| anonim_4396 a întrebat:

Nu stiu ce sa mai fac!
parinti mai au divortat de 2 ani si mama mea si-a refacut viata cu un italian care tine mult la noi 3(am un fratior)faza dura e ca in septembrie ne mutam in italia la fel si cu scoala.mama mea nu ii supoarta cica pe bunicii si tatal meu.pentru ca nu ne plateste pensia alimentara, si de aceea nu ne lasa sa vorbim nici la telefon si nici sa nu vina la noi.eu imi iubesc la maxim tatal si bunici la fel ca si pe mama daca aduc vorba de ai imi spune ca du-te plaeaca la ei da de la mine nu mai vezi nimic.nu vreau sa plec deci e vorba ca am facut traseul vietii asa:bacau-iasi-italia mi-am lasat toti prieteni balta. ce sa fac ca cred ca o sa innebunesc va rog dati raspunsuri.cum fac ca mama si tata sa se inteleaga

18 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

Tatal tau este si va fi tatal tau indiferent ca esti in Bacau, Iasi, sau Italia! Tu trebuie sa iti urmezi mama iar de vb la telefon va intelege repede ca trebuie sa te lase, iar tatal tau va face tot posibilul sa va revedeti daca tine la tine asa cum tii si tu la el!

| EUSIATIT a răspuns:

Nu face bine mma. e tatal tau si daca tu simti nevoia sa vb ok. doar nu va facut singura. Doar pentru faptul ca nu plateste pensie ok e vina lui daca nu si asuma responsabilitatea fata de voi. dar nu poate sa va ingradeasca dreptul sa vb cu ei [tata si bunicii] Ei sunt maturi si macar de dragul iubirii pe care au avut o si au facut acesti 3 copii trebuie sa se poarte civilizat /. E greu sa te ajutam doar cu sfaturi si atit Incearca sa vb cu ea. sa te inteleaga. Iti urez sa ai parte de tot binele din lume si dorinta ta de a bine cu tata sa ti se impileasca si drum bun in Italia si sa ti mearga bine

regis
| regis a răspuns:

Nu prea ai altceva de facut decat sa iei viata pe cont propriu sau sa o urmezi pe mama ta. Probabil e prea devreme sa alegi prima varianta, asa caiIncearca sa vezi jumatatea plina a paharului: ai sanse mai mari de a-ti cladi un viitor in Italia decat in Romania, iar tatal tau va ramane tatal tau, indiferent de tara in care vei locui. Si pana la urma si mama ta are putina dreptate, chiar daca greseste prin atitudine, nu merita sa ramai aici pentru un tata care nici macar nu iti plateste pensia alimentara. Curand insa vei fi pe picioarele tale si vei putea sa il vizitezi, ba poate chiar sa il aduci si pe el mai aproape de tine.
Prietenii nu sunt un motiv pentru a ramane in tara, ei au un loc important in viata fiecaruia, dar nu chiar atat de important incat sa poata influenta decizia de a parasi tara. Prieteni iti poti face si acolo, iar in era internetului si a telefoniei mobile nu poti spune ca ai pierdut complet legatura cu ei.

Apache
| Apache a răspuns:

E bine ma sa pleci in italia prietenii vin si pleaca pana la urma! si poti sa vorbesti cu ei, sau sa faci video-chat cu ei, asta in ziua de azi nu e cine stie ce problema!, ideea este ca daca italianul ala are bani, automat tie o sa iti mearga in italia mai bine decat ti-a mers in romania!, si pana la urma nu cred ca mama ta nu te-ar lasa ca in vacante sa mergi la tatal sau la bunicii tai! gandeste-te bine ori poti sa ramai la viata pe care o ai, ori poti sa incepi o viata mai buna in italia! mama ta si-a dat seama de asta!, si renunta sa mai crezi ca ei o sa se inteleaga, au divortat deja de 2 ani, e clar ca nu se suporta!

| Madalina1455684 a răspuns:

O sa trabuiasca sa te obisnueisti cu ideea ca parintii tai nu m-ai au cale de impacare daca mama ta are atata ura in ea. Dar ea legatura cu tatal tau si spune-i chestia cu mama ta. El sigur o sa te intelega.Sa ii spui ca tu vrei ca sa stai si cu unu si cu altu.Deexemplu pe timp de scoala mergi cu mama in italia si pe vacanta vi la tatal tau.Iti dai seama ce prost se simte si tatal tau.Nu-si mai vede copii.

| `KiddO` a răspuns:

Mama ta are ceva! cum sa-i zici unui copil "du-te pleaca?!" si ai mei s-au despartit acum eu am o mama vitrega ^^ da niciodata nu mia interzis s-o vad pe bunicamea, strabunicamea, etc. ceva e in neregula...incearca sa vorbesti cu ea

| Gicone a răspuns:

Mama ta cam exagereaza dar e chiar absurd sa nu te lase sa vorbesti cu bunicii sau cu tatal tau. Ai mei sunt divortati de cand eu aveam 3 ani (acum am 14) si desi nici mie nu imi plateste pensia alimentara eu tot vorbesc cu el. Cateodata il mai sun pe ascuns!

| RUMBURAK a răspuns:

Fi realist(a) ai tai nu cred ca se vor mai intelege vreodata. din ce spui legatura pare rupta iremediabil. din pacate cand se intampla asa sufera doar copii.nu inceta niciodata sa-i iubesti pe amandoi.deocamdata trebuie sa faci cum spune mama ta, probabil ca e cel mai bine.la 18 ani ai sa poti sa faci diferit sa fi alaturi de toti fara sa trebuiasca sa alegi.nu te izola si nu lasa acest aspect al vietii sa le intunece pe celelalte.nu te izola de lume.cauta compania oamenilor, fa excursi, plimbari, calatoreste cat mai mult posibil.nimic nu trebuie sa te faca sa pierzi cei mai frumosi ani ai vieti.nici chiar greselile si egoismul parintilor.bafta si ne mai auzim. sper sa-ti placa italia.

| Miяu a răspuns:

Nu ai ce sa faci, inteleg prin ce treci, dar daca cei 2 nu se mai iubesc nu poti face nimic sa se impace.
Cu tatal o inteleg, dar de ce nu te lasa sa te duci la bunici?
Spune-i ca ii iubesti pe amandoi in egala masura, vrei doar sa poti vorbi cu tatal tau, ii ceri prea mult? Macar la telefon, nu neaparat sa te intalnesti cu el. Acum, nu stiu ce fire este mama ta, daca chiar va intelege... Incearca

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Explica=le ca estia dolescent si ca ti-ai format lumea ta aici, si o sa iti fie foarte greu, mai ales daca te muti in italia cu limba acolo aemenii sunt diferiti fata de noi, au alta mentaliatate, axplica-i mamei tale ca ar fi bine sa se gandeasca si la tine cand incearca sa isi schimbe viata pentru ca pe tine te afecteaza cel mai puternic, iar dupa ce ai scris tu aici reiese ca mama ta l-a parasit pe tatal tau pentru italian, in consecinta tatal tau natutal nu a vrut sa iti plateasca pensie alimentara pentru ca nu vroia sa se desparta de voi[copii raman in majoriatea cazurilor la mama], ta sfatuiesc din toata inima sa iti faci bagajul si sa te duci la tatal tau, prietenii tai, in lumea care te face fericita.mult noroc draguta si nu uita ca viata e o calatorie pe un drum nesfarsit, e ca un fluture cu mii de culori, o floare cu mii depetale. te pup:*

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Explica=le ca estia dolescent si ca ti-ai format luema ta aici,si o sa iti fie foarte greu,mai ales daca te muti in italia cu limba acolo aemenii sunt diferiti fata de noi,au alta mentaliatate,axplica-i mamei tale ca ar fi bine sa se gandeasca si la tine cand incearca sa isi schimbe viata pentru ca pe tine te afecteaza cel mai puternic,iar dupa ce ai scris tu aici reiese ca mama ta l-a parasit pe tatal tau pentru italian,in consecinta tatal tau natutal nu a vrut sa iti plateasca pensie alimentara pentru ca nu vruia sa se desparta de voi[copii raman in majoriatea cazurilor la mama],ta sfatuiesc din toata inima sa iti faci bagajul si sa te duci la tatal tau ,prietenii tai,in lumea care te face fericita.mult noroc dragutza si nu uita ca viata e o calatorie pe un drum nesfarsit,e ca un fluture cu mii de culori,o floare cu mii depetale.te pup:*

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Incearca sa vorbesti cu mama ta si sa ii explici ca ai nevoie de 2 parinti... ea te-a facut impreuna cu tatal tau si il iubesti neconditionat si ai dreptul ca macar sa vorbesti cu el la telefon. Spune-i ceva de genul ca mereu ti-ai lasat prietenii in urma si nu ti-a fost usor si toate astea pentru ea si ca e timpul sa se gandeasca si la tine. E mama ta sper ca va intelege pentru ca te iubeste.

sper sa reusesti happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai in primul rand nu cred ca o sa mai reusesti sa-i fai pe ai tai sa se inteleaga pentru ca au avut motivele lor pentru care s`au despartit. iar cu Italia, e cam nasoala treaba. te inteleg ca ai plecat de atatea ori si din iasi si din bacau si acum in Italia, dar cred ca ar trebui sa ai o discutie deschisa cu mama ta si sa o intrebi ce a determinat`o sa ia o decizie atat de importanta, sa` i explici ca tie iti e foarte greu sa pleci si sa lasi iarasi totul in urma si mai vezi tu ce`o sa-i zici. iar cu tatal, daca citesti povestea mea, o sa vezi ca si ai mei sunt despartiti, dar eu mai tin legatura cat de cat cu tatal meu si te sfatuiesc si pe tine sa faci la fel, incearca sa vb si cu mama ta si sa-i explici ca amandoi sunt parintii tai si trebuie sa ii ai pe amandoi langa tine, nu numai mama. iti urez barfta

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai in primul rand nu cred ca o sa mai reusesti sa-i fai pe ai tai sa se inteleaga pentru ca au avut motivele lor pentru care s`au despartit. iar cu italia,e cam nasoala treaba. te inteleg ca ai plecat de atatea ori si din iasi si din bacau si acum in italia,dar cred ca ar trb sa ai o discutie deschisa cu mama ta si sa o intrebi ce a determinat`o sa ia o decizie atat de importanta,sa` i explici ca tie iti e foarte greu sa pleci si sa lasi iarasi totul in urma si mai vezi tu ce`o sa-i zici. iar cu tatal,daca citesti povestea mea,o sa vezi ca si ai mei sunt despartiti,dar eu mai tin legatura cat de cat cu tatal meu si te sfatuiesc si pe tine sa faci la fel,incearca sa vb si cu mama ta si sa-i explici ca amandoi sunt parintii tai si trebuie sa ii ai pe amandoi langa tine, nu numai mama . iti urez barfta

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mama mea e plecata de5 saptamani si am 9ani anul asta trebuis sa inplinesc 9 ani si nu stiu ce sa mai fac

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Trimitei la o intilnire

| BitchImfabulous a răspuns:

Rareori se intampla ca cei 2 sa se impace.asa ca va trebui sa te obisnuiesti.
Probabil ca mama ta e inca foarte suparata pe tatal tau dar o sa ii mai treaca si o sa te lase sa il suni daca vrei, daca nu vorbeste cu ea si spune-i ca e tatal tau si vrei sa vorbesti cu el si pe ea nu are de ce sa o deranjeze asta.
Faza cu prieteni nu stiu.la urma urmei mama ta hotaraste. spune-i ca asta sa fie ultima data cand va mutati findca e greu pentru tine sa tot schimbi locurile.prieteni.
Cu bunici tai nu stiu ce are.cred ca mama ta e foarte suparata pe tatal tau si nu vrea sa mai auda de el sau sa isi aduca aminte de el. O sa ii treaca cu timpul.

| Andra_2100 a răspuns:

Pai in primul rand nu cred ca o sa mai reusesti sa-i fai pe ai tai sa se inteleaga pentru ca au avut motivele lor pentru care s`au despartit. iar cu italia, e cam nasoala treaba. te inteleg ca ai plecat de atatea ori si din iasi si din bacau si acum in italia, dar cred ca ar trebui sa ai o discutie deschisa cu mama ta si sa o intrebi ce a determinat`o sa ia o decizie atat de importanta, sa` i explici ca tie iti e foarte greu sa pleci si sa lasi iarasi totul in urma si mai vezi tu ce`o sa-i zici. iar cu tatal, daca citesti povestea mea, o sa vezi ca si ai mei sunt despartiti, dar eu mai tin legatura cat de cat cu tatal meu si te sfatuiesc si pe tine sa faci la fel, incearca sa vb si cu mama ta si sa-i explici ca amandoi sunt parintii tai si trebuie sa ii ai pe amandoi langa tine, nu numai mama. iti urez barfta happy