| anonim_4396 a întrebat:

Nu stiu ce sa fac, sora mea mai mare si mama se cearta in fiecare zi, ambele gresesc, dar niciuna nu isi cere scuze, de obicei eu le impac, dar acum chiar nu stiu cum, ideea e ca sora mea nu vrea sa mearga la tara cu mine, mama si matusa mea, deoarece ea este suparata si pe matusa. Insa trebuie sa vina si ea, altfel ar fi mai naspa pentru toti... Puteti va rog sa-mi da-ti niste sfaturi legate de cum as putea sa le impac? happy
Fundita :*

4 răspunsuri:
| sofisis a răspuns:

Da de ce trebuie sa mearga daca nu vrea?
Dupa varsta de 14 ani ai mei niciodata nu mi-au zis ca TREBUIE sa fac ceva sau sa merg undeva.
Daca vrea sa ramana acasa, sa ramana acasa.

| Winchester308 a răspuns:

Te-ai gandit putin? Sa o taraiti si pe ea acolo pentru ce? Sa stea langa o persoana langa care nu vrea sa se afle? Crezi ca o sa fie mai frumos daca ea este enervata, se mai supara si pe voi si poate se cearta si cu matusa ei?
Daca are motive sa fie suparata pe matusa ei si nu vrea sa se afle acolo ii dau dreptate, ar trebui sa o lasati in pace.Mai bine explica-i mamei tale sa o lase sa faca ce vrea, nu sa o ia cu ea cu forta.

| lolelia a răspuns (pentru Winchester308):

Mersi, insa faza e ca nu ar fi enervata, in fiecare an se intampla asta si acolo e la fel, asa face ea, nu o taraim, nu o forteaza nimeni sa vina, de obicei vine pentru ca vrea, insa faza este ca ea acum fiind certata cu mama, nu,, vrea" sa vina din orgoliu (e foarte orgolioasa).

| Holiday a răspuns (pentru lolelia):

Poate are alte planuri, daca poate ramane acasa, si ea vrea asta, de ce insisti?
Poate alta data a vrut sa vina, acum nu vrea, care e problema?