| setmefree a întrebat:

O sa incep cu niste background pentru 'poveste/intamplare'.

De cand eram mic, parintii mei erau foarte indiferenti fata de mine, tineau sa cheltuie cat mai putini bani pe rechizitele/nevoile mele, iar de Craciun imi spuneau ca 'mosul e mai sarac anul acesta', chiar daca ei erau foarte stabili financiari, iar cadourile celorlalti erau mult mai bune decat ale mele, si nu numai asta, nu m-au felicitat cand am terminat liceul, cand am luat bacul etc. La 18 ani am inceput sa muncesc si sa ma duc si la facultate, am reusit si la 19 ani m-am mutat, cu ajutorul unui imprumut bancar. Am terminat si facultatea si mi-am luat un job pe care multa lume il poate numi bun.

Recent, parintii si sora mea (care inca locuieste cu ei, la varsta de 27 de ani. si e o mama singura, apropo) mi-au cerut o suma de bani. Le-as fi putut imprumuta banii, nu m-ar rani financiar, insa nu imi doresc sa ii ajut sub nicio forma, tinand cont ca nici ei nu m-au ajutat pe mine. I-am spus la telefon mamei mele ca nu le voi da niciun ban, si a inceput sa spuna ca sunt lacom, egoist si toate cele, deoarece ei (fiind 3 persoane) au nevoie de mai multi bani decat am eu si partenera mea, si pentru ca am un salariu mare inseamna ca pot sa ii ajut. Am inchis telefonul si i-am blocat numarul.

Insa aici vine mini-problema. Probabil ca parintii si sora mea le-au comunicat rudelor indepartate despre 'comportamentul meu crud si barbar', si au inceput sa posteze diferite statusuri cum ca as fi o persoana innebunita de bani si de persoanele din jurul meu (probabil ca se refereau la prieteni si iubita, niciodata nu erau de acord cu prieteniile mele), cum ca sunt nerecunoscator, ca parintii mei m-au sustinut toata viata si fara ajutorul lor nu as fi ajuns nicaieri (minciuni peste minciuni).

Ce sa fac? Ii ignor, le raspund?

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Sfatul meu este sa te dezprietenesti si sa tai legaturile cu toti cei care iti fac rau, sau la care simti ostilitate si rautate.
Probabil ca acum familia incearca sa te exploateze pentru ca ai bani, desii, fiecare isi face viitorul lui si cum isi asterne, asa doarme.
Sora ta este tanara si puternica si poate merge la munca, cum sta cu ei, este datoria ei sa-i intretina, asa cum au facut ai tai cu ea pana la 27 de ani.
Mi s epare strigator la cer sa continui sa exploatezi un singur copil, dupa ce toata viata l-ai privat de multe si chiar l-ai tratat fara pic de compasiune si respect.

| danutzu96 a răspuns:

Eu iti spun parerea mea. Da-le banii si gata. Arata-le ca tu esti mai bun decat au fost ei cu tine. Mai ales ca ai spus ca nu vei simti financiar.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te comporti perfect normal.
da-le dreacu de rude care pun botul la ce zic asa-zisii parinti, conteaza doar ce crede partenera ta sau oamenii importanti pentru tine.

nu esti singurul caz de genul care se debaraseaza de parinti pe buna dreptate.
vezi-ti de viata fara regrete.
oricum lumea te critica orice ar fi (asta ca legatura cu rudele care pun botul si te critica pentru ca esti un egoist si dur).

| MorganaM a răspuns:

Eu cred ca daca le dai bani, atunci iti vor tot cere si atunci vei avea probleme, la un moment dat o va deranja si pe iubita ta aceste nerusinari din partea lor si poate veti avea o cearta groaznica si urata, doar din cauza unor oameni ce nu s-au comportat ca parinti. imi pare rau, dar nu cred ca merita sa ii ajuti, pentru ca daca ii ajuti o data, la cum ai zis ca sunt, vor avea pretentia sa le dai lunar, ca o pensie alimentara sau ceva. Asa ca, daca nu e vorba de vreo problema de sanatate care necesita bani, nu ii ajuta. asa cum te-ai descurcat tu singur, care mi se pare foarte greu, pentru ca a munci si a merge la facultate in acelasi timp mi se pare imposibil, cred ca si ei se pot descurca. eu cred ca 'familia' ta este grupul de oameni in care te simti bine si bine-primit.

| Mihαi a răspuns:

Salut! Ai o problema destul de greu de rezolvat.
Gandeste-te totusi ca sunt parintii tai. Eu te-au crescut presupun.
Cu bune, cu rele, sunt parintii tai si ar trebui sa-i ajuti.
Nici mama ta nu a procedat corect, catalogandu-te ca fiind lacom, egoist si asa mai departe.
As spune sa discuti cu prietena ta in legatura cu acest subiect destul de delicat pentru tine.
Luati impreuna cea mai buna decizie.
Mult succes si toate cele bune!

| Perfekt a răspuns:

Se spune ca sangele apa nu se face. dar la ce-a mai mica problema te toti isi iau mainile dupa tine. Sfatul meu e sa nu cedezi presiunii si sa le faci pe plac. Eu iti spun ca am facut greseala asta si imi pare rau acum.