| anonim_4396 a întrebat:

Salut la toata lumea de pe site. Am o problema si rog pe oricine poate sa ma ajute sa raspunda.
Ma cheama P., am aproape 18 ani, adica am trecut aproape de adolescenta. Totusi inca nu stiu care e orientarea mea sexuala. Am avut doar o prietena pana acum si asta s-a intamplat cand aveam 13 ani, de atunci nimic. Nu vad nimic special la femei, adica la corpurile lor. De-a lungul timpului am avut multe "modele", "idoli" de sex masculin, cand eram mai mic erau sportivi (fotbalisti mai ales), actori, iar acum cantareti. Cand eram mic incercam sa-mi imit idolii. Desi sunt baiat consider ca barbatii au corpul perfect, nu femeile, cum zice majoritatea. Parintii s-au ingrijorat in trecut, ziceau ca sunt ciudat, gay, introvertit, dar i-am convins ca e doar o faza si ca o sa treaca. M-am simtit atras de mai multi baieti, colegi de clasa, prieteni, dar nu m-am manifestat fiindca mi-e frica de reactia lor.
Nu stiu ce sa fac, nu vreau ca lumea sa ma considere un ciudat. In momentul de fata sunt oarecum indragostit de un baiat dar nu mai suport sa-mi tin sentimentele doar pentru mine fiindca am devenit foarte tacut si nu mai vorbesc nici macar cu parintii. Am inceput sa beau din cauza asta. Va rog sa ma ajutati, daca se poate sa dati add la dilutedmindd daca chiar vreti sa-mi dati un sfat! Multumesc anticipat si o seara buna!

9 răspunsuri:
| negru30 a răspuns:

Ai credinta in Dumnezeu si gandeste-te ca barbatul este facut pentru a fi cu o femeie nu cu un barbat - nu face un pacat de moarte pe care il vei regreta toata viata Roaga-te la Dumnezeu sa-ti lumineze mintea - fa-ti prietena ( femeie ) si vei vedea ca vei reusi - este pacat sa faci asa ceva - gandeste-te bine pana nu este prea tarziu sa mai indrepti ceva Sa-ti ajute Dumnezeu

| didiDia a răspuns (pentru negru30):

Atunci de ce nu i-a facut pe toti oamenii heterosexuali? Ca sa-si bata joc de cei homosexuali? Sau mai bine zis dupa teoria ta, ca sa-i puna la incercare, sa vada daca homosexualii se lupta sa devina heterosexuali? Pana nu isi lamureste ce e cu el, e aiurea ce i-ai scris. Cum sa-si baga prietena o fata din moment ce lui nu-i place fetele? Si atentie, el inca nu are 18 ani si tu il trimiti deja la femei? Tu vezi ce ai scris? Eventual puteai sa-i zici sa incerce sa mai vorbeasca cu vreo fata de 16-17, dar nu cu o femeie si in nici un caz sa se implice intr-o relatie care as esua mai devreme sau mai tarziu. Nu inteleg de ce oamenii ca tine incearca sa-i forteze pe cei homosexuali sa devina heterosexuali. Daca tie ti-ar zice cineva sa devii homosexual, l-ai asculta? Cu siguranta, nu. Asa ca pe viitor mai usor cu vorba, domnule negru30!

| negru30 a răspuns (pentru didiDia):

Credinta mea este de neclintit - Dumnezeu a spus " inmultitiva si stapaniti pamantul " - sa te ierte Dumnezeu pentru ce ai scris ca nu mai gandesti limpede

| Linilerei a răspuns (pentru negru30):

Aha. Știi ce îmi place la voi creștinii? Că ați rămas exact ca în Evul Mediu.

| negru30 a răspuns (pentru Linilerei):

Vorba din batrani " sa fii de bataie de batjocura"

| cuvant a răspuns:

Eu ti-as zice sa incerci sa vorbesti cu un psiholog. Nu e o problema usoara si crede-ma ca te-ar ajuta in problema aceasta. nu stiu cati psihologi exista pe acest site si cat timp au ei sa vorbeasca cu tine pentru a gasi o solutie

| didiDia a răspuns:

Pentru negru30:
Totusi, nu ai adus nici o justificare. Inteleg prima parte (inclusiv citatul). Insa te avertizez, nu ai nici un drept sa ma condamni sau sa imi spui ca nu gandesc limpede. Esti om la fel ca mine, nu imi esti superior (evident nici inferior) cu nimic, deci nu iti mai lua aere de superioritate pe viitor, bine?

Si o intrebare: de ce mi-ai dat ignore? Vad ca nu pot sa iti raspund la replici si sa nici sa iti trimit mesaj. Asa de superior te crezi mie incat sa ma ignori? Cam ai aere, om care te crezi mega crestin. Revino pe pamant!

| Linilerei a răspuns:

Am să-ți iau totuși idul dacă nu te superi asta pentru că înțeleg prin ce treci și îți garantez că e absolut normal să fii derutat în condițiile în care nu te-ai înțeles până acum. Eu spun că ai tendințe de gay. Dacă te atrag băieții și afirmi că ești îndrăgostit de un băiat. Nu de nimic ciudat în a fi gay. Multe persoane renumite au fost / sunt gay și au trăit bine cu asta. Reacția părinților e a doua chestie, dar mai întâi trebuie să înveți să te descoperi pe tine însuți. Eu zic că dacă ești atras de băieți deja discutăm despre o altă orientare sexuală. Îndoiala ta este frica de a fii catalogat diferit și de a fi respins de către părinți sau apropiați.

| Geok90 a răspuns:

Salut.Trec si eu rpin aceeasi chestie si e foarte nasol,uite, am scris si eu, sa zic,*povestea mea* http://www.TPU.ro/......unt-baiat/
Vezi ca am bagat id-ul sa mai vorbim, dar esential este ca nu vei avea nici un viitor intr-o relatie gay.Prea multe prejudecati si probleme pentru,cred eu, doar o atractie SEXUALA si atat, pe care o am si eu si de care imi este rusine.In fine, mai vb pe mess!