| catalin_8409 a întrebat:

Salut, de ceva timp am foarte multe certuri cu tatal meu (tin sa precizez ca am 17ani) chestia e ca nu trece zi sa nu am certuri cu el, mai ales la masa cand vrei sa mananci si tu linistit. Chestia e ca problemele asteau au inceput acum un an, dar am zis ca totusi sa astept inca 2 ani pana termin scoala si o sa plec de acasa, dar nu cred ca o sa pot sa mai stau inca un an in ...halul asta. De ex. azi mi-a cerut sa ii fac o comanda pe nu stiu ce site si nu am bagat numele de familie (am vb cu tipul de acolo si a zis ca nu e nici o problema ca se rectifica cand trimite coletul, ma suna el) si a inceput sa urle vreo 20min. prin casa ca sunt prost ca....bla bla bla. Mda, si pe deasupra mai sta si toata ziua acasa pe capul meu (si nu prea pot sa plec de acasa dupa scoala ca se enerveaza ai mei ca nu imi fac lectiile) Sper ca nu am plictisit pe nimeni dar daca o tin asa ajung la psiholog, psihiatru.etc Ms.

16 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Trebe sa ridici tonul daca nu intr-o zi ai sa faci mai rau, ura se acumuleaza si odata trebuie declansata, eu m-am batut cu maicamea daca de la 7 ani ma tot freca la cap cu discutiile si reprosurile am tot suportat pana la 19 si am zis gata dar tu daca ii ridici tonu pana vezi ca tace se va linisti si tot asa faci daca vezi ca sare calu din nou.

| catalin_8409 explică (pentru mgtow):

Nu e o solutie, am mai ridicat tonul si dadusem in alte alea (pumni, chestii)numai ca am considera ca inca nu e momentul sa dau si eu, probabil ca o sa si plec de aici cand o sa ii dau cateva

| mgtow a răspuns (pentru catalin_8409):

Face scandal dupa ce bea un pahar de alcool?

| catalin_8409 explică (pentru mgtow):

Nu, si aia mi se pare ciudat. Face scandal cand nu bea nimic (treaz)

| mgtow a răspuns:

L-a batut tacsu in infanta si a avut o viata grea in general dar nu gandesc ca fac rau altora si ei se cred destepti.

| catalin_8409 explică (pentru mgtow):

Da....nu a duso prea bine cu tacsu, dar nu cred ca a inteles nimic din chestia aia si vrea sa continue traditia

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vb cu el, spune i ca il apreciezi, il respecti dar ca, nu il untelegi de ce trebuie sa aiba acel comportament. Comportamentul lui vine din probleme interioare. Poate nu se mai simte util, reslectat, iubit, apreciat. Gasitii o activitate care sa l motiveze, pentru unii e grea pensionarea. Stiu suna ciudat, nu ai de undesa stii ce probleme interioare are. Vezi ce hobby uri are, ibcearca sa comunici cu el, in cele din urma vei scoate ceva. Succes.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Frate, ai o problema serioasa, spune-i tatalui tau ca nu mai esti un copil, ca esti destul de matur sa te descurci fara indicatii si daca nu reusesti sa iti faca ce vrea, eu zic in cel mai grav caz sa apelezi si la violenta, doar ai 17ani cred ca esti destul de puternic sa-i dai replica nu?

| Anca2999 a răspuns:

Pai ce pot spune..in primul rand Paste Fericit. oricat ar fi, tatal tau..are motivele lui probabil sa tipe si sa urle cum spui..are de servici? Poate e suparat de faptul ca n-are unde lucra, de asta sta si pe capul tau si isi varsa nervii pe tine..sau tu stii mai bine ceea ce face. daca este un om cu capul pe umeri sigur in roade ceva..incearca sa stai de vorba cu el, poate mai remediezi lucrurile, nu te ferii de el. Incearca sa-l iei la masa sa-i explici cu frumosul fara tonuri ridicate din ambele parti ca nu iti place si nu te simti bine sa te jigneasca mai ales ca este tatal tau si vrei o incurajare de la el nu jigniri. Daca nu merge nici asa..eu zic sa mergeti la un psiholog poate va intelege de acolo cum sta treaba. happy

| catalin_8409 explică (pentru Anca2999):

Anca uite care e chestia, el a iesit la pensie (are undeva la 18mil, nu ar fi problema banii, plus ca mama are undeva la 30. Deci asta nu e sigur, te asigur eu) Nu numai eu nu il inteleg, mai multe persoane se intreaba de ce e asa ....si sa ii zic sa ma duc cu el psiholog, dupa o sa zica ca il fac nebun laughing

| Anca2999 a răspuns (pentru catalin_8409):

La inceput nimeni nu vrea e dreptlaughing cred ca nici tu sau nici eu sa fim sinceri..insa ceva are e clar.big grinParerea mea a fost sa discuti cu el in cel mai frumos caz posibil ca, cam asa sunt tati laughing Acum tu decizi.

| catalin_8409 explică (pentru Anca2999):

Da...ceva la cap are sigur laughing)

| Anca2999 a răspuns (pentru catalin_8409):

Nu pot spune, insa tu da laughing!

| Dlkee a răspuns:

Pff. stiu si eu cum e. Astia se numesc parinti comuisti, dar totusi..macar tu esti baiat, dar sunt curioasa daca te lasa sa ai prietena?

| catalin_8409 explică (pentru Dlkee):

Dalaughing))ai mare dreptate, comunisti ii numesc si eu. In legatura cu prietena nu e o problema, numai ca aici dam in alte criterii care nu se incadreaza in standardele lor (timp...)intelegi tu

| GabiArian22 a răspuns:

Frate nu esti singurl care nu este inteles de parinti.Lasa'l pe tatal tau in pace intr'o buna zi o sa isi dea seama ca greseste.Indiferenta doare cel mai tare. Sfatul meu este sa nu mai ceri nici un fel de ajutor de la el, sa incepi sa te descurci singur cu scoala cu prietenii poate chiar cu banii.La inceput o sa fie mai greu sa iti spun sincer eu am plecat de acasa de un an de zile, cateva luni a fost greu lucreaza mergi la scoala, fa-ti timp si pentru tine, distreaza-te, dar acum sunt cat de cat stabil si pot sa zic ca imi este bine.Fii pe picioarele tale de mic si ai sa vezi ca este mult mai bine, iti zic din experienta decat sa stai in stres si sa nu faci nimic fiind pe banii parintilor sa zic asa, mai bine iti castigi tu existenta si stai linistit.Multa bafta si ai grija ce faci