| Alexandrainfinit a întrebat:

De ce majoritatea oamenilor considera pisicile niste animale urate si rele? Eu am o pisica in varsta de 9 luni pe care o tin in casa si majoritatea rudelor mele nu suporta pisicile, sau nu neaparat ca nu le suporta, nu au, mai ales sa le tina in casa, pana si parintii si fratele meu comenteaza de acest animalut. Azi au venit surorile bunicii mele la noi(in afara de casa mea, in care stau eu parintii si fratele meu, mai este o casa) in care sta bunica si unchiul meu si practic, au venit mai mult la bunica. Au inceput sa comenteze de pisica, ca miroase in casa, ca mirosul ajunge si pe mine si mai stiu eu ce. Eu mereu dau cu odorizant de camera si nu are cum sa miroasa, efectiv eu simt ca miroase foarte frumos in casa. Au refuzat sa doarma la mine, doar din cauza pisicii. Am plecat din casa bunicii dezamagita si cand am ajuns la mine am inceput sa plang pentru ca nu inteleg de ce sunt atat de egoisti oamenii? sad
Mereu parintii ma amagesc ca o sa dea pisica si efectiv nu mai suport! Mereu ei ii dau drumul afara chiar daca eu le spun si mereu insist sa nu mai faca acest lucru deoarece e foarte periculos. Fratele meu, la inceput, era de partea mea dar acum si el ii da drumul afara si mai ales, cand le-am spus sa ii faca baie au refuzat. Am pisica de cand avea doar o luna, am crescut-o de mica si m-am atasat de ea, nu vreau sa o pierd sad

4 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Eu iubesc animalele înafara de reptile toate imi sunt dragi. Avantajul pisici este că te distrează, iti ofera afectiune, vânează rozatoare, iti ofera o stare de bine dar are si dezavantaje.Psisica este o fire imprevizibilă si foarte agitată,ii cade parul, strica lucruri si miroase extrem de urat daca nu ii faci tratament, nu o cureti etc.
Trebuie să conștientizeze că pisica trebuie sa isi faca nevoile afara, trebuie sa ii faci vacinuri, sa o speli ca sa fie ok si sa nu mai miroase.Cred ca ar trebui să conștientizeze că poate cei de dinafara simt anumite mirosuri sau vad anumite mizerii pe care tu nu le observi, cred ca daca nu se vedea si simțea nu deranja pe nimeni prezenta pisici.

| Apokales a răspuns:

Pentru ca pisicile sunt imprevizibile, acum cateva zile un var de-al meu s-a dus la o cunostiinta sa se tunda, avea o pisica si a mangaiat-o vreo 2-3 minute, brusc s-a intors, l-a zgariat si muscat fara motiv. Pisicile lasa par, se agata de lucrurile de prin casa si par a fi superficiale in comparatie cu cainii, desi sunt foarte geloase. Pisica unui vecin a plecat de acasa atunci cand a adus o a doua pisica in casa, ele pleca si se sinucid cand nu le mai acorzi atentia cuvenita din cate am citit, deci nu-s atat de superficiale, au emotii profunde. Iar a lor tai nu stiu ce sa le faci, cu timpul poate vor accepta ca este importanta pentru tine si poate va fi si pentru ei la fel.

| ancaval a răspuns:

Te înțeleg ce spui.
Nici mie nu-mi plac pisicile, doar câinii.
Dar se pare că tu încă NU ai înțeles că lumea e foarte rea, chiar nu poți accepta așa ceva? Crezi că poți schimba pe cineva? Nu!
Trebuie să ai o atitudine mai convingătoare și să nu te lași la alții. Pisica rămâne la tine și gata. Punct. Cui nu-i place, afară.

| TheGentleman a răspuns:

1. Poate sunt alergici la pisici.
2. Lucrul cel mai detestat la pisici este caracterul lor tâlhăresc. Se suie pe masă, și dacă găsesc mâncare cel mai probabil o vor fura, indiferent cât de mult ai hrăni-o;
3. Urina de pisică miroase foarte urât și este impregnantă. De asemenea, glandele acelea cu care își marchează teritoriul emană miros specific și neplăcut.
4. Pisica, deși este un animal de mici dimensiuni, are un teritoriu vast, ce se întinde pe o rază de câțiva kilometri.
5. Hrana principală a pisicilor o constituie rozătoarele. De la acestea ele se pot contamina și transmite paraziți și boli precum: toxoplasmoza, ciuma, rabia, precum și purici și căpușe.

Mulți se feresc din acest motiv de ele.

Și eu am avut de-a lungul timpului pisici (și am), dar nu le permit orice,winking