprijinul familiei, trebuie sa ai un var, un parinte, o ruda mai priceputa in privinta unor sfaturi potrivite corespunzatoare cu problema cu care te confrunti, cu dificultatile in abordarea anumitor obiecte de studiu...

| milan9 a răspuns:

Ai nevoie si de prieteni, dar prieteni buni. Anturajele in general sunt viciate de obisnuinte nocive formarii unui tanar sau educatiei scolare. Anturaje pozitive sunt putine si e mai greu de castigat increderea acestora...
Dar un prieten bun (daca influenta acestuia e intr-adevar pozitiva si nu negativa - din multiple puncte de vedere!) poate fi descoperita in persoana vreunui coleg bun poate chiar din clasa, coleg pe care nu l-ai "descoperit" inca...

| milan9 a răspuns:

Este necesar să fim deschişi, prietenoşi, pentru a ni-i face pe TOŢI cei din jurul nostru prieteni, pentru a ne face viaţa mai uşoară (chiar dacă nu toţi vor trece de-a lungul timpului "probele" prieteniei).

Este necesar să-ţi faci prieteni buni. Este întotdeauna nevoie de ei (deşi se spune că în viaţă poţi avea doar unul sau doi prieteni cu adevărat buni, la bine şi la greu, mai mulţi de atât fiind un lucru foarte rar, depinzând de firea noastră).

În ciuda tuturor deamăgirilor vieţii avem nevoie de a acorda mereu şi mereu şanse şi încredere (în limitele demnităţii şi ale socializării umane) celorlalţi pentru a ne întreţine astfel armonia şi propriul echilibru. happy

| danay72 a răspuns:

Pe situl jw.org sectiunea adolescenti, poti gasi unele articole utile.

| OoBunnyoO a răspuns:

Nu esti un copil prost pentru ca nu te pricepi la mate. Cat despre viata, crede-ma ca daca, inca te chinui cu orele de matematica, inca nu ai trecut serios prin viata. Esti mult prea mic ca sa tragi concluzia ca nu te descurci in viata.
Incearca sa te axezi pe celelalte materii. Nu toci, asa cum spune cineva mai jos. Crede-ma ca nu te va face sa te simti mai bine, pentru ca vei uita tot. Insa, invata sa le gandesti logic. La istorie, de exemplu. Invata anii si ceea ce s-a intamplat, in ordine cronologica, ca o poveste. Istoria este foarte importanta, poate da impresia ca nu te ajuta cu mult, dar ajuta foarte mult. La fel, axeaza-te pe limba romana, pe limbile straine. Incearca sa gasesti materii care iti plac si improvizeaza in acele domenii. Iar la matematica, da-ti silinta. Fa exercitii, intreaba profesorii cand nu te descurci, vei vedea ca vor aprecia. Daca vrei sa nu te mai simti prost, invata. Asta e solutia care iti va rezolva problema cel mai usor.

| AirănMeidăn a răspuns:

Nici eu nu-nteleg nimic la mate. Dar la materiile astea gen istorie, bio, fizica poti toci, asa cum fac si eu. De invatat nu incape vorba. Acum serios, la ce-ti vor folosi anii de domnie a nu-stiu carui domnitor? Nu trebuie sa ramai cu ele in cap si dupa test/ascultat, trebuie sa le stii acolo pe moment, cel putin la materiile astea mai nefolositoare. La mate ai putea face exercitii acasa, te uiti la raspunsuri in spate la inceput si incerci sa-ti dai seama cum au ajuns aia la rezultatul respectiv. Si faci mai multe exercitii, o sa vezi ca o sa le stii mai bine dupa o perioada. La mate n-ai cum altcumva sa inveti decat prin exercitii.
Incearca macar la limbi straine sa te descurci mai bine, cel putin engleza. Joaca-te jocuri pe PC in engleza, citeste carti care-ti plac in varianta in engleza.
Sper ca te-am ajutat, bafta: D

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut

Chiar eşti un copil prost?
Chiar nu te descurci în viaţă, indiferent de ce aspect nu ar fi vorba?
Chiar TOŢI îşi bat joc de tine la şcoală?

Ştii, când suntem descurajaţi noi tindem să generalizăm lucrurile iar asta ne descurajează şi mai mult.
Dar dacă încercăm să privim obiectiv viaţa ne putem da seama că indiferent câte dificultăţi nu am avea întotdeauna există şi lucruri frumoase în viaţă. Doar că atunci când ne concentrăm la problemele noastre ne vine greu să le vedem.

Ce ai putea face? Întotdeauna avem posibilitatea de a privi lucrurile dintr-o perspectivă optimistă sau pesimistă. Tu ce vei alege? Ce zici să începi cu a a te gândi serios la această întrebare apoi să acţionezi în consecinţă?

PS: Vezi aici câteva idei interesante: http://wol.jw.org/ro/wol/d/r34/lp-m/1102011134

Cele bune :)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa-ti gasesti un drum si o cale duapa posibilitatile aptitudinile si competentele tale.sa nu mai gandesti asa. unii sant prosti poate, dar sant puternici.altii slabi, dar puternici cu mintea.altii nu stiu matematica dar stiu altele, deci incearca si lupta.no sa fii matematician dar nici prost nu esti.nici mie nu mi-a placut matematica.dar atata cata am nevoie stiu.si sant otelar de 32 de ani.invata atat cat poti si trebuie, sa treci clasa.si cultiva-ti celelalte calitati.isi bat joc? fii pe pace.premiantii de cand eram eu elev sant nulitati acum, ori cel putin oameni la locul lor.viata si timpul regleaza totul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai putea sa iei meditatii, singura solutie, dar cum nu intelegi indiferent de cine iti explica, muta-te la alt profil. Daca esti la 5-8, matematica aceea este de baza. Orice om ar trebui sa stie atata matematica.

| TOOL a răspuns:

Nu ii bagi in seama pe cei care te batjocoresc din cauza notelor, tu trebuie sa te straduiesti, si eu am fost praf la mate pana cand mama mi-a platit meditatii acum fac luni miercuri si vineri de la 18, 2 ore de matematica, iar astazi la test la mate am loat 8.

| DevidALex a răspuns:

Doar pentru ca nu sti matematica nu inseamna ca esti prost,nu esti singurul si nici ultimul care are probleme la o materie,Cu atat mai mult nici macar nu e un motiv pentru cineva sa isi bata joc,dimpotriva,ar trebui sa incerce sa te ajute,Si oricum nu trebuie sa iti pese de ce crede unul si altu despre tine,pentru oricum oamenii vor cauta diferite motive sa te atace in cazul in care ei au ceva cu tine.
Nu acorda atentie persoanelor care fac misto,incearca sa iei meditatii la materia respectiva,incearca sa fi mai atent,poate cauza este lipsa de atentie.
Crede-ma,eu nu am fost bun la matematica niciodata,nici in generala nici in liceu,si asta nu inseamna ca sunt prost,nu imi placea materia respectiva si nu voiam sa o invat, Stiu o persoana care nu-i place matematica, si dupa liceu s-a angajat ca vanzatoare.
Daca nu iti place materia respectiva, clar ca nu o vei intelege, straduieste-te sa ai macar nota de trecere.

| xBlackB0y a răspuns:

Du-te si vorbeste cu un psiholog. Sigur te va ajuta!

| Cristian201 a răspuns:

Adevarat zic ca asa eram si eu candva... ai putea sa incerci sa incepi sa intelegi ca nu notele pentru scoala conteaza, ci modul de a percepe si intelege viata!winking happy Si stai linistita, pentru ca toti invatam din greseli! Asa ca fi in crezatoare in asta... poti sa si testezi, daca doresti. big grin

| TequilaAdam explică:

Faza este ca pana si profesorii imi spun ca merit sa ramân corijenta(la unele materii), ma fac analfabeta, etc. Dupa colegii rad de nu mai pot si mie imi vine sa iau naibii niște pastile sau o lama si sa termin totul! Si pe mama o chinuiesc, si pe meditator, pe toti!

| Ambrienda a răspuns:

Hei,nimeni din lumea asta nu este prost. Daca ai probleme la anumite materii, trebuie sa iei meditatii cu o sora, colega, prietena ce se pricepe sau o profesoara.Succes!

| Ellyshoor a răspuns:

Pai..Ai incredere in tine! Nu ii lasa pe altii sa te batjocoreasca! Fii tu insati si lasa lumea sa vorbeasca...Nu te lua dupa unu-si-altu! happy Sper ca te-am ajutat! :* :3

| BabyDollFaux a răspuns:

Eu cred ca tie iti trebuie motivatie, fiindca probabil esti o persoana mai lenesa, cam ca mine, fiindca si eu sunt cam in aceeasi situatie. La celelalte materii gen istorie, stiinte etc incearca sa citesti lectia, subliniaza ceea ce ti se pare important, sau poti sa incerci sa faci un rezumat, asa poate iti va fi mai usor sa inveti. De asemenea fii atent/a in clasa, concentreaza-te, asta te va ajuta mai mult atunci cand vrei sa inveti. Mai poti cauta metode in care sa inveti mai usor pe internet, sunt o gramada, dar cum am spus, ai nevoie de stimularewinking Ok, iar cu matematica, din nou, incearca sa fii atent/a in clasa, si daca nu intelegi nimic, intreaba profesoara, pana la urma asta este treaba ei, dar cum am spus, trebuie sa te concentrezi in clasa, ca ea sa vada asta, si atunci, cand nu intelegi ceva, intreab-o, asa ea nu iti va da replica aia gen "Nu mai repet de doua ori, trebuia sa fii atent/a".Ma rog, daca tu ai fost atent/a in clasa si ii spui ca nu ai inteles ceva, dar ea tot iti da aceea replica...Pai atunci da-o naibii laughing Cauta o meditatoare, incearca sa vorbesti cu niste colegi care sunt buni la matematica ca sa te mai ajute, sau de asemenea, copiaza tot ce este scris pe tabla in caiet, de exemplu teoriile, schemele, exercitiile, asa poate pe moment nu intelegi, dar poti incerca acasa sa te concentrezi asupra lor si sa "descifrezi" exercitiile, asa poate iti vei rezolva mai usor problemele. Ah da, nu ar trebui niciodata sa eziti sa apelezi la o meditatoare, te poate ajuta foarte mult. Tu sa nu te lasi demoralizat/a fiindca unii rad de tine, cei care care se cred tari in gura si comenteaza de altii, nu ajung prea departewinking Trebuie sa ai incredere in tine, nu esti un copil prost, notele nu reflecta inteligenta unui om. Eu am colegi care sunt chiar prosti de felul lor, dar au note bune, de ce? Fiindca tocesc. Si am o colega pe care dupa felul cum vorbeste, si modul in care judeca lucrurile, imi pot da seama ca este o persoana desteapta, dar are note mici fiindca nu invata. Gaseste-ti motivatia, incearca sa lasi pc-ul, si incearca sa te "imprietenesti" cu lectiile, citindu-le, descifrandu-le. Poate ca este greu, dar nu lasa lenea sa te doboare, gandeste-te, mai intai te chinui putin acum, ca apoi sa ai mai mult timp linistit pentru tine. Hmm, nu stiu cate lucruri s-au inteles din tot ce am scris aici, dar sper ca te-am ajutat cumvawinking Daca este ceva ce nu ai inteles, nu ezita sa imi trimiti un mesaj happy

| Delia272 a răspuns:

1.Nu te mai necaji cu insusiri negative;
2.In viata nu exista "Nu pot!";
3.Nu-i lasa sa-si bata joc de tine! Lasa-i in plata Domnului! big grin (ignora-i)
4.Ce sa mai spun despre matematica? Am si eu probleme... dar ma descurc!

| alexam23 a răspuns:

Exista doua posibilitati
a)esti la o scoala slaba cu profesori mediocri care poate nici nu te baga in seama daca nu esti la ei la pragatire

in acest caz gandeste-te bine ce vrei sa faci mai departe ca si cariera alege 2-3 materii si baga munca fa-i si pregatire daca iti permiti, daca nu cere ajutorul vreunui coleg.

b)Esti un lenes si jumatate.Ia naiba o culegere...inchide netu, laptopul, calculatorul, tableta si fa pe rand fiecare problema una cate una...lasa iesitul pe afara, umblatul aiurea si invata.

Nimic nu vine de la sine daca tu chiar vrei ceva trebuie sa lupti pentru acel ceva.

De asemenea tin sa mentionez ca eu ma descurc foarte bine la matematica (meritul este in procent de 80% al profei mele) si sunt de acord sa te ajut prin internet daca tu chiar vrei sa inveti ca lumea(pentru detalii lasa-mi un mesaj privat).