| Vlad5236 a întrebat:

Salut! Întrebarea mea pare cam stupidă și aș vrea un răspuns! Vreau să îmi descopăr originea! Dacă stra bunicul meu a venit din Bucovina în Cluj, a-a căsătorit în Cluj și apoi l-a făcut pe bunicul și bunicul apoi a-a născut tata și apoi eu! Am origini din Bucovina sau nu am?

Răspuns Câştigător
| CodrutElian1990 a răspuns:

Esti 1/16 moldovean si 15/16 transilvanean.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, ai originea acolo pe linie paterna (strabunic-bunic-tata-tu).

| Hyperion7 a răspuns:

Da,ești moldovean la origini.

| SuNaM a răspuns:

Pai originea ta este in Bucovina de pe linia tatalui. Apoi mai vine si originea de pe partea mamei care si aia conteaza. Practic orice om este un mix dintre parinti. Locul unde stai nu schimba cu nimic originile tale, un chinez ramane chinez chiar daca sta in America.

| Vlad5236 explică (pentru SuNaM):

Atât eu cat și bunicul cat și tata suntem născuți în Cluj iar originea din partea mamei este din Cluj și din partea bunicii mele de la tata este tot din Cluj! Deci doar bunicul lui tata este din Bucovina! În rest noi ne-am născut în Cluj și am copilărit toată viața în Cluj nu avem treabă cu Bucovina! Dar mulțumesc de răspuns! Oricum contează ca sunt clujean din ambele părți cumva și atunci asta contează!

| Vlad5236 explică:

Mi se pare puțin absurd deoarece și bunicul și tata și eu am fost născuți în Cluj și aici am copilărit toți inclusiv străbunicul el având 16 ani când a fugit de acolo