| AmNevoieDeAjutor1 a întrebat:

Nu stiu de unde sa incep.

Eu stau cu fratele meu mai mare si cu bunica, mama este plecata in Italia, eu sunt in clasa a 12 a...

Acum 2 zile ne-a trimis mama niste bani din Italia ca sa-mi fac abonament sa ma duc la scoala si sa-mi iau niste haine, dar fratele meu mai mare are o problema cu jocurile de noroc si ieri mi-a luat bani mei fara sa stiu si ia pierdut..acum nu mai am nici-un ban, nu pot sa ma duc nici la scoala ca trebuie sa ma duc cu microbuzul si nu am bani de abonament si nici nu am haine mai groase ca s-a facut frig afara.

Eu am o rugaminte, cine ar putea sa-mi trimita niste bani cat mai repede posibil ca sa ma pot duce la scoala, oricat ar fi bine numai sa ma pot duce la scoala... daca cineva vrea sa ma ajute lasati mesaj pe privat

7 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
de ce nu ii aduci la cunostinta mamei tale problema grava atat a ta cat si a fratelui tau? maine/poimaine o sa va treziti cu apartamentul vandut si mama voastra nu o sa stie, TPU este un site unde se cauta ajutor, dar nu cel financiar, nu cred ca cei care se afla pe site sunt bogatani, aici cautam sa mai uitam de grijile zilnice/de necazuri/de boala si oferim ajutor moral celor care chiar au nevoie si nu au cu cine sa vorbeasca...imi pare rau pentru tine daca fapta relatata este si adevarata.cel mai indicat e sa vb cu mama ta si asa vei gasi rezolvarea problemei tale
O zi bunahappy

| dannyel86 a răspuns (pentru caramela):

Ai mare dreptate!

| mgtow a răspuns:

Sal dea afara din casa pe fractu daca e idiot sau sa pleci la alta ruda ca sa nu-ti mai fure bani ori faci rost de un seif sa nu bage mana.

| Fatamuntilor a răspuns:

Imi pare rau de situatia ta.Aici majoitatea sunt copii si adoloscenti care depind finaciar de parintii lor, iar cei maturi au familii si nu stiu daca te poate ajuta.
Poti vorbi cu o ruda apropiata poate se face ceva.
Hainute le poti incerca pe cele de anul trecut.

| dannyel86 a răspuns:

Sfatul pe care ti-l dau eu este sa vorbesti cu mama ta despre problema asta si sa faca in asa fel incat banii sa nu mai ajunga la fratele tau, ci la o ruda apropiata sau un vecin de incredere, de la care sa ii poti ridica personal. Cu dependentii de jocuri de noroc nu e de glumit, iar urmarile sunt, de cele mai multe ori, nefericite.
Ca real sau imaginar, TPU nu e locul decat pentru raspunsuri teoretice care sa rezolve situatii practice. Ai grija de tine!

| SpitalulDeGlumeti a răspuns:

Vorbeste cu diriginta ta despre acest lucru si sunt sigur ca te v-a ajuta, numai de la cunoscuti te poti imprumuta, imi pare sincer rau ca nu te pot ajuta

| CrissMiru a răspuns:

Nu cred ca o sa iti trimită nimeni...
Poti sa mai stai o luna acasă si atunci cred ca mama ta o sa va mai trimită, sau poti vorbi cu ea. Daca fratele tau e major poti sa ii spui sa se angajeze undeva unde sa primească puțin, tot ar fi bine. Poti sa te duci o singura zi pe jos pana la Scoala si sa vorbești cu diriga ta.Cam atât