| anonim_4396 a întrebat:

Craciun fericit tuturor! happy
Ce as putea sa fac sa nu mai fie o astfel de atmosfera nasoala in casa?
Tatal meu este taximetrist si cand vine acasa dupa o zi proasta se descarca pe mama plangandu-se la ea si o streseaza si pe ea.
A fost odata cand a dat cu pumnul in usa si a spart usa.
Pe mine nu ma afecteaza deloc, sunt foarte indiferent in privinta aceasta.
Ceea ce nu imi place este faptul ca se cam destrama familia, certuri ( nu foarte grave ), dar se aduna, multe injuraturi si impulsivitate.
Nu mai am frati sau surori, singurul cu care as putea vorbi e cainele, dar, inca nu am ajuns asa.
Mai ales acum de Craciun, chiar si azi s-a enervat si a venit acasa si urla ca un disperat. Nu inteleg de ce, adica, de ce chiar azi?
In preajma Craciunului si face de astea? Il strica.
Stam destul de prost cu banii, adica, ei stau destul de prost cu banii, pentru ca am banii mei, deci nu ma afecteaza situatia lor financiara. Dar cand vine vorba de familie nu am cu cine vorbi.
Ce sa fac sa nu se mai enerveze asa repede? Din cate am inteles el a luat Magneziu sau ceva de genul dar nu merge.
Multumesc, funda si vot!

Răspuns Câştigător
| Gabi19971983 a răspuns:

Scuze de greseli!

13 răspunsuri:
| positivity a răspuns:

Nu pot spune că te înțeleg 100%, însă o mare parte din mine îți înțelege durerea prin care treci tu. Să vezi cum părinții tăi se ceartă iar tu să nu poți face nimic în legătură cu asta, nu e deloc plăcut!
Eu am o situație mai ciudată, tatăl a lipsit din viața mea o perioadă, iar acum a revenit din nou. Iar această revenire a lui nu e deloc una mai bună pentru mine, toată ziua aud numai țipete în casă, văd numai lucruri distruse! E deprimant să vezi cum totul se distruge atât de ușor!
Adevărul este că nu știu cum să te ajut, am răspuns la această întrebare doar din motivul că am vrut să povestesc cuiva prin ce trec!
Vorbește cu părinții tăi, chiar dacă nu se va remedia nimic, măcar vei putea fi liniștit pentru că ai încercat!

| MarvK a răspuns (pentru positivity):

Eu nu trec prin nicio durere, nu ma intereseaza ca se cearta.
Faza e ca acum, in Ajunul Craciunului, a venit acasa nervos? Nu inteleg de ce tocmai azi? Au fost atatea zile, dar trebuia chiar azi.
De cadouri nici nu mai zic dar oricum eu imi iau ce vreau din banii mei si chiar le-am facut si lor un cadou.

| milan9 a răspuns:

Este intr-adevăr o situaţie delicata, e greu sa-ti asumi rolul de mediator. Dar necesar pe undeva poate, pentru ca de afectat tot te afecteaza neintelegerile...

E nevoie sa porti un dialeg discret, tratand subiectul acesta "pe departe". Discutand despre atmosfera ideala, despre faptul ca stresul imbolnaveste in cea mai masura pe oameni, ca diabetul se instaleaya in primul rand din cauza stresului, etc...

Spre surprinderea ta, vei putea descoperi atunci un rol deosebit pe care îl în detensionarea relaţiei părinţilor tăi, a raportării lor la tine, dar şi un rol în oferirea unui support necesar poate mamei tale. Toţi avem nevoie…

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut

Vezi aici câteva idei despre acest subiect: http://wol.jw.org/ro/wol/d/r34/lp-m/1102008124

Pentru părinţii tăi poţi găsi câteva articole practice aici: http://www.jw.org/ro/invataturi-biblice/familie/cupluri-parinti/

Cele bune!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

PAi ar trebuie sa vorbesti cu mama ta sa ii spui sa nu se mai certe cu tatal tau si sa il ignore cand se enerveaza. Si tatal tau ar trebui sa se duca la un medic, nu pentru ca e nebun dar poate are o depresie si un medic il va ajuta foarte mult

| Gabi19971983 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu zic ca n-ar fi bine sa ii spui sa se duca la un medic, dupa va intelege ca il faci nebun, si o sa iasa si mai rau.
Si apropo, a scris mai sus ca mama sa sta si il asculta.

| anonim_4396 explică (pentru Gabi19971983):

Pai treaba aceasta cu medicul e cam grea, dar trebuie luat cu usurelul. Daca are o depresie o poate da in nebunie si astanu e deloc bine. Si apropo Craciun Fericit

| Gabi19971983 a răspuns (pentru anonim_4396):

Asa e.
Multumesc, Craciun fericit si tie si tuturor!

| Gabi19971983 a răspuns:

Eu zic c-ar trebui intai sa vorbesti cu mama ta si sa ii spui ca pe tine te deranjeaza asta (chiar daca nu e asa, doar tii la familia ta ) si ca familia e pe cale sa se destrame.
Spune-i ca atunci cand vine tatal tau acasa, sa il ia cu binisorul, sa il consolze, sa ii suna ca totul va fi mai bine, nu sa se ia in gura cu el (nu stiu daca e asa, dar sa incerce sa evite conflictul).
Apoi poti vorbi si cu el, cand e intr-o faza mai buna si ii poti spune la inceput niste lucruri care sa il bucure, dupa care cand vezi ca nu are nici un pic de nervi, sa ii spui, tot ca mamei tale, ca te deranjeaza certurile, si ca ar fi bine sa se inteleaga mai bine.
Fa tot posibilul sa se impace, pentru ca asa dintr-o prostie din asta se ajunge la divorturi, si apoi le va parea rau amandurora, chiar daca vor vrea inapoi impreuna.
Succes, daca mai vrei sfaturi, spune-mi!
Craciun fericit! A si nai poti sa ii pui la un momendat fata in fata si sa le spui dupa ce ai discutat cu amandoi.Dar ai grija, atuci cand sunt amandoi in faze bune.
Funda?

| MarvK a răspuns (pentru Gabi19971983):

Mama doar sta si il asculta si dupa imi spune mie tot ce i-a zis.
Practic nu are nicio treaba, doar sta si asculta, se plange dar nu face nimic in privinta asta. Cateodata are momente cand sta si plange incontinuu din cauza lui, practic nu ai cum sa il calmezi ca daca spui ceva poate interpreta gresit si se supara mai tare. Asa ca ea doar tace si il asculta.
Mai astept raspunsuri, vedem. happy

| Gabi19971983 a răspuns (pentru MarvK):

Aha, deci ia doar sta, tace si inghite,
Atunci cred c-ar fi mai bine sa incepi cu el, daca-i putea, sa ii spui ce ti-am zis mai sus.
Dar ai grija sa fie intr-o stare buna, nu stiu ai putea sa i-o faci spunandu-i glume, nu stiu., sa il faci sa rada, si apoi sa ii spui.
Am avut si eu din astea pe la varsta de 12-13 ani.
Si i-am spus tatalui ca pe mama o doare foarte tare capul, ficatul (ca te doare de la suparare), inima, si ca plange in fiecare seara, si ca mi se plange mie.
Si de atunci tot timpul are grija de ea, si i-a fost foarte frica de ce a auzit atunci de la mine.
Incearca asta, poate functioneaza.
Daca nu iti mai dau alte variante. big grin

| Gabi19971983 a răspuns (pentru Gabi19971983):

Scuze de greseli!

| LinaMadaL a răspuns:

Si la mine era la fel, acim parintii sunt despartiti, caci dupa 22 de ani de casnicie mama in sfarsit si.a dat seama ca o distruge psihic. Nu a fost nici odata violent fizic, dar e suficient sa te streseze. Acum totul e bine. Eu si fratele meu stam cu mama, il vedem pe tata cam 4/5 pe luna. (eu am 18 ani fratele meu 23). Mama tot il intretine financiar pe tata si vorbesc la telefon, dar tot la fel se vad 5/7 zile pe luna. p.s nu sunt divortati, situatia asta se intampla cam de 8/9 luni happy

| Maya1502457 a răspuns:

Parerea mea e sa vorbesti cu tatal tau si sa-i spui ca-i pregatesti o surpriza si cu mama ta ca sa nu fie geloasa. Le faci un cadou il pui sub brad ( ca sa mai ridici morala) zici: Vai! A venit mosu' la voi! Craciun fericit!
Eu asa am facut si a mers happy