| Elena3110 a întrebat:

O sa ma apuc de sala peste câteva zile pentru a slabi si a arata mai bine,am adunat grasime pe picioare si nu îmi place, o sa slăbesc daca ma țin cateva luni de sala? plus dieta bineinteles
Am 17 ani

6 răspunsuri:
| Goete a răspuns:

Aud pe toti ca slabesc cand se apuca de sala.
Si eu m-am apucat de sala. Acasa, ca doar avem o sala mare si trebuia deja renovata. M-am apucat de ea, pima data am vopsit peretii ai acum sunt cu gresia; o schimb toata. E adevarat ca am cam o luna jumatate cu sala, dar inca n-am slabit deloc. Poate si pentru ca masa din mijlocul salii e mereu plina de mancare si tot ciugulesc intre timp; o fi asta?

| iulia0514 a răspuns:

Da dacă ai o dietă echilibrata și nu dau iama la frigider din 10 în 10 minutehappy

| MihaiSpeedster a răspuns:

Da. Însă nu face sport la întâmplare. Dacă îți permiți, angajează un instructor. Dacă nu, caută pe net programe pentru vârsta ta, pe termen lung. Fă-ți jurnal alimentar și ajustează-ți dieta. Sub 2000 calorii /zi, echilibrezi proteinele cu grăsimile si Carbohidrați. Caută pe net "farfuria în 3 culori". Din puținele detalii pe care le-ai dat, eu cred că ai beneficia de exerciții aerobe, gen eliptic, bandă, bicicletă, scări. Dificultate ușoară spre moderată, ai nevoie de anduranță, să faci minim o oră pe zi, alergare ușoară, pedalare, în primele luni nu ai nevoie de dificultate mare, să bați recorduri, etc. O iei ușurel. Hidratare, 2 spre 3 litri de apă pe zi, dacă se poate cu apă alcalină ionizata, cu pH peste 9. Fără sucuri. Baftă!

| Elena3110 explică (pentru MihaiSpeedster):

Buna,o sa caut multumesc
A da si încă ceva, e adevarat ca o sa mi de faca picioarele groase? am auzit ca asa de fac când te apuci de sala si nu aș vrea, le.prefer subțiri

| MihaiSpeedster a răspuns (pentru Elena3110):

De-asta nu trebuie sa faci intensitate mare, în care să îți folosești mușchii din greu. Trebuie să faci eliptic, sau bandă, cu rezistență mică, dar viteză mare. Sau exerciții aerobice, gen alergat pe loc, sau cu stepper, în care urci, cobori, urci cobori, sau culcată pe spate faci "pedalare" în aer, stretching, etc. Picioarele se fac groase când faci bicicletă sau bandă cu rezistență mare, sau când faci genoflexiuni cu greutăți, samd. Nu ai nevoie să dezvolți forță în picioare, ci să "arzi" stratul de grăsime. Înotul sau aerobic acvatic e o variantă foarte bună, dar nu știu dacă ai acces la o piscină cel puțin o oră pe zi.

| Ganea_Marian-Dumitru_1972 a răspuns:

Când te apuci de fitness, bineînțeles că o să dai jos grăsimea.