| Lolităăăă a întrebat:

Parintii mei se cearta cam in fiecare zi, si eu stau apropae de camera lor si aud din camera mea cum se cearta si stau in pat nelinistita si plang. Nu mai ii suport. Ce ar trebui sa fac?
FUNDA.

Răspuns Câştigător
| OoBunnyoO a răspuns:

Nu prea ai ce sa faci intelegerile care apar, apar intre ei, tu nu prea ai cum sa le rezolvi.
Incearca sa le spui ca te deranjeaza si poate sa incerce sa nu mai fie atat de zgomotosi sau sa se certe in alta camera, deoarece aceste certuri te afecteaza si pe tine. Iar tu nu ai niciun motiv sa tragi de pe urma neintelegerilor lor.

15 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Din pacate nu poti face mare lucru decat sa vorbesti cu ei sa sa-i rogi sa aiba bunul simt si sa se certe atunci cand nu esti tu acasa.

| Lolităăăă explică (pentru neutrino):

Cateodata imi vine sa fug de acasa, dar ma gandesc ca nu am unde...:[

| neutrino a răspuns (pentru Lolităăăă):

Trist dar adevarat. Nu-ti ramane decat sa inveti bine si atunci cand vei fi majora si pe picioarele tale, sa-ti iei zborul. Pana atunci, orice astfel de incercare, va fi o mare greseala.

| anonimg a răspuns:

Tu ce ai face ca sa iti vezi parintii iubindu-se din nou? Ai face totul -tot ce tine de tine? Daca da, atunci sa stii ca nu ti se cere altceva decat sa te pleci pe genunchi si sa ceri ajutor de la Tatal ceresc, si sa crezi ca El doreste sa te ajute mai mult decat iti doresti tu; pentru ca asa si este.
Ti se cere prea mult? Este oare prea greu? Cat de greu poate sa fie?
Cat de mult pierd oamenii cand au acest mare privilegiu, si ei nu il folosesc!

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Sa te rogi pentru ei; si sa incerci sa vezi ce probleme au

| SasNetRomania a răspuns:

In primul rand ar trebui sa le zici ca nu suporti cearta in familie
in al2lea rand trebuie sa le comunici sa nu se mai certe, sau sa nu se mai certe sa auzi tu ca te afecteaza foarte mult si pe viitor vei avea nevoie de un consult.
daca esti la scoala, te afecteaza si asta ca nu e armonie in familie.
le zici toate astea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

PAi vorbeste cu ei si roaga pe unul sa se certe cand nu esti acasa

| AlexAndrei96 a răspuns:

Buna. 1. Poti suna la un fel de protectia copilului (chiar eraumulte reclame cu acest numar de telefon si cu astfel de situatii) Numarul este- 116111
2. Poti suna chiar la politie -112
3. Te poti duce la bunicii tai sau la prieteni.Am si eu o intrebare, de cattimp se cearta? Bafta.

| koko3475 a răspuns:

Draga mea! eu te inteleg perfect. viitoarea mea sotie are aproape 20 de ani si locuieste la mine de la varsta de 15 ani din aceleasi motive...ba chiar mai rau pentru ca pe ea o si bateau. Nu cred ca vei gasi o solutie niciodata! solutia trebuie sa o gaseasca parintii tai. poti sa le explici chiar si doar mamei tale, ca te gonesc de acasa in felul acesta. incearca sa discuti asta cu unul din ei. imi pare foarte rau si iti urez mult succes!

| vianora a răspuns:

Nu interveni in certurile lor deoarece s-ar putea sa se reverse supararea lor si pe tine, cel mai bine in acel moment pleci la o plimbare, la o prietena sau ruda...dar in mod cert nu te baga in cearta lor ei au inceput ei sa o sfarseasca. Cel mai bine ar fi sa te duci intr-o camera mai linistita

| Aron98 a răspuns:

Incearca sa discuti cu ei, incearca sa le zici cum te simti tu cand ii auzi certanduse

| quatre a răspuns:

Buna! NU dispera si linisteste-te.Ca fiecare parinti, si parintii tai au probleme, dar o sa vezi ca o sa le rezolve. Daca situatia e mult mai grava decat simple certuri cred ca ar trebui sa le spui tot adevarul. Sunt SIGURA ca t vor intelege si vor evita certurile.In cel mai rau caz se vor desparti(DIVORTA) si tu va trebui sa alegi cu cine vr sa ramai... Dar stai linistita ca nu cred c e asa de grav! TE PUP SI AI SUSTINEREA MEA!

| Theea11 a răspuns:

Incearca sa vorbesti cu mama ta.Ea te va intelege mai bine.
Poti sa ii distragi mamei sau tatalui atentia, in cat sa uite.Dar eu te sfatuiesc sa nu incerci sa ii enervezi, fiindca o sa se supere si pe tine.Nu uita ca toti parintii se mai cearta. Dupa rau vine bine!

| XxXPufosenieXxX a răspuns:

Sincer si parintii mei se certau mereu (uneori se si bateau) ...tot ce poti tu sa faci este sa iti pui castile in urechi si asculti muzica la maxim atunci cand se cearta si apoi vorbeste cu fiecare separat. Eu una asa am facut si a mers
sper ca te-am ajutat >big grin

| adelina6111999 a răspuns:

Sa te duci la iei si sa le spui ca te deranjeaza ca nu trebuie sa se certe din nimicuri si spune-le ca suferi din cauza asta si o sa vezi ca e mai bine