| anonim_4396 a întrebat:

Salut, cum as putea sa imi imbunatatesc nivelul de comunicare verbala? Stiu foarte multe dar nu ma pot exprima verbal, atunci cand sunt intrebat ceva creierul meu parca se opreste si nu ma mai pot gandii la nimic, daca ma chinui si incep sa zic ceva ori imi pierd ideea pe parcurs ori zic o tampenie. Problema este doar la nivel de exprimare verbala pentru ca in scris ma descurc destul de bine ca organizare si continut.

4 răspunsuri:
| Gizăz a răspuns:

Aia e o problemă emoţională care rezultă în probleme de comunicare directă. Intri-n panică, poate şi transpiri puţin când eşti pus în postura de a vorbi. Mai ales în public. Poţi rezolva asta doar cu un lucru intens cu tine însuţi. Şi fără supărare, dar nu poţi afirma că în scris te descurci bine când pentru tine a gândi are doi i. happy

| neutrino a răspuns:

Exista cursuri de comunicare.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ia-ti o carte, tableta, ebook si te asezi in fata unei oglinzi. Citeste cu voce tare uitandu-te din cand in cand in oglinda. 30 de minute sau cati te simti comfortabil. La fel de bine poti urmacursuri de comunicare. Dar ia-o pas cu pas nu-i graba. Lasa prejudecata si mai multa incredere in tine. Asta-i tot. Toate cele bune.

| NoName0x0 a răspuns:

Poate nu ai neaparat o problema cu exprimarea verbala, poate tine de reactie sau de timiditate. Eu sunt o persoana care vorbeste repede. Daca incerc sa vorbesc mai incet, nu ma pot exprima coerent sau uit ideea. La fel si cand sunt emotionata sau timida, daca vorbesc repede (acesta este instinctul in acele momente) nu se intelege din cauza vitezei din vorbire, ori ma balbai sau fac greseli de exprimare chiar stupide, pe care le critic la altii. In acele momente trag aer in piept si formulez in minte continutul ce vreau sa.l sustin. Poate trebuie sa iti gasesti ritmul si modul de a raspunde.