| boss97 a întrebat:

Salut.Am observat că după căsătorie,soția se trece pe numele soțului, dar se poate și invers? Adică și soțul să se treacă pe numele soției?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Bineinteles ca se poate si invers, ca sotul sa treaca pe numele sotiei, sau chiar sa se pastreze ambele nume de familie.
Asta cu pastratul ambelor nume de familie, stiu sigur, pentru ca una dintre surori, care impreuna cu sotul ei, au decis sa pastreze ambele nume de familie.

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, se poate. La casatorie exista 3 posibilitati:
-Un nume comun, fie al sotului, fie al sotiei.
-Un nume format din cele 2 nume anterioare casatoriei, in ordinea sot-sotie sau sotie-sot.
-Fiecare isi pastreaza numele avut inaintea casatoriei.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Da, se poate

| Andreeush a răspuns:

Nu am auzit de nici un astfel de caz.

| Crackman a răspuns:

Da

| FaraNumePls a răspuns:

Se poate

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Doar daca esti tu casnica casei si ea barbatul.
Pai ce fel de om, ia numele de fata mare al fetei, la casatorie? laughing

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Prietenul meu spre exemplu.
De ce? Numele meu de familie este mai frumos iar el nu este atat de mandru de tatal lui incat sa ii duca numele mai departe.
Ce ti se pare asa iesit din comun? Daca pe tine te cheama sobolan sau c.acat iar ea are un nume mai frumos de ce sa nu il schimbi? Sau daca tatal tau e un criminal, violator sau alcoolistu satului ce te snopea in bataie si te face de ras de ce sa ii pastrezi numele?

| oz_1736 a răspuns:

Se poate folosi ce nume vreti din cele doua. Chiar si amandoua in ce ordine vrei

| DanyDav a răspuns:

Dsigur, asta depinde de preferintele voastre.