| KiraLaikoma a întrebat:

Inainte sa incep vreau sa va rog sa nu ma criticati caci stiu ca am gresit, si ca probabil intrebarea va va parea ridicola dar..in fine. Multumesc.
Cand aveam 12 ani am cunoscut un grup de persoane intr-un joc printre care era si un baiat. La inceput nu vorbeam deloc si nici nu credeam ca vom vorbi vreodata, insa intr-o zi am intrat in vorba. M-a intrebat cati ani aveam iar eu l-am mintit spunandu-i ca am 15 (atatea avea el), insa am facut asta pentru ca in realitate unii au ras de mine fiindca eram mica si voiam ca macar in "viata virtuala" sa fiu si eu respectata si sa am pace. In fine, de la nici o vorba am ajuns sa devenim prieteni foarte buni, nu ma asteptam la asta. Timpul a trecut iar eu nu i-am spus adevarul, in prezent suntem un fel de cei mai buni prieteni da "la distanta" caci stam in orase diferite, acum am 15 iar el 18. Problema e ca el vrea sa ne intalnim iar eu nu stiu ce sa fac, l-am mintit cu asta si nu ii pot spune adevarul pentru ca nu va mai vorbi niciodata cu mine, mai ales ca l-am mintit 3 ani, si pe langa asta a inceput sa imi placa de el insa nu imi fac sperante, doar ce poate vedea unu de 18 la o fata de 15, momentan vreau doar sa rezolv problema asta. Mi-e asa frica sa ii spun adevarul, mai ales ca e foarte de treaba si chiar nu as vrea sa pierd legatura cu el. Daca as fi stiut cum e atunci nu l-as fi mintit, si stiu ca poate veti zice chestii gen "cu ce te ocupi la varsta ta" dar eu vreau doar sa rezolv problema asta. Si daca i-as spune adevarul nici nu stiu cum sa abordez problema. Va rog sa-mi dati niste sfaturi si cum am zis mai sus fara critici ca stiu ca am gresit ca am fost proasta. Multumesc pentru raspunsuri.

4 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Nu-i mai zi adevărul. Încheie cumva rezonabil toată chestia. Spune-i că trebuie să fiți și realiști, că relațiile de la distanță nu au viitor... ceva de felul ăsta. Și, în plus, că ai făcut cunoștință recent cu un băiat care e chiar din localitatea ta. Și gata! Închei totul. N-o mai lungești

| Mayar a răspuns:

Mai,daca e intr.adevar un om de treaba, o sa fie ok. Incepi mai intai sa ii prezinti contextul, motivele si la final ii spui efectiv despre minciuna. Daca intelege bine, daca nu, ii lud si el!

| caltialaura123 a răspuns:

Soro...nush ce sa iti zic. Pai zii adevarul, dar mai intai ia-l cu usorul. Spune-i sa nu se supere, sa fie calm pentru ca o sa ii dai o veste dezamagitoare. Dar poate baiatul acela s-a mai intalnit cu fete mai mici decat el. Fi tare ca nu te omoara nimeniwinking

| LilStrawberry a răspuns:

Uite ce e, in situatii de genul oricat de greu si complicat pare totul atunci cand tu esti implicat in situatie, daca reusesti sa te detasezi si sa privesti din exterior situatia, nu e atat de grava.
Dupa parerea mea ar trebui sa ii spui adevarul si sa ii explici si lui asa cum ai explicat si in postul tau totul, poate chiar sa ii dai un copy paste. Poate la inceput va fi un soc pentru el, poti sa te astepti sa se supere, dar eu zic ca nu ar avea motive. Mi se pare un lucru minunat ca desi esti mai mica ca varsta ai avut maturitatea sa intretii aceasta prietenie, ceea ce nu multe fete de varsta ta ar putea face. Daca chiar sunteti asa buni prieteni nu vad de ce varsta ar fi un impediment. Stiu ca odata ce incepi cu o minciuna nevinovata, te tot adancesti in ea si iti e din ce in ce mai greu sa ii spui adevarul, mai ales ca au trecut 3 ani, insa nu e timpul pierdut.
Poate dupa ce veti trece peste asta, veti rade de momentul asta.
Si eu am avut un cel mai bun prieten la distanta si era cu 2 ani mai mare decat mine, insa varsta nu a fost niciodata un impediment. Eu zic ca totul va fi bine atata timp cat esti sincera atat cu tine, cat si cu el!