| Daaaanaaa a întrebat:

Am 12 in curand 13 ani si doresc sa caștig ceva bani deoarece anul acesta in septembrie este ziua bunicii mele iar eu cu parintii facem o surpriza, dar pregatesc si eu un cadou al meu de care nici patinti nu stiu. Nu vreau sa cer de la ei deoarece o sa isi dea seama, mentionez ca traiesc in Chișinău, pentru fiecare lucru pe care îl fac de la părinți primesc de la 1 la 5 lei (ei voiau sa-mi dea mai mult dar eu nu vreau sa-i ajut doar pentru bani) ma gandeam sa am grija de animale dar majoritatea rudelor mele n-au animale (si pe internet n-am gasit nimic) sa fac ceva pentru vreun bătran (ex cumpărături săptămanale) dar din nou n-am gasit nimic pe internet deci rog mult dacă știți vreau job din ce am scris mai sus sa-mi spuneti n-are importanta cat de puțin caștig. De la inceput spun ca nu prea vreau sa caștig online dar daca aveti ceva bun spuneti nu vreau sa scrieti (cere de la bunica sau de la rude). Va rog mult mentionez din nou sa fie din Chișinău, multumesc anticipat ❤

Răspuns Câştigător
| MihaelaDart a răspuns:

Pe internet ai mare grija poti da de cine stie. Poti sa le propuila vecini daca ai persoane in varsta, le propui sa faci piata si ceri 5-7 lei pe fiecare drum. Tot la vecini, cei care detin animale de companie, caini in general, poti sa le propui, mai cere si acolo alti 15-25 lei. Spune-le la colegele tale sa te ajute sa iti gaseasca relatii, asa vei fi cunoscuta. Internetul nu este o varianta buna mai ales ca ai o varsta mica, poti da de tot felul de oameni si nu ai nicio aparare in caz ca se va intampla ceva. La vecini asa macar ii cunosti.
Si parintii mai poto fi sursa de "venit", ajuta-i la treburile casnice si le poti spune sa iti dea cate 1-5 lei. Asa vei strange toti banii in pusculita si cand vine ziua de nastere a bunicii contribui la cadoul ei. Nu conteaza cat ai strans, gestul conteaza.

Sau in afara de a munci pe la altii, poti sa ii pictezi un tablou, crosetezi, tricotezi un sal pentru ea, decoreaza o vaza etc (cauta idei pe pinterest), acesta are o valoare sentimentala pentru ea.

| Daaaanaaa explică (pentru MihaelaDart):

Mersi mult❤

| MihaelaDart a răspuns (pentru Daaaanaaa):

Cu drag! Sa iti traiasca bunica si multa sanatate sa aiba!

7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Ai alocatia.

| Catrice a răspuns:

Da' cu aniversarea părinților cum faci? Parca vroiai sa le iei lor cadou, acum e bunica-ta?

| Daaaanaaa explică (pentru Catrice):

Cred ca ai incurcat intrbarea eu n-am phs nicibointrebare despre aniversare au ce aious tu mai binee te uiti la nume

| Catrice a răspuns (pentru Daaaanaaa):

Da cum sa nu, același text în care nu apreciază bunica, ci părinții...
Nu știu ce limba vorbești acolo ca n-am înțeles decât primele 5 cuvinte.

| xerxes1 a răspuns:

Bunica nu are pensie?