| MaKaVeLi97 a întrebat:

Cum sa ii conving pe parinti sa imi cumpere tableta?
Ei zic ca nu au bani sa imi cumpere. dar poate sa puna cate putin deoparte.
tableta este Nexus 7 si nu este deloc scumpa

14 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Economiseste tu din banii de buzunar si din micile castiguri pe care le poti face (de ziua ta, sapand gradina unui vecin, spaland podelele unei batrane, etc) si cumpara-ti-l singur. Totusi, o tableta, cat de ieftina ar fi, e un lux, daca il vrei, trebuie sa-l castigi prin munca

| MaKaVeLi97 explică (pentru Brigaela):

Fac asta deja dar sant prea multi bani de strans

| Brigaela a răspuns (pentru MaKaVeLi97):

Nu-i nimic, cu atat mai mult te vei bucura cand o vei cumpara, fiindca va fi bine-meritata. succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ai alocatie strange-o, mai economisesti din banii care tii da parintii tai si se strang acolo putin cate putin...

| DiannaDia a răspuns:

Ai putea incepe prin a economisi si tu.

| charleslouboutin a răspuns:

Sau poti sa te duci tu la munca si sa iti iei din banii tai, in loc sa cersesti de la parinti.

| MaKaVeLi97 explică (pentru charleslouboutin):

Am 15 ani. scoala este pe primul loc

| charleslouboutin a răspuns (pentru MaKaVeLi97):

Atunci cand o sa poti sa-ti iei tu tableta, ia-ti. Nu e nimeni obligat sa iti cumpere tie tablete de fite si alte nebuneli, asa ca nu mai pune intrebari cretine p-aici.

| TheTimeKiller a răspuns:

Nexus 7 cand a aparut a fost 1500 lei acum s-a ieftinit la 1000 lei(fara 3G). E destul de scump pentru ca parintii tai trebuie sa te creasca si pe tine(ca doar nu traiesti doar cu oxigen), lumina, apa, gaze etc. Toate costa bani! As zice mai bine sa cauti concursuri pe internet si sa incerci sa faci o poza/video ce iti cere pentru concurs. Participa la cat mai multe! In 1 luna ai putea avea sansa sa castigi. Eu zic ca daca chiar iti doresti cu adevarat o sa faci asta. Nu trebuie sa gasesti motive de genul: Nu pot ca nu am nici camera de filmat sau Nu pot ca nu am un telefon bun cu care sa fac poze. Poti imprumuta de la un coleg/vecin/prieten. Unul din cati ar trebui sa cunosti la varsta ta o sa te ajute.

| MaKaVeLi97 explică (pentru TheTimeKiller):

Am aparat foto bun dar nu asta e problema.
problema este ca nu prea am incredere in astfel de concursuri

| TheTimeKiller a răspuns (pentru MaKaVeLi97):

Daca nu incerci nu reusesti! O poza iti ia 5 minute s-o faci si cu niste imaginatie nu trebuie sa dai bani pe obiecte pentru poza.

| KinekT a răspuns:

Eu mi-am luat-o de curand. am luat-o de la flanco cu rate reflexie ceva de genu...
mi-a dat tableta si in 6 luni trebuie sa strang banii si sa ii dau. cu dobanda 0%
imi pun alocatia mea +100 de lei pe luna de la parinti+35 pe luna de la bunicamea sunt 1050 de lei
600+42x6+35x6=1050

| Alberto97 a răspuns:

Va cum a zis Brigaela si o sa fi pe calea cea buna

| 3DEffect a răspuns:

Vine vara, du-te vara asta si lucreaza undeva, strangi bani si nu mai cersesti la parinti, daca nu pot sati ia ei, ia-ti singur si gata.