| Faranume1910 a întrebat:

Sunt o persoana timida si as vrea sa socializez mai mult cu colegii de clasa,dar atunci cand ma aflu in preajma lor simt ca nu am ce sa vorbesc cu ei, simt ca nu sunt important.
Îmi puteți spune cum aș putea sa nu mai fiu timid si sa reusesc sa socializez cu toti colegii?(imi este greu stau mai mult in banca sau doar ascult ce vorbesc ei).

Răspuns Câştigător
| Mosotti a răspuns:

Nu ai nimic in comun cu ei, de aia nu ai ce sa vorbesti! Gaseste oameni cu care sa ai ceva comun, pasiuni, discutii, si va fi foarte bine. Unde scrie ca trebuie sa socializezi cu toti colegii? Nu trebuie sa fi neaparat important, importanti sunteti toti acolo in felul vostru. Eu daca stai cu niste oameni si imi pun problema ca nu am ce vb cu ei, e clar ca nu sunt potriviti pentru mine. Daca sunt potriviti discutiile vin de la sine. Daca nu e asta si e doar o timiditate, insa real ai avea ce sa vb cu ei, atunci va trebui sa o depasesti. in cazul in care este varianta asta, esti timid din teama ca vor rade de tine, ca te simti inferior lor, chestie falsa, deci treci peste si intra in vorba cu ei. Deci depinde care din variante este. Ti-am zis ce sa faci in ambele cazuri.

2 răspunsuri:
| Speranta12 a răspuns:

Faza e ca nu te cunosti tu destul pe tine insuti. Afla mai multe despre tine si ce te pasioneaza. Si fa mai des ceea ce te pasioneaza. Fa-ti hobbyuri si participa la activitati diverse. Creeaza-ti experiente, opinii, puncte de vedere. Asa, vei avea ce sa le povestesti. Vei simti nathral dorinta de a le comunica ce gandesti. Dar daca tu nu gandesti nimic pe moment si nu faci nimic importantin timpul liber cu viata ta, normal ca n-ai ce sa le zici si ca te dimti insignifiant.

Fa ceva cu viata ta, nu mai pierde timpul. Fa chestii, invata chestii noi, participa la activitati cu tineri si asa ai ce sa impartasesti mai departe. Daca doar stai in banca si acasa si nu faci nimic interesant cu timpul tau, inseamna ca tu ca om esti ramas in urma.

Omul e definit de gandurile si de actiunile sale. Nimic mai mult. Schimba-ti stilul de viata si deschiderea catre oameni va veni din moment ce te vei mai deschide tu la minte si la actiunile pe care le faci. Totul tine de ceea ce faci. Experimenteaza.

Restul - carti de dezvoltare personala si manipulare pozitiva? Bullshit.

Actiunea conteaza. Si asogura-te ca in cele 24 de ore pe care le ai (ca si restul lumii de altfel), faci actiuni istete si care te dezvolta pe tine ca om. Restul activitatilor cu care iti omori timpul tineretii? Bulshit, te trag in jos si apoi te vei mira de ce ai ramas involuat si ti-au luat-o ceilalti inainte.

Viata e in continua miscare si in competitie directa cu cei din jurul tau. Nu te mai trage singur in jos. Actioneaza ca sa te poti schimba. Restul e bullshit.

| AnOnImA4109 a răspuns:

Păi... Poți începe prin a vorbi doar cu un coleg despre teme, școală, jocuri, etc. Pe parcurs te vei împrieteni și cu alții. Dacă încă nu ești la liceu nu-ți face griji. Începând liceul îți vei face mulți prieteni.