| doreal a întrebat:

Ohh, iarasi pun intrebari. Deci am o problemuta de mai mica. Aveam un tic ciudat de am ma stramba. Asta era „arma„ mea de aparare ca sa nu vada cineva ca imi vine sa plang. Dar a inceput clasa a1a si odata cu ea si problemele. Toti radeau de mine ca ma stramb, ca sunt ciudata. Eu nu prea ii bagam in seama, da cam asa ceva pana a inceput clasa a4a. De acolo, nu stiu eu sunt mult mai impulsiva, cand ma enerveaza cineva ii spun in fata sa termine, daca nu sa plece. De acolo am fost luata drept „fitoasa", poate cand sunt mai mare voi fi luata drept piti si nu imi place ideea. Sunt foarte normala cu un om in afara orelor, dar la scoala mi-am creat o „carapace". Am incercat de multe ori sa ma controlez. Dar nu pot pentru ca asa ma ataca colegii mei. Ma fac taranca pentru ca eu nu sunt ca ele. Eu am fost educata sa imi pierd virginitatea doar daca vreau sa ma casatoresc sau cu o persoana serioasa. Ele viseaza sa faca sex foarte repede. Odata cineva citea o carte +18 si mi-a spus „Vrei sa citesti si tu?„, „Pai despre ce este vorba?„, „Despre cum si-o trage una cu mai multi. (asa am interpretat eu, el a spus ca de fapt ca este vorba despre o fata, si povesteste in detaliu cum se... cu unu.„ Eu i-am spus ca nu ar trebui sa citeasca la varsta asta, pentru ca nu ar rost sa se incurce cu astfel de propozitii. Specific nu sunt sfanta. Cine nu e curios despre sex, doar ca sunt rusinoasa, cand aud cuvantul ma fac rosie ca un rac. De aici sunt luata drept „preoteasa„ clasei. Ma imbrac cu haine de baba, imi fac parul totdeauna de baba. Asta contine pantaloni lungi negri cum cere regulamentul, un tricou si un jerseu. Imi prind parul totdeauna coada de cal. Sunt o persoana foarte rusinoasa cateodata dar sunt si deschisa cu prietenele. Nu am avut in viata mea un prieten, iar colegele fac ochi mari si spun ceva de genu „Vrei sa iti facem noi rost de unu?„. De invatat nu sunt stralucita, imi place mult sa muncesc pentru notele mele. Toata lumea nu are o parere buna despre mine, dar despre curva clasei tot respectul ca si-a pierdut virginitatea la 12 ani si are 10 iubiti deodata. Baietii rad de mine ca sunt urata, grasa. Acasa iarasi am probleme (intrebari puse anterior, va uitati la intrebarile mele daca sunteti curiosi). Cand ma simt cel mai bine? Cand ma imbrac la sfarsit de an in rochite :3, atunci toata lumea nu ma recunoaste si spune ca imi sta bine iar atunci pot sa spun ca da sunt frumoasa iar profesorii imi vorbesc altfel, mai cu bucurie. In rest sunt varza. Cand eram mica ma balbaiam mai ceva ca si cand iti e frig. Vreau sa ma schimb dar nu pot, sunt prea rusinoasa. Ohh, poate fi viata mai grea de atat? La scoala greu, acasa greu. Am momente de fericire dar sunt ca si vremea, schimbatoare. Odata sunt asa de fericita, odata plang de sunt toata rosie si ma doare extrem de tare capul. Ma gandesc ca de ce scorpiile, care stiu doar rau sa faca impreuna cu parintii lor, care vorbesc de copiii lor cum ca ar fi cei mai buni, si nici bunul simt nu au sa taca in fata altor parinti care poate o duc mai greu. Viata e nedreapta. Acum imi veti spune „Copila care e intrebarea?„ Pai nu cred ca este una, doar daca mi-ati da niste sfaturi ca nu mai am pe nimeni, m-am refugiat in carti. Scuzati-ma ca pun multe intrebari si imi povestesc viata mea idioata aici, dar repet nu am cu cine sa povestesc asa ceva. Ohh si vreau sa le multumesc celor care mi-au raspuns in intrebarea anterioara :*, m-ati facut sa ma simt mai bine. Cei care s-au saturat de mine ocoliti intrebarea sau nu mai raspundeti la ea.

Răspuns Câştigător
| zurick a răspuns:

Răspund cam târziu, îmi pare rău, mai ales că recent ți-am văzut unul dintre
răspunsurile tale minunate.Dai niște sfaturi minunate, dar când vine vorba despre tine pierzi totul.

Ți-am citit și cealaltă întrebare. Părinții nu îi alegem noi, unii
dintre noi au grozavul ghinion să fie atacați acolo unde se așteptau să fie
apărați de toți monștrii care se numesc
și oameni.Mama ta poate nu merită
această denumire, dar n-o urî, las-o în prostia ei.Caută-ți arme(asta neînsemnând o pușcă sau un topor laughing)

Atâtea amintiri ai,dar nu merită toate
păstrate. Încearcă,deși este greu,să
dai ''delete'' chinurilor prin care ai fost supusă. Gândește-te doar la ce ai putut face,la ce poți demonstra,nu cum ai căzut.

Măi,draga mea,tu ce crezi despre tine?
Te crezi o ciudată? Te crezi o fată prost
îmbrăcată? Te crezi o proastă? Te crezi o învechită? Dacă da,atunci îmi pare rău,dacă nu ești în stare să te iubești(și
nu mă refer la narcisism,toți trebuie să
se iubească)atunci cum te poți aștepta la alții să te placă? Fi mai încrezătoare!

Știu ce înseamnă singurătatea,lacrimi peste lacrimi,depresii,gânduri negre,dar o bătălie nu-i pierdută
până când nu te chinui la maxim, până
nu mori.

Îți place să stai în rochiță? Fă asta mai des atunci! Îți place să visezi la o altfel de viață construiește-o!

Nu mai băga înseamnă orice. Dacă tu nu ești o obsedată de sex, nici nu trebuie să fii, dar asta nu înseamna că nu le poți demonstra ce fată minunată
ești.
Te fac urâtă? Arată-le că te simți bine așa cum ești sau poți să-ți schimbi îmbrăcămintea, doar nu uita să te reprezinte pe tine și nu pe altul.Te fac grasă? Ia încearcă să găsești calea prin care te simți cel mai bine.Nimic nu-i imposibil, poți slăbi dacă vrei.

Renunță la ''carapace''.Fi doar tu, fata aia strălucită pe care unii încă n-au descoperit-o.

Data viitoare când ai o problemă anunță-mă și pe mine că-s cam chioară eu de felul meu.

Oare eu am scris un roman?

| doreal explică (pentru zurick):

Da ma pierd prin mai multe tuneluri, sper sa gasesc tunelul cel bun care ma va scoate la lumina ca de nu laughing voi ramane asa. Adica sper ca ma voi schimba in bine, voi renunta la carapacea mea. Ma voi aranja, voi fii altfel. Dar caracterul nu vreau sa il schimb in totalitate.
Dai niste sfaturi atat de bune happy, multumesc :*

15 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Esti un copil normal, poate mai serios decat altii, dar ai nimerit intr-un colectiv de copii mai prost educati. daca vrei un sfat sincer: marea ta problema etse ca nu ai note foarte bune. daca ai invata de 10 si ai merge la olimpiade pana in faze inalte, colegii te-ar respecta din acest motiv (intotdeauna olimpicii de nationala sunt respectati in clasele lor pentru performante). De asemenea, notele foarte bune ti-ar permite sa te duci la un liceu foarte bun, la cea mai buna clasa, loc unde ai gasi copii la fel de seriosi, de educati, de dornici sa traiasca demn si frumos. Asa ca ar trebui sa inveti mai mult si sa ai note mult mai bune ca sa poti merge intr-o lume cu care semeni si care te-ar accepta cu drag si te-ar respecta pentru adevarata ta valoare.

| doreal explică (pentru Brigaela):

Asta este adevarat :/, am media ca micuta 9, 21, am vrut anul asta sa o am 9, 50 dar nu s-a putut. Da intr-adevar cei destepti totdeauna sunt respectati. Am sa ma pun pe invatat anul asta happy.

| Brigaela a răspuns (pentru doreal):

Succes!

| Aasdfghj a răspuns:

M-am regasit in cateva randuri scrise de tinehee hee Nu ai ce sa le faci colegilor tai. Majoritatea sunt foarte nesimtiti si cand vad pe cineva diferit fac misto de el. Stiu ca e aiure sa fii fata din clasa care e diferita de restul, timida si rusinoasa dar nu ai ce face. Poate doar sa te muti la alta scoala si sa incerci sa te schimbi putin, sa te imprietenesti cu cei de acolo. Poate nu cu toti dar macar de ti-ai face o prietena buna in clasa si tot e cevahee hee Eu am avut probleme pana am terminat liceul.

| doreal explică (pentru Aasdfghj):

Pai happy, asta astept, salvarea mea liceul. Sigur acolo imi voi face prieteni pentru ca renunt la „carapacea„ mea. La scoala am 3 prietene dar ma doare ca toate fetele in afara de cele 3 isi bat joc de mine. Aveam o prietena super buna, citesti in intrebarile anterioare daca esti curioasa. Acum este prietena cu altii si ma barfeste pe mine. Sunt obligata sa stau cu ea, pentru o chestie ca daca nu ar fi chestia aia cu siguranta nu as mai fi prietena cu ea. Eu pana in clasa a6a ce au venit 2 colege noi am fost singura, stateam in banca. Tanjeam de la gradinita cum am mai zis sa imi fac prieteni dar colegii mei sunt infumurati, colegele vorbesc de iubiti ca si de soseste. Eu nu vreau sa imi fac iubit de la 13, nici macar primul sarut nu l-am avut, nici macar la sticluta laughing. Dar nu asta ma deranjeaza ci faptul ca sunt asa de ipocriti si nu ma lasa in pace, trebuie sa fiu barfita, sunt noul lor subiect ca nu au mai avut despre cine sa barfeasca.

| doreal explică:

Scuzati-mi romanul sad

| SabinaQueen a răspuns:

Stiu cum te simti, cam asa sunt si eu la scoala. Sunt considerata o ciudata fara gura. Baietii ma fac urata si aragaz cu patru ochii( port ochelari). Din toate colegele mele din clasa cel mai bine m-am inteles cu o singura fata care s-a mutat si nu mai suntem prietene din cauza colegilor mei. Anul acesta am inceput sa ma inteleg mai bine cu colegele mele, dar am o colega care mereu m-a urat, mereu m-a barfit, e o idioata. Si apropo, am la fel ca si tine o curva in clasa care nu si-a pierdut virginitatea(nu inca), dar are vreo 3 iubiti. Si eu sunt foarte rusinoasa si mult prea cuminte( mi se spune mereu) si in afara scolii nu am asemenea probleme. In afara ei sunt eu insami. Cred ca ceea ce ar trebui sa faci e sa te destainui cuiva. Eu mereu ii impartasesc mamei ce spune tampita aia de colega despre mine. Cert e ca nu ar trebui sa suferi singura. Daca te ajuta cu ceva, o sa-ti trimit un mesaj cu adresa mea de email.

| doreal explică (pentru SabinaQueen):

Capitolul mama, nu pot sa ii spun ei nimic. Poate ma va intelege pe moment dar dupa mi-ar reprosa ca sunt o proasta sad, ca nu ma voi intelege cu nimeni niciodata. Cand o sa mai am nevoie de ceva sfaturi am sa apelez la tinewinking ca sa nu mai tot pun intrebari pe categoria asta happy. Multumescwinking

| fataciocolata a răspuns:

Si eu sunt mai rusinoasa cand sunt mai multe persoane langa mine, mai ales daca nu le cunosc. Ceilalti iti vor spune sa nu-i bagi in seama, dar n-ai cum sa ignori atatea persoane care te jignesc.Incearca sa scapi de intimidari cand cineva te intreaba un subiect mai delicat.Un sfat:incepe si tu sa faci ce fac ei, adica nu inseamna sa
citesti reviste porno, sa te culci cu totio, dar sa fi mai deschisa la acest subiect.Nu te mai imbraca numai in negru sau cum te imbraci de obicei si schimbati putin stilul vestimentar, iar parul lasa-l desfacut sau prinde-l altfel.Intra in vorba cu un baiat daca-ti placede el, fara sa-ti fie teama ca el va spune ca nu te place si ca esti o ciudata.In timpul vacantelor, iesi mai des cu prietenii si incearcasa te imprietenesti cu cat mai multe persoane, care sa te aceepte asa cum esti si care nu incearca sa schimbe ceva la tine.Cand cineva nu te lasa in pace sau te tachineaza,tachineaza-l si tu pe el. Daca totusi nu merge si te
simti tot singura, i-a legatura cu un psiholog pentru a-i cere sfaturi in legatura cu problema ta. Daca mai ai vreo intrebare, nelamurire, contacteaza-ma in privat si discutam mai amanuntit.
Te pup si mai vorbim, pa pa!

| doreal explică (pentru fataciocolata):

Melci :*, vreau sa ma schimb, dar cred ca imi va trebui tot curajul din lume happy. Nu vreau sa fiu eu cea mai populara, la ce? Vreau doar sa am prieteni de nadejde si sa ma simt normala nu „Frumoasa si Bestia, Bestia fiind eu. Nu sunt urata, deci sa nu se creada ca ma laud dar nu sunt o uratenie de sa nu te poti uita la ea. Aranjatul la un om conteaza foarte, foarte mult si asta imi lipseste foarte mult. Cand ma imbrac frumos, imi aranjez parul elegant dau un luciu de buze sau un strugurel laughing si imi iau o bijuterie lumea mi se deschide, ma simt mult mai bine chiar daca am 13. Lumea imi vorbeste frumos, cand sunt eu, eu lumea nu ma place deloc. Nu imi place chestia asta dar nu am ce face, as vrea sa fiu eu dar nu imi place singuratatea chiar daca sunt obisnuita cu ea. Poate nu o sa ma schimb foarte mult dar imi voi alege prietenii mai binewinking si ma voi schimba la aspect foarte putin. Ma ajutati asa de mult :*.

| xStixx a răspuns:

Sfaturi?
Uită de tot, nu mai băga în seamă pe nimeni, fă doar ce vrei tu, poartă-te cum vrei tu, fii tu însuţi, nu mai pune suflet la orice perlă scoasă de ori şi cine.
Când eram la liceu ( am terminat ) tot aşa râdeau colegii de mine că-s virgin la 18 ani, că ei nu mai sunt virgini de la 15 ani şi chestii din astea.dar am învăţat să nu mai bag nimic în seamă, am renunţat la toţi prietenii, am renunţat să mai iau sfaturi de la toată lumea ( inclusiv părinţi ) şi mă simt mult mai bine acuma.
Nu zic să faci la fel ca mine, poate unele lucruri pe care le-am făcut eu nu îţi vor plăcea.dar ideea este să nu mai asculţi ce zic ceilalţi despre tine, dacă tu te placi aşa cum eşti, este bine aşa, ştii vorba aia " cine nu te înghite, să te sugă " şi iartă-mă că am folosit o expresie " vulgară " să zic aşa.
O seară frumoasă îţi doresc.

| doreal explică (pentru xStixx):

Multumesc mult de comentariu happy, e cam naspa sa fii singur/a oricum. Eu de mica am fost asa, singura mereu. La gradinita nu vorbea nimeni cu mine, tanjeam sa am si eu o prietena de joaca, pana am inceput sa ma joc cu beietii. Am prieteni acum, am o prietena foarte buna, si inca 2. Dar nu stiu, totdeauna am fost singura. Am vrut sa am multi prieteni, cand eram mica eram asa de vorbareata incat faceam un autobuz plin sa rada de mine in hohote happy dar asta era in lumea mea de batrani. Am crescut de mica fortat cu bunica si de acolo m-am molipsit si eu, in casa am multi batrani, 4 la numar. Ok si casa e mare dar nu stiu, am o viata cam esuata sad.

| xStixx a răspuns (pentru doreal):

Păi, eu ţi-am zis că sunt anumite lucruri pe care le-am făcut şi ţie nu o să-ţi placă, ca de exemplu eu nu mai suport pe nimeni, vreau să fiu singur, nu mai suport gălăgia..mai pe româneşte vreau să zic că mă simt mai bine în lumea mea, să nu mă deranjeze nimeni.
Dacă tu doreşti să ai prieteni şi să ai cu cine petrece timpul, atunci fă-ţi prieteni, dar prieteni serioşi, nu persoane care te vorbesc pe la spate, din ăştia sunt mulţi, puţini sunt acele persoane sincere şi de treabă.

| doreal explică (pentru xStixx):

Pai asta si vreau, prieteni seriosi. Ma omoara singuratatea, chiar daca uneori imi place, dar uneori o urasc si plang degeaba.