| Anca_6788 a întrebat:

Pentru cei casatoriti sau cei ce se vor casatori in viitorul apropiat .Cum v-ati dat seama ca aceea e persoana cu care vreti sa va petreceti tot restul vietii? Cum ati fost siguri ca nu e doar o stare de euforie care trece cu timpul? In rest, felicitarile mele.

13 răspunsuri:
| Linda a răspuns:

Nu am simtit ca e plictisitor sau ca si cum m-ar pune cineva intr-un tarc. Aveam sentimentu ca sunt implinita si nimeni nu mi se parea mai grozav. Dar sigura nu am fost. Dupa mine e important sa iti placa lucruri la rece la celalalt. Ca e destept, consecvent, de cuvant, interesant, atragator fizic pentru tine. Ideea e ca la un moment dat te hotarasti si de tii de acea hotarare. Imi place ce am citit - tot Gotman- la fiecare om sunt lucruri care sunt concordante cu tine si care ti se par de nesuportat. Ai de ales care dintre ele le va avea. Oricum ce ma bucur ca acum ne-am armonizat mai bine, avem mai multa afectiune si apropiere decat atunci cand ne-am casatorit. Dar ca in orice relatie trebuie invstit. Daca am ceva timp liber ii dau lui un telefon, scriu o scrisoare si nu investesc timp in relatie cu un alt tip.

| Linda a răspuns:

DA si poti fi tu insuti, nu trebuie sa pari mai tare, mai nu stiu cum.

mlm
| mlm a răspuns:

Pai intai am fost prieteni, apoi dupa 4 ani ne-am casatorit si avem impreuna17 ani, ne-am dat seama ca ne iubim in cei 4 ani dinaintea casatoriei si in ziua de azi ne iubim la fel ca in prima zi.

| giovana a răspuns:

Nu am fost sigura, doar am sperat! In timp a devenit certitudine.

| Brigitta a răspuns:

Pai la mine timpul spune tot; am iubit de 5 ani (si inca doi ani in care am fost ``iubiti`` dar eram in generala si nu se pune laughing )
Cred ca numai cu timpul iti poti da seama, sa ajungi sa cunosti acea persoane prin toate etapele, greutatile si bucuriile vietii.

| cutza a răspuns:

Am avut si eu asa o nelamurire si cineva m-a intrebat:ai fi in stare sa lesi totul pentru el si parintii si prieteni si sa parasesti anturajul in care te afli doar pentru el? daca da atunci il iubesti ENORM insa daca stai la dubii sau spui categoric Nu, atunci ar trebui sa va cunoasteti mai bine si totul e inainte!

| cutza a răspuns:

Am avut si eu asa o nelamurire si cineva ma intrebat:ai fi in stare sa lesi totul pentru el si parintii si prieteni si sa parasesti anturajul in care te afli doar pentru el?daca da atunci il iubesti ENORM insa daca stai la dubii sau spui categoric Nu ,atunci ar trebui sa va cunoasteti mai bine si totul e inainte!

| miha1984ingerash a răspuns:

Trebuie sa simti acea fericire interioara, sa se vada pe fata ta ca esti fericita, sa simti ca esti iubita.nu te grabi sa faci pasul daca nu esti sigura pe tine.incearca sa ii pregatesti niste surprize si vezi cum reactioneaza, ...cat de incantat este(biletele puse prin toata casa si la ultimul sa gaseasca o mica atentie)sau o cina romantica...lumanari,o sticla de vin/sampanie si mai vezi tu...incearca si vezi cum reactioneaza in astfel de momente.multa bafta si sa iei decizia corecta.

| miha1984ingerash a răspuns:

Trebuie sa simti acea fericire interioara, sa se vada pe fata ta ca esti fericita,sa simti ca esti iubita.nu te grabi sa faci pasul daca nu esti sigura pe tine.incearca sa ii pregatesti niste surprize si vezi cum reactioneaza,...cat de incantat este(biletele puse prin toata casa si la ultimul sa gaseasca o mica atentie)sau o cina romantica...lumanari,o sticla de vin/sampanie si mai vezi tu...incearca si vezi cum reactioneaza in astfel de momente.multa bafta si sa iei decizia corecta.

| plangacioasa a răspuns:

Eu vb cu el de la 16 ani, acum am 20 de ani big grin ...la 19 ani am facut logodna...sincer eu si acum cand trebuie sa vina de la munca sau de unde o veni\tongue...simt ceva in stomac... emotiile alea...ca la prima intalnire...si eu zic ca asta insemna sa iubesti...acum depinde de fiecare

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cand eram mai micuta visam noaptea ca merg pe jos pe marginea unei sosele, visam trenurile trecand pe langa mine, visam ca merg pe marginea unei paduri...nu visam in fiecare noapte, dar de cate ori aveam acest vis, eu avansam in calatoria mea.si la 18 ani l-am cunoscut pe sotul meu. dupa ceva vreme m-a invitat la el acasa sa ii cunosc familia, eu stateam in brasov, el in comarnic si am mers cu trenul la el.in timpul calatoriei am recunoscut traseul, era drumul pe care il visam eu mereu. vorbesc serios! atunci am simtit ca il cunosc de o viata pe omul de langa mine si la cateva luni ne-am mutat impreuna.si in ziua de azi suntem impreuna si suntem fericiti.au trecut 5 ani de atunci!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu m-am casatorit la 19 ani, avem 9 ani de casnicie si o fetita de 6 ani. M-am indragostit pur si simplu se sotul meu si el de mine pentru. ca dupa 4 luni ne-am mutat impreuna.ne iubim si acum la fel de mult, poate chiar mai mult, ni s se pare noua.sau poate stim sa dam atata importanta casniciei noastre incat credem ca iubirea este mai puternica acum.sincer nu stiam ca el este viitorul meu sot, dar imi doream sa-mi petrec tot restul zilelor mele cu el.de ce? pentru. ca sotul meu este un tip tandru, dragastos si foarte atent cu mine.chiar pot sa spun ca cu trecerea anilor este si mai atent. avem si noi momente in care ne mai ciondanim dar astea oricine le are intr-o casnicie. draga anca iti urez sa ai o casnicie ca a mea, sa fii fericita, iubita si apreciata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu sa-ti explic sentimentul, dar eu am simtit ca e al meu din momentul in care l-am cunoscut si am dat mana cu el...