| ImOnMyOwnWay a întrebat:

Prietenul meu este intr-o depresie de o luna. El la 7 ani a fost parasit de mama lui intr-un mall si niste angajati ai mall-ului i-au contactat tatal. Ma rog. Tatal lui se casatorise cu altcineva acum iar el isi iubeste mama vitrega. Tatal lui este un om de afaceri si nu prea da pe acasa ( Prietenul meu are 19 ani iar eu am 18). Problema e ca parintii prietenului meu sunt pe cale sa divorteze. Tatal lui munceste in strainatate iar el locuieste cu mama si sora lui vitrega. Are un job si abia poate sa mearga la facultate si sa se tina si de job. Avand in vedere ca parintii lui divorteaza, el trebuie sa se mute din casa aceea. El nu vrea sa plece la tatal lui in strainatate pentru ca eu sunt aici dar asta inseamna sa renunte la facultate sa isi ia un job cu care se poate stabilii in viitor si sa isi inchirieze un apartament. Ma gandeam sa ma duc cu el in strainatate dupa ce imi termin facultate. Nu stiu ce sa fac sad este foarte deprimat si cand este deprimat nu prea pot vorbii cu el. Nu vreau sa se duca in strainatate la tatal lui sad

9 răspunsuri:
| Rockart a răspuns:

Tatăl lui e om de afaceri, de ce nu îi dă bani să se întreţină până când se pune pe picioare şi se poate descurca singur?

| ImOnMyOwnWay explică (pentru Rockart):

Imi e frica sa il intreb asta.:c

| Rockart a răspuns (pentru ImOnMyOwnWay):

Hmm. De ce?

(majuscule)

| ImOnMyOwnWay explică (pentru Rockart):

Pentru ca are destule probleme in familie. Daca nu ii cere ajutorul probabil are un motiv intemeiat...

| ImOnMyOwnWay explică:

Nu stiu...imi e frica sa il intreb.

| mikilaina a răspuns:

Buna,
Poate ca cea mai buna solutie este ca prietenul tau sa discute cu un psiholog despre problemele cu care se confrunta. Sa intre pe www.topexperti.ro si sa discute cu un psiholog despre sentimentele si starile pe care le traieste si impreuna cu acesta sa gaseasca o cale de bine. Tu nu poti decat sa fii o prietena intelegatoarea, iubitoare, un sprijin si un refugiu. Multa iubire si intelegere va doresc

| Ovydiw a răspuns:

Pai in asemenea situatie nu prea mai e nimic de facut...totul va decurge asa cum este pus la cale...nu poti face mai nimicsad!
Imi para rau de tine.

| ChinaBardy a răspuns:

Daca e du-te cu el in strainatate ca oricum la cum o duce Romania nu vad un viitor prea stralucit in aceasta tara...

| Daniel075780 a răspuns:

El trebuie sa faca o decizie care ii schimba viata. ar trebui sa o respecti, du-te la el si vorbeste cu el... ar fi prea egoist din partea ta sa il tii aici doar pentru ca esti tu. asta e. viata merge inaintehappy. Iti doresc sa ai o minte limpede