| GennJayJay10 a întrebat:

cum as putea sa scap de timiditate? Precizez ca nu am probleme cand sunt pe langa prieteni sa fiu tacut sau solitar ci din contra dar cand vine vorba de persoane noi imi este greu sa comunic cu ele pentru ca nu am fost mereu asa doar ca nu mai stiu cum sa imi regasesc, curajul big grin.

Răspuns Câştigător
| nutuxcristian a răspuns:

Salut! Eu am scapat de timiditate in felul urmator:
-am paritcipat la concursuri cu public deschis, gen Francophil, Public Speaking.
-am inceput sa vorbesc cu profesorii la telefon, si chiar o fac destul de des
-cand particip la concursuri, vorbesc cu profesorii, colegii inainte sa inceapa
-imi fac prieteni noi sau ma bag in cercuri cu oameni noi
-vorbesc singur prin casa, in general fac asta in limba franceza, sau in fata oglinzii

| GennJayJay10 explică (pentru nutuxcristian):

Mersi de ponturi!

| nutuxcristian a răspuns (pentru GennJayJay10):

Oricand! Numai bine.

3 răspunsuri:
| Lovedreamsnopeoeple a răspuns:

De timiditate nu scapi pana la 18 ani, se zice ca atunci ne maturizam. deci SUCCES!