| anonim_4396 a întrebat:

O mama care nu l-a parasit pe sot desi toata viata acesta si-a abuzat psihic fata, aratand numai ura fata de ea de cand era mica, arata ca tine mai mult la barbacsu decat la fata ei?

si mama are de suferit cu el, nu o bate (doar pe fata ei a batut-o si si-a varsat frustrarile pe ea si problemele vietii), a zis de multe ori ca pleaca, dar a doua zi se face ca uita totul, neaga si merge mai departe, se minte pe sine ca va fi mai bine, dar niciodata nu o sa se schimbe situatia pana nu divorteaza.

e ea o mama adevarata? tine la fata ei desi aceasta face crize urate in fata ei ca nu mai suporta ca s-a saturat, (ar pleca dar inca nu-si permite sa se mute singura), ca vrea sa ramana doar ele 2, dar mama neaga, spune ca de fapt tatal ei o iubeste.

cum poate sa-i faca copilului ei una ca asta? si ea a avut un tata abuziv, dar era beat cand o abuza psihic, sotul ei e treaz cand ii spune fiicei ca o vrea moarta, deci e mai grav. Si ea tot sta cu el...

ce parere aveti? tine mai putin la copilul ei, nu?

3 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Cazul tau nu este fara speranta. Sa ne bucuram pentru ca avem un Tata sus in ceruri mai bun decat toti tatii si mamele de pe pamant la un loc. La El sa privim. Asa se intampla cand oamenii nu se tem de Dumnezeu.
Cat despre tine, ca pe sora mea te sfatuiesc: pune genunchiul jos si roaga-L pe Dumnezeu ca sa puna lucrurile in ordine in casa si viata ta. Este adevarat ca si mama ta greseste; dar ea se teme sa locuiasca singura (fara un barbat in casa, sau cine stie ce constrangeri are); nu o judeca. Tu ridica-ti privirea de la lucrurile pamantesti la lucrurile ceresti, la ajutorul pe care Bunul nostru Tata ceresc vrea sa ti-l ofere mai mult decat iti poti imagina sau crede tu. Dumnezeu iti spune:
"Nu te teme, caci Eu sunt cu tine; nu te uita cu ingrijorare, caci Eu sunt Dumnezeul tau; Eu te intaresc, tot Eu iti vin in ajutor. Eu te sprijin cu dreapta Mea biruitoare." (Isaia.41:10) Crede-L! Crede-L pe cuvant! Nadajduieste in El si vei vedea ajutorul Lui. Insista in rugaciune in camaruta ta in gand sau cu voce tare, in fiecare seara si in fiecare dimineata. Dumnezeu nu va zabovi si va veni in ajutorul tau.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Buna

Nu toate actiunile celor maturi sunt cele mai adecvate contextului. In acelasi timp putem noi oare sa judecam odata ce nu am trecut personal prin astfel de situatii? Un timp mi-am permis sa vorbesc si sa ma dau cu parerea depre situatii straine mie. Acum dupa ce a trebuit sa fac fata unor provocari noi ale vietii am inteles ca acest lucru nu e intelept.

Cele bune!

| NoName0x0 a răspuns:

Buna! 1. Zi.mi mai multe lucruri din cauza carora te simti abuzata psihic, in afara ca ti.a zis ca te vrea moarta. 2. Mama ta nu.ti ia apararea sau nu incearca sa discute cu el sau sa aplaneze cumva? 3. Daca raspunsul la punctul 2 este "da" este o mama adevarata. Si mama ta cred ca te iubeste fiindca e constienta ca nu poate sa te intretina singura si mai bine alege dintre doua rele, raul cel mai mic. Am o intrebare: ''barbac.su" e tatal tau biologic? big grin