| KhEm a întrebat:

Salut, am 14 si sunt din Bucuresti, anul asta am intrat la liceu. Pur si simplu sunt foarte foarte timid, nu stiu ce sa fac. Pe 15 treubie sa merg la liceu, e festivitatea de deschidere, o sa-mi vad colegii, clasa samd. Mi-e frica de aia mai mari, sunt timid adica eu mi-am propus sa vad cum sunt colegii, gen intru in scoala merg la grupu meu, ascult ce e p'acolo, vad colegii si dupa merg in clasa daca e sa vorbeasca cineva cu mine bine dacanu, nu. Vreau sa fiu mai retras la inceput pana se leaga ceva relatii/aliante/grupuri etc. Niste sfaturi pentru un boboc disperat?

Răspuns Câştigător
| Voro a răspuns:

Sa stai retras in primele zile nu-i deloc bine, din contra, trebuie sa fii cat mai prietenos, vorbaret, glumet pentru a-ti face prieteni din primele zile. Daca o sa fii timid in primele zile cum ai spus tu, multi se vor imprietenii, isi vor forma gasti iar tu vei fi lasat pe afara fiindca stii cum e, prima impresie conteaza. Nu ai de ce sa fii timid, gandeste-te ca toti boboceii vor fi ca tine, nimeni nu se va cunoaste, poate doar daca se cunosc din gimnaziu. Succes si ai grija la liceu!

| KhEm explică (pentru Voro):

Si daca aia mai mari au fite, si au chef de bataie?

| Zacase a răspuns (pentru KhEm):

Nu ti-a zis nimeni ca trebuie sa te imprietenesti si cu cei mai mari. Sfatul meu ar fi sa stai distant de ei, la inceput, pana te prinzi cum merge treaba in liceul tau... Fata de voi, ei au deja gasti, si zvonurile se intind foarte repede. Ultimul lucru pe care il vrei e sa te pui rau cu cel mai popular din liceu... Cand afli cine e mai fraier, mai rau, mai popular, incerci sa te dai si tu bine pe langa ei. Apropo, fite exista in orice liceu, nu ai cum sa scapi de ele, iar cand vine vorba de bataie, de regula doar la liceele slabe se maipractica asa, regulat sa zic.

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Vezi ca deschiderea tuturor scolilor este pe 14 septembrie.Deci LUNI.

| Mayar a răspuns:

De ce mosu esti timid? Nu inteleg ce ai putea rezolva daca esti asa. Timiditatea e o slabiciune tampita. Daca stai retras, o sa creada lumea ca ai probleme cu capul. Mergi, te prezinti, zambesti, intrebi din ce zona sunt, etc. Toti sunt in situatia ta, nu esti tu singurul.

| Kankuzu a răspuns:

Si eu acum intru la liceu, cel putin eu voi incerca sa fiu cat mai de treaba si cat mai prietenos cu putina, bine zice Zarathos prima impresie conteaza.Doar un pic de curaj iti trebuie dupa o sa vezi cum iti dai drumul si o fi mai sociabil.