| anonim_4396 a întrebat:

Parintii mei in weekend nu au fost acasa...si a ramas bunica mea. A venit unu sa ii ceara masina bunicii mele pe motiv ca masina lui era stricata si sa o traga.(masina parintilor). Ea normal ca a refuzat...si ala tot insista... bunica-mea s-a suparat si a dat drumul cainilor si l-au muscat cam tare (2 rottweilleri)precizez ca ala era in curte la mine, fara sa i se de-a acordul de a intra. i se poate intampla ceva bunicii mele sau cainilor? adica daca ala ar vrea sa o de-a in judecata ca a dat cainii pe ea.

Răspuns Câştigător
miruna-apostol
| miruna-apostol a răspuns:

Din pacate pentru bunica ta, persoana agresata poate sa deschida o actiune penala si una civila impotriva ei. Spun poate, pentru ca impacarea partilor inlatura raspunderea penala. Pe parte civila, individul vatamat (muscat de caini) poate solicita despagubiri, in functie de numarul de zile de ingrijiri medicale.
Aici e ceva ce nu trebuie uitat si e foarte important: Rotweiller-ul este considerat caine periculos. Aveti o tablita pe poarta prin care sa avertizati ca in curte exista caini periculosi sau agresivi? (Sunteti obligati prin OG 55/2002) Daca aveti, omul trebuia sa o vada. Daca e "de-al casei" trebuia sa stie. Cainii l-au atacat pe individ pentru ca a patruns fara drept pe o proprietate privata, protejata de aceste animale.
Oricum, bunica ta poate sa invoce "legitima aparare" pentru ca "nu constituie infractiune fapta prevazuta de legea penala savarsita in stare de legitima aparare. Este in legitima aparare acela care savarseste fapta pentru a inlatura un atac material, direct, imediat si injust indreptat impotriva sa, a altuia sau impotriva unui interes general, si care pune in pericol grav persoana sau drepturile celui atacat ori interesul general. Se prezuma ca este in legitima aparare si acela care savarseste fapta pentru a respinge patrunderea fara drept a unei persoane prin violenta, viclenie, efractie sau prin alte asemenea mijloace, intr-o locuinta, incapere, dependinta sau loc imprejmuit tinand de acesta. Este, de asemenea, in legitima aparare si acela care, din cauza tulburarii sau temerii, a depasit limitele unei aparari proportionale cu gravitatea pericolului si cu imprejurarile in care s-a produs atacul"
Bunica ta ar putea invoca faptul ca a fost speriata, ca s-a temut pentru viata ta si a ei si ca a dat drumul cainilor pentru a se apara si pentru a te apara pe tine, deoarece victima devenise agitata si nu stia ce intentii are acesta. Trebuie demonstrat ca individul a patruns fara drept, in proprietatea voastra privita protejata de caini si ca interventia cainilor a fost determinata de apararea bunicii tale (detinator temporar), victima iminenta a unei infractiuni de violenta savarsite impotriva sa si eventual, a ta.
Raspunderea civila e alta treaba, alt proces, care va urma dupa finalizarea procesului penal (daca va fi cazul de proces).
Ce pot sa-ti mai spun? Mult succes!

11 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sigur, sa asmuti cainii impotriva unui om e o infractiune si bunica ta va fi condamnata la inchisoare daca omul ala anunta politia sau daca medicii care l-au ingrijit anunta de asemenea politia. E foarte grava fapta bunicii tale, nu e atat de important ca oamenii aia intrasera in curte fara acord. Daca nu o amenintau fizic, daca nu au incercat s-o agreseze, fapta ei este tentativa de omor, rotweillerii fiind foarte periculosi.

cami
| cami a răspuns:

Hai sa fim seriosi, nu cred ca dai in judecata un om, doar pentru o muscatira...intr-adevar, ce cauta el in curtea ta fara permisiune bunicii? .violarea domiciliului...erati cunostinte? la prevenit bunica ta ca doreste sa dea drumul la caini? ...nu.
Bunicii, cred ca nu i se poate intampla nimic (femeie in varsta, intra unul in curtea ei-legitima aparare). iar cainilor...ai vazut tu caine inchis?

regis
| regis a răspuns:

In Romania e posibil orice, o instanta poate interpreta intr-un fel, alta instanta in alt fel. Daca e adevarat si cu Spania, nu as vrea sa traiesc acolo.
Eu sunt pentru respectarea proprietatii si pentru legitima aparare. Dar si pentru afisarea tablitei cu "caine rau", ca sa nu aiba omul surprize.

| kh1ss a răspuns:

Eu consider ca a intrat pe propria raspundere... adica daca stia ca sunt caini... de ce a mai intrat... ma rog... nu stiu happy

| Ben. a răspuns:

Dc ar fi in spania ar intra in puscarie si cainii ar fi eutanasiati.

| Ben. a răspuns:

Pai tu ar trebui sa stai in state.acolo-l -npusti si dup'aia -l ntrebi ce vrea.

| sese a răspuns:

S-ar putea sa fie naspa daca l-au muscat, chit ca nu avea acordul de aintra. Daca cainii erau liberi era pe raspunderea lui asa... poa'sa fie naspa.

| sese a răspuns:

Din moment ce a vorbit cu omu' si a dat drumul la caini mai ales rottweilleri nu prea suna a bine. In fond a cerut nu a venit sa fure sau altceva.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

El....scuze.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Au astia un loc vacant la politia de frontiera.Sugereaza-i bunicii.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
Câinii erau liberi prin curte sau erau legați și le-ai dat drumul intenționat?
Tentativa se pedepsește.
Dacă nu avea acordul bunicii tale și câinii erau liberi, logic nu ar fi intrat în curte.
În schimb deduc că persoana a intrat (și nu pentru prima oară vine în curte!), bunica ta vorbind în pragul ușii de la intrarea în casă, s-au supărat și ca drept mulțumire a pus câinii pe el.
Cu ce probează bunica că a intrat prin efracție (violare de domiciliu?), mai exact a fost cu acordul victimei să intre în curte (bunica)!?
Bunica suportă consecințele, este vinovată.
Pa, pa.