| chiftelutacrocanta a întrebat:

Oare aparitia unui copil intr-o casnicie schimba cu ceva dragostea dintre cei doi parinti ai copilului? Oare atunci cand apare un copil apare si stresul, plictiseala si monotonia in casnicie? Oare atunci cand apare un copil apar si neintelegerile din casnacie?

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Este o problema complexa.
Mama se ataseaza deosebit de copiii pe care le naste.
Tata, daca si el a dorit copilul (!) atunci se ataseaza si el in mod deosebit.

Bunicii copilului, daca isi "primesc" nepotul/nepoata bine, atunci pot fi si maiatasati de copil, avand deja experienta si, poate, timp mai mult sa preia o parte din "poverile" copilului...

Daca adultii isi impart corespunzator sarcinile din camin, atunci fiecare isi va putea desfasura activitatile fara stres.

Neintelegeri vor fi doar daca sarcinile nu sunt impartite in limitele suportabilitatii fiecaruia.

Plictiseala nu prea va fi, copilul care creste va fi inventiv si totdeauna va face "surprize" celor mari.

| GdX a răspuns:

Depinde de la caz la caz. 90% din barbati recunosc ca la inceput nu isi iubesc copii si ca invata pe parcurs sa ii accepte vazand cat de fericita este femeia pe care o iubesc. Femeile recunosc ca o data aparut un copil in viata lor, barbatul trece pe locul 2.

| Mayhem666 a răspuns:

Atunci cand apare un copil intr-o casnicie apare si bucuria, si cei doi indragostiti par a se iubi mai mult (cred).
Desigur ca apare si stresul, si mai apar si serile nedormite, dar cand copilul mai creste serile nedormite si stresul mai dispar.

| Lawliet14 a răspuns:

E posibil sa consolideze relatia si sa produca multa bucurie.

| K0sti a răspuns (pentru Lawliet14):

Nu posibil, sigur...asta daca parintii sunt cu toate tiglele pe casa!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oarecum.Cand tu si altcineva stati undeva si apare al treile, privirile voastre se indreapta spre noul venit.Asa si cu nou nascutul.Nu afcteaza cu ceva relatia, dragostea dar atentia se propaga pe noul nascut.Insa se consolideaza respectul fata de sot/soata.