| faranume4 a întrebat:

Parintii mei vor sa divorteze. Eu sunt majora. Am cautat peste tot raspunsuri si nu gasesc. Trebuie sa intru obligatoriu in custodia unuia dintre ei? Eu vreau sa ma mut singura. Vreau sa ma lamuriti.

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Acum custodia este, de regula, comuna doar stabilirea domiciliului se face la un parinte si celalat este obligat la pensie alimentara, dar numai pentru copiii minori.
Ca exceptie se poate acorda pensie alimentara, daca este ceruta, si pentru copiii majori, daca urmeaza studii, dar numai pana la 26 de ani.
Poti sa te muti singura, daca ai cu ce te intretine, nimeni nu te poate obliga sa stai cu parintii.

| darrio2007 a răspuns:

Poti alege. Daca vrei cu unul din ei sau singura. Daca vrei sa stai singura, mai intai gandeste-te daca poti face fata.Financiar.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca esti majora nu mai exista nicio custodie, faci ce vrei

| anonimg a răspuns:

Muta-te singura. Dar nu te certa cu niciunul dintre ei. Pastreaza o buna relatie cu ei; dar trebuie sa locuiesti singura daca ai posibilitatea aceasta -spre binele si fericirea ta.

| Fatamuntilor a răspuns:

Da,te poti muta singura linistita!
TREBUIE insa sa ai un venit dupa care te poti si intretine!

| SkyPilot a răspuns:

Daca esti majora, faci ce vrei. Numai ca daca parintii te sustin financiar, va trebui sa lamuresti cu ei problema asta.

| SergiuBoss11 a răspuns:

Esti majora, nu se mai pune problema custodiei.Acum,trebuie sa lasi la o parte chestiile astea si sa ii sustii din punct de vedere moral.Fi-le aproape in aceste momente si daca poti, de ce nu, impaca-i.

| Tina88 a răspuns:

Daca esti majora nu e obligatoriu sa te ia nimeni in custodie, pe de alta parte am auzit cazuri in care unul din parinti este obligat sa plateasca pensie alimentara si pe durata studiilor superioare, asta inseamna ca practic totusi esti in custodia cuiva. Ai mei au divortat cand aveam 25 de ani, nu a fost vorba de nici o custodie deci nu cred ca se aplica la tine.

| Zacase a răspuns:

Fiind majora faci ce te taie capul.
Nu, tu nu prea mai contezi in procesul de divort din punct de vedere legal, stai unde vrei.

| faranume4 explică:

Multumesc!