| BicycleStandard a întrebat:

Am si eu 2 papagali perusi mascul si femela (inca sunt puiuti) si tot timpul cand bag mana in colovie sa le dau mancare zboara in toata colivia. Spuneti-mi va rog ce sa fac ca sa ii imblanzesc ( sa imi stea pe deget, umar etc.) sad

Răspuns Câştigător
| Victoria275 a răspuns:

Te inteleg perfect. Eu am avut papagali deci...sunt experta. Acum cat sunt mici e perfect, deoarece sa invata mai usor cu tine. In orice caz chestia asta presupune rabdare, si mult timp acordat lor. Vorbeste mult cu ei, pentru a se acomoda cu vocea ta. Baga mana in cusca lor pentru a se acomoda cu ea, si nu fa miscari bruste. Lor le place mult painea prajita, morcovul, mai ales salata. Iti recomand sa nu le dai legume de la supermarket deoarece acolo sunt tratate si nu sunt foarte bune. Un papagal de-l nasei mele a murit din cauza asta. Bine papagalul manca mult ardei rosu. In orice caz...papagalilor le place muzica, daca vrei poti sa le si canti, nu e nici o problema. Dar cel mai mult la papagali le place papadia si salata. Ia o frunza de salata si tine-o in mana in timp ce bagi mana la iei in cusca. Le-o dai pe la cioc si ei vor incepe incet, incet sa manance de la tine din mana. Trebuie sa le schimbi apa in fiecare zi, chiar si de 2-3 ori. Cam atat cred ca pot sa iti spun despre papagali. Daca mai ai probleme, imi spui. Adica imi dai mesaj. Te pup! Pa, pa! Succes cu papagali!

| BicycleStandard explică (pentru Victoria275):

Multumesc mult amanda de ajutorul acordat! Am sa te mai intreb despre papagali! oricum mersi frumos happy

4 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Este și normal să fie agitați, doar intri în spațiul lor.
Lasă-i să mai crească.
Pa, pa.

| Victoria275 a răspuns:

Adresa mea de mail este andreia_gabryella275@yahoo.com

| Daria4 a răspuns:

Dacă îi laşi să crească se sălbăticesc mai rău, propie experienţă... Încearcă să le dai să mănanace din palma ta usor cu grija incearca sa ii obisnuiesti cu mana ta acolo in intimitatea lor apoi usor usor atingei fără miscari bruste!