| Eastwood a întrebat:

am si eu o problema in relatie. sunt cam gelos, imediat cum vorbeste cu un baiat devin gelos, i-am promis ca nu o sa mai fiu dar nu mai prea are incredere in mine. Intrebarea mea este cum as putea sa-i recapat increderea si sa nu mai fiu gelos, si sa-i arat ca doar pe ea o iubesc?

Răspuns Câştigător
| pastru009 a răspuns:

Buna.
Se stie ca atunci cand este prea multa gelozie se ajunge la niste actiuni grabite si prost gandite.Gelozia fata de iubita ta inseamna ca o iubesti si ca tii mult la ea.Nu este nimic rau daca esti gelos, dar este o problema atunci cand este prea multa gelozie.Gelozia(sau invidia) intr-o relatie este absolut normala, dar trebuie sa existe in doze mici; foarte mici intr-o relatie de dragoste cu partenera ta.
Am sa incerc sa iti explic cum sa scapi de gelozie, introducand putine informatii despre gelozie:
Putini sunt cei care pot spune cu mana pe inima ca nu au fost gelosi macar o data in viata. In cele mai multe cazuri, acest sentiment ajunge sa dauneze relatiei si sa duca la despartire. Iata cateva sfaturi pentru cele care vor sa scape de gelozie:
1.Gandeste pozitiv-Daca ai trecut printr-o experienta neplacuta, ai avut un partener care te-a inselat sau te-a mintit, atunci gelozia se va manifesta cu siguranta.Ai incredere in partenerul tau, dar nu crede chiar tot ce iti spune.
2.Incredere in propria persoana-Este foarte important sa identifici care este motivul care a cauzat aceasta lipsa de incredere in tine si sa incerci sa depasesti acest obstacol. Poate a fost un eveniment personal ce te-a facut de rusine etc. ...In fineee, tu stii mai bine propria-ti viata.
3. Vorbeste despre aceasta problema-Discuta cu partenera ta despre gelozia ta.Gelozia va incepe sa va acapareze relatia daca nu o veti opri in cat mai scurt timp. Spune-i partenerei tale tot ceea ce simti, ce anume te deranjeaza, care sunt banuielile tale.
4.Gandeste-te de doua ori - Daca partenera ta ajunge tarziu, nu raspunde la telefon in fiecare seara, uita lucrurile mici, este mai bine sa ignori aceste incidente.Nu le lasa sa intervina intre voi.
5. Ofera-i spatiu - Partenera ta are propria lui lume."Cea mai buna relatie este cea dintre doua persoane cat mai diferite"(dintr-o carte aceasta propozitie).
6.Incredere si onestitate: (ACESTE DOUA CALITATI SUNT BAZA PRIETENIEI NU NUMAI SI A RELATIILOR AMOROASE) Lipsa uneia dintre ele(ONESTITEA SI INCREDEREA) poate conduce la gelozie, chiar si una dusa pana la extrem.
Incearca sa descoperi ce a stat la baza geloziei si dupa ce discuti problema cu partenera ta incearca sa fi dispus sa ai incredere deplina in ea.
Sper ca te-am ajutat mult si acorda-i si putina intimitate a vietii personale a iubitei tale.Si poti sa iei aceste sfaturi ca pe niste pasi(Ce pasi trebuie sa urmezi pentru a nu mai fi gelos).
Iar cu increderea....vei vedea ca-si va reveni la stadiul normal cu cat scapi mai mult de aceea gelozie.
Bafta in relatie si toate cele bune. Funda?

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In primul rand, daca te paraseste, te paraseste. In al doilea rand e normal sa fii gelos cu o limita a bunului simt, in timp vei invata sa ti controlezi gelozia daca nu o lasi sa si faca de cap. Fii atent la gesturile prietenei tale in acel moment apoi sigur te vei calma cand vei vedea ca e doar in minte ta totul. Succes.

| aly19223 a răspuns:

Ehh... problema pe care o are si prietenul meu, dar eu nu ma supar...
Increderea nu ai cum sa o castigi decat cu timpul, adica asteapta si trec toate.
Si cat despre gelozie... mai relaxeazate si tu. Parerea mea este ca tu nu ai incredere in ea, poate asta este exact lucrul care o deranjeaza

| MaryLaury a răspuns:

Sall! Pai daca esti gelos cand vorbeste cu un baiat nu-i arata ei tine in tine si cu timpu o sa te obisnuiesti si n-o sa mai fi gelos si ea are dreptul sa vorbeasca cu cine vrea, ca sa-i arati ca o iubesti trebuie sa faci ceea ce ii place ei sa vorbesti mai mult cu e sa va plimbati seara prin parc fi pe placul ei kiss happy

| regrets22 a răspuns:

Din moment ce esti gelos o iubesti foarte mult dar nici incredere in ea nu mai ai din ce motiv numai tu stiiwinking pana la urma este normal sa mai vorbeasca si cu alti baieti dar daca te iubeste cu adevarat niciodata nu te va insela ( de asta sa fi sigur). Increderea unei persoane din moment ce ai pierdut.o o recapeti cam greu dar daca esti sincer si iti dai silinta vei reusi. Ca sa ii recapeti ei increderea trebuie sa iti recapeti si increderea in tine. Iar cum sa ii arati ca o iubesti numai pe ea ...fi romantic, tandru, petrece mai mult timp cu ea, ascult.o, da.i sfaturi, fi amuzant etc

| onutza89 a răspuns:

Hmm...explica-i ca tu esti gelos pentru ca o iubesti; cine nu se dovedeste cat de cat gelos inseamna ca nu are sentimente puternice fata de persoana aceea, sunt doar trecatoare.cel mai bine e sa vorbesti cu ea si sa-ti spune ce o deranjeaza cel mai mult la gelozia ta.Intre timp, mai fa-i cate o surpriza mica, gen un trandafir sau o mica bijuterie. Odata la ceva timp facut acest gest, ii va arata cat de grijului esti fata de ea. Sper ca raspunsul meu te-a ajutat cumva.

| onutza89 a răspuns:

Scuza-ti greselile de sriere sau gramaticale :p.