| Mikeeeeela a întrebat:

Salut, imi place de un baiat cu 2 ani mai mare decat mine, am vorbit de cateva ori, doar ca el e foarte timid si nu prea are curajul sa faca primul pas. Cu toate ca mereu cand vorbim avem teme si e fain. Nu as vrea sa par prea cicalitoare si sa-i scriu eu sau sa-i arat ca foarte tare imi place de el, cum l-as putea face sa-mi scrie?

4 răspunsuri:
| Nemessys a răspuns:

In primul rand trebuie sa-ti dai seama daca si el te place. happy
In al doilea rand, e posibil sa intelegi putin gresit termenul de,, timid". Nu prea cred eu ca este timid, poate doar asa ti se pare. Ai uitat sa zici si de cat timp vorbiti si cati ani aveti amandoi.

Este posibil sa nu faca urmatorul pas deoarece poate nu te place sau nu vreau, nu ca este timid. Insa daca tot esti tu aia indrazneata de ce nu-l faci? Ce are daca face si fata un pas happy cred ca nu calca in lac.

Apropo, daca pana acum, numai si numai tu ai inceput conversatia, ia mai lasa-l si pe el. Daca intr-adevar vrea sa vorbeasca cu tine sau ii este dor de tine, atunci cred ca ar fi dispus sa scrie un,, buna, ce faci?" happy Sa vedem cat timp o sa treaca si cat de mult ii place sa vorbeasca cu tine. Iar daca-ti trimite un mesaj de genu : de ce nu mi-ai mai scris?" Ii poti raspunde cu : dar eu trebuie sa incep de fiecare data o conversatie?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca sa il tii aproape de tine,intreaba-l mereu ce mai face,daca e bine,ce noutati mai are. Daca el vede ca te preocupa persoana lui,poate isi da seama ca il placi. Eventual mai cere-i un sfat banal,sa-ti recomande un film bun de comedie, sau intreaba-l ce hobby-uri are, ce face in timpul liber, chestii din astea simple. Daca el e timid cum zici, tu trebuie sa fii aia un pic mai indrazneata.Si nu te mai gandi ca numai tu il cauti. Daca o sa vada in tine persoana care il face sa ii treaca timiditatea, fii sigura ca o sa inceapa si el sa te caute.

| RoxanaY a răspuns:

Cati ani ai?

| Buubbu a răspuns:

În primul rând, încearcă să-ți dai seama dacă sunt șanse ca și el să te placă.
Cât despre cum ai putea să-l faci să-ți scrie... Nu știu. E complicat. Nu poți pur și simplu să pocnești din degete și el să-ți scrie. Dacă zici că e timid, are nevoie de impulsuri constante.
Încearcă să-i scrii tu prima, cu riscul de a deveni cicălitoare. (Dacă nu vrei să fii stresantă, doar nu exagera. ^^)
Vorbește cu el, cunoaște-l mai bine și ține-ți sentimentele cumva ascunse, dar la vedere. Adică el să bănuiască că-l placi, dar să nu fie sigur. Dacă te place, cred că va răspunde într-un fel la asta. happy
Habar nu am dacă e un sfat foarte bun, pentru că fiecare persoană e diferită și, implicit, se atrage în mod diferit. Zic să încerci. ^^ (Cam așa am pățit eu și îmi plăcea mult de persoana respectivă, deci până la urmă eu am fost cea care a mărturisit. laughing )
Comunicarea e cheia. Baftă. :3