| PeNaL12 a întrebat:

Salut.Situatia mea este urmatoarea : parintii mei vor sa divorteze. Tata in tinerete cand era cu mama se purta urat cu ea, mama mea lucreaza in strainatate de 10 ani si vine o singura data pe an acasa (o luna ). Cand vine acasa mereu se cearta 2 doua ori si nu isi vorbesc deloc si mereu trebuie sa ma bag intre ei 2 ca sa nu iasa mai urat.De ceva vreme, cand vorbesc cu mama la telefon imi tot spune mai pe ocolite ca s-a saturat de tata (tata a inceput sa se poarte mai frumos dar este gelos..mereu spune ca are barbati prin strainatate si de la chestia asta se cearta) si ca el nu mai inseamna nimic pentru ea. Cand vorbesc ei 2 la telefon mama ii vorbeste in sictir iar tata se supara...eu am o relatie foarte buna cu amandoi dar nu mi-ar placea sa divorteze (mai am un frate mai mic si el este mai sensibil ). Cand ii aud ca se cearta ma simt nasol si parca nu mai am chef de nimic. Va rog frumos sa imi spuneti parerea vostra si cam ce ar trebui sa fac.
Multumesc.

12 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Oricum mata isi face de cap in cealalta tara. Daca ii pasa de el il lua din tara si pe voi. Are motiv s-o faca daca a batut-oinainte e normal sa isi ia revansa

| Freya1 a răspuns:

Da spune tu ce relatie mai este asta.
Nu stiu ce varsta ai sa intelegi dar eu nu cred ca daca timp de 10 ani mama ta venea doar o data acasa ei nu mai au si pe altcineva.Nu ai cum ca 10 ani de zile sa ai doar o data pe an pe cineva aproape care sa iti ofere afectiune si alte chestii deci e clar ca intre ei nu mai e nimic in afara de voi copii.
Nu stiu de ce te-ar deranja daca ar divorta ca oricum sunt separati deja iar fata de voi va fi la fel ca nu aveti vina.Trebuia sa ii spui mamei tale ca niste copii nu se cresc doar cu bani ci si cu prezenta dar daca ea vine asa rar acasa de atatia ani nu prea pare sa ii pese.

| Laura927 a răspuns (pentru Freya1):

Bai Natalia cum sa ii spui asa ceva la copil ca cica nu ii pasa de copii ei de nu vine mai des acasa?! Pai stii tu ce lucreaza femeia aia acolo ce lucreaza la maica-sa ca sa plece cand are chef...
Cum sa inveti un copil sa ii zica maicasi ca un copil nu se creste doar cu bani? pai stii tu suferinta femeii alea acolo ca nu poate sa fie langa copii ei pentru a oferi un trai mai bun lor!
Cum ma sa sa le zici copiilor ca mama si tata are nevoie de afectiune si alte chestii? mama e mama si tata e tata si atat nu e treaba copiilor ca ei au nevoie de afectiune si alte chestii.
Taci ma daca traiesti in paralela cu lumea reala!
S-a fi dus femeia aia la munca departe de copii ei de fericita ce era cu taicasu.

| Freya1 a răspuns (pentru Laura927):

Foarte interesant ca toata lumea ii spune acelasi lucru dar tu te iei doar de mine.Pe bune nu stie ca parintii trebuie sa isi ofere afectiune? Nu stie ca trebuie sa fie unul langa altul si la bine si la greu? Nu o spuneam doar cu tenta sexuala si si daca ar fi asa frate spune ca parintii se acuza ca se insala de fata cu el cred ca e ca are ninku-l PENAL frate serios despre ce vorbim.
Ce te aprinzi asa? Nu am spus ca femeie nu munceste greu dar daca le purta asa mult grija in 10 ani facea pe dracu si ii lua cu ei sau venea acasa nu venea o data pe an sa ii vada ca e mama si are copii mici nu majori.De ce nu la trimisi pe barbatuso? Tie ti se pare aia o familie foarte bine inchegata ce are toate sansele sa stea impreuna pana la adanci batraneti? Is doi copii crescuti de un tata singur, un om singur ce asteapta sa binevoiasca printesa sa il bage in seama o data pe an. Aia e familie?
Lasa tu copii din ziua de azi ca stiu mai multe decat tine.Nici parintii nu se feresc sa mai ascunda de ei necazurile lor nu vezi...ei trebuie sa ii protejeze nu eu o straina de pe internet.

| Laura927 a răspuns (pentru Freya1):

Pai daca tie tie se pare interesant ca ma i-au doar de tine tu ai fost aia mai cu mot si a vrut sa dea un exemplu "mai bine " lucrat... ceilalti au scris ca sa scrie ceva nu s-au obosit ca tine cu un discurs prost formulat...
Daca se acuza ca se insala unii pe alti in fata copiilor asta deja e problema parintilor.dar de aici pana a incuraja copii cu idei de genul "deja is separati" si "au nevoie de afectiune si chestii" e mult.
Ce ma "facea femeia pe dracu in patru si iilua cu ea sau venea acasa sau nu venea doar o data pe an"BA trezeste-te tu ce crezi ca in strainatate cresc banii in copaci? Eu am 9 ani de cand nu mai locuiesc in Romania si nu e asa usor aici..ai vacanta in august daca muncesti cu contract si aia daca iti da vacanta, platesti chirie minim300e pe luna mai si mananci trimiti acasa la 2 copii mai platesti si cheltuielile de apartament la chiria unde stai si iti mai aduci aminte ca mai ai inca o casa de platit in romani (gaz curent intretinere) pai si cu aia 150e daca iti raman si aia iti mai iei un absorbat si mai pui si deoparte ca na trebuie sa ai si bani cand ajungi acasa ca doar na VII DIN STRAINATATE!
PAI ACUM CA VEZI CHELTUIELILE FA TU UN CALCUL sa vedem cu cat ramai tu ca sa vii acasa si de craciun cand un bilet e numai dus 400e fara sa mai punem cheltuielile de cracin ca si aia...
Acum spune-mi tu de ce crezi ca s-a saturat femeia si s-a dus ea ca ce nu ii placea sa stea acasa cu copii ei si sa aiba grija de casi si de copii sau s-a dus ca avea un sot care aducea 300e pe luna si voia fripturi la gratare in fiecare seara?
Pai ce e femeia aia Femeia fantastica sa poata face tot?
Copiii au scoala si nu e usor sa ii iei cu alta limba in plin curs de an scolar ..si oricum daca i-ar lua acolo cine ar avea grija de ei ca acolo e scoala pana la 5 dupa amiaza ..pana la 8 sau 10 cand termina ea cine are grija de ei? vecina?!
Hai sa terminam dicutia ca esti inca copil si nu iti dai seama ce vorbesti si nu vreau sa fiu rea.
Aia nu e familie intr-adevar, is copii crescuti de un tata singur care sta si asteapta bani de la mama lor.
Pai in pana mea sa ma duc eu la munca si barbatu meu sa stea acasa cu fetita pai ce e ala barbat sau zarzavat?
du-te ba nenica la munca afara sa imi trimiti bani ca eu sunt mama eu lipsesc mai mult in casa ..mama e mama
Copii din ziua de azi stiu lucruri care nu le stiam noi cand eram la varsta lor, asta nu inseamna ca un copil stie mai bine decat mine ca am trecut prin viata.
Chiar daca copiii stiu de situatia din familie por si simplu nu e treaba lor ...sa nu ii incurajam cu prostiile.
PArintii nu artrebui sa aiba discutii in fata copiilor nu ca sa ii protejeze in special, nu ar trebui sa aiba dicutii de genul ca sa nu ramana fara autoritete in fata copilului ca daca mama il face bou pe tata inseamna ca tata ii bou si tata va fi bou ca asa zice mama. ..si invers.
M-ai inteles da?

| Freya1 a răspuns (pentru Laura927):

Nu ma lua pe mine cu ai inteles.
Nu sunt asa copil am 23 de ani tanti, si la mine greu usor cum a fost au fost ai mei langa mine si m-a crescut si pe mine si pe fratele meu din salari mici si din munca grea.
Nu am spus ca trebuie sa aiba discutile alea de fata cu copii da daca ei au nu cred ca faptul ca am spus si eu exact ce spun ei e o crima.Eu mereu am tinut cu femeile dar cand ceva nu e corect nu e. FEMEIE sunt 10 ani nici nu vreau sa calculez cati ani au copii astea si de cand ia lasat.In fond nici nu le sti povestea reala si care ce a facut si de ce se acuza.
Si da ai dreptate am specificat si eu trebuia sa plece el nu ea dar ea de ce s-a dus si e tot de 10 ani acolo si nu a venit acasa sa zica "ia sti ce du-te pune tu carca si ingrijesc eu copii"? Ceva e la mijloc e clar asa ca nu cred ca trebuie sa te iei tu de mine pentru o afirmatie facuta si sa mai iei si apararea ca vezi doamne cat cheltuie ea acolo.De ce sa mai dus la cat cheltuieste lucreaza aproape degeaba in tara macar isi platea taxele si mancare nu si chiria si taxele trimitea si acasa etc.A fost alegerea ei sa plece si din perspectiva mea o alegere proasta daca stai atatia ani si nu imi spune mie ca numa pentru bani pentru copii hai sa nu intram in detaliile astea.
Trebuia sa plece amandoi pe un doi ani si sa vina acasa sau sa il trimita pe el si el putea sa mearga si sa vina mai des daca prindea un loc bun.Inca nu stim detalii amanuntite asa ca mai bine nu ne mai intaindema la vorba.Eu iau apararea femeilor de fiecare data dar, cand o femeie pleaca de acasa cand copii sunt mici si vine o data pe an in 10 nu o sa inteleg si nu o sa accept niciodata indiferent de ce situatie e vorba.

| Laura927 a răspuns (pentru Freya1):

In primul rand nu ma intereseaza situatia ta familiara actuala si trecuta...
Da ai 23 de ani foarte bine, nici asta nu ma intereseaza ..atunci cand iesi de sub fusta familiei tale si o sa ai si tu un sot inutil si vreo doi copii de crescut ca sa vezi ce sunt alea cheltuieli mai vorbim..pana atunci nu iti mai da de parere daca nu ai nici un copil care iti cere, nici un sot care il vezi ca sta nefacand nimic toata ziua si iti mai aduce si un salar mizer de 8 milioane in casa., o intretinere de platit, lumina gaz, calculatoare ..internet ..haine sunt baieti crec repede ..mancare si cat mai cate.
Esti o pustoaica care are impresia ca le stii pe toate..traieste pe spatele tau toate aceste greutati ..si dupa da-ti cu parerea.
Femeia aia nu ii cere cu siguranta bani de un rimel mamei ei.

| Freya1 a răspuns (pentru Laura927):

Femeie nu te intereseaza viata mea da tin sa te anunt ca eu am plecat de la 14 ani de acasa nu m-a tinut mama am avut o relatie de 8 ani si nu am facut copii daca nu eram in stare sa ii intretin sau stiam ca barbatu ala nu e de mine.Hai sa nu ne mai intindem la vorba trebuia sa isi ia copii daca nu se mai intelegea cu barbatuso si sa ii tina ea nu sa plece prin strainatate de nebunsa si sa le scoata ochii copiilor cu 2 lei ca nu doar cu aia 2 lei cresti un copil.

| Laura927 a răspuns (pentru Freya1):

Esti deja plictisioare..si nu ma intereseaza persoana ta deloc chiar nimic..ma gandesc ca esti tipul de pustoaica care isi recita viata chiar si unuia care sta si asteapta autobuzul.
de ce tii tu mereu sa te compari cu biata femeie, crezi tu ca ai face-o mai bine in locul ei? Daca da ft bine fa-o tu si lasa-ne pe noi astia care traim cu piciorele pe pamant si nu iti mai lua din pretiosul timp sa vorbesti cu mine ca sincer cu cat tastezi mai mult cu atat imi dau seama ce persoana plina de frustrari, obosita si atotstiutoare esti..mai vb in 5 ani ..viata si gandirea se schimba...

| Freya1 a răspuns (pentru Laura927):

Uite viitorul https://www.tpu.ro/......ocuit-cu/.
Si cu asta am spus tot.

| Laura927 a răspuns:

Nu nu te baga in relatia parintilor tai! Si tu la randul tau vei avea copii si nu ti-ar placea sa stai cu o persoana pe care nu o suporti doar de dragul copiilor tai.

| Tud0rr a răspuns:

La ce ții mai mult? Dorința ta ca ei să nu divorțeze sau la fericirea lor?