| Florinjei27 a întrebat:

Dau funda! Ma numesc Florin si sunt dintr-un orasel micut.Anul acesta am trecut clasa a9a si am intrat la un liceul Mihai Viteazu din Ploiesti la profilul Filologie cu media de 9, 60. De mic am fost un baiat rusinos,cand ma duceam cu parinti la un magazin si voiam ceva taceam, nu faceam crize, nu le ziceam iar ei imi tot ziceau "Daca vrei ceva sa-mi zici".Din clasa 1 pana in clasa A-VIII-a parinti mi-au oferit zilnic la scoala cate 2 lei, rareori cate 3 lei. Acum ca am intrat in alt oras, un oras mult mai mare preturile sunt putin mai "piperate" sa zic asa. Daca pana acum cu 2-3 lei imi cumparam 1 pateu si 1 corn de exemplu, aici cu 2lei imi cumpar doar 1 pateu si imi este rusine sa le cer parintilor mei mai mult, daca le-as cere stiu ca mi-ar oferi dar imi este rusine. Parintii mei nu au un salariu foarte mare [2, 100 lei fiecare] din care trebuie sa plateasca rata [1200lei],utilitatile[500-700lei],mancarea[500lei],tigar ile[600lei - fumeaza ambii] si ramane undeva la 1400 din care trebuie sa isi ia bani de buzunar la munca,mai apar si alte costuri: se strica TV-ul, se sparge teava de apa, s-a.m.d. Mi-e rusine sa le cer chiar daca stiu ca mi-ar oferi.As vrea sa fac bani mei, sa nu mai depind de ei insa nu prea am cum, singura modalitate ar fi online insa neavand cum sa extrag banii din paypal fiind ca nu am card si ai mei nu il dau fiind ca le e frica ca "le fura banii de pe card" si nu vor sa imi faca card pana nu implinesc varsta de 18 ani.Bani din alocatile ii pastreaza ei intr-un cont pana la 18 ani pentru. o masina sau alt ceva. Mie mi-ar trebui undeva la 5-6 lei pe zi [ 6 x 21 =-126 RON/luna de la 2 x 21 = 42RON/luna ] pentru ca imi trebuie de mancare, sa mai ies si eu pe afara cu colegii, s-a.m.d. Eu ma gandesc si la ei pentru ca vor trebui sa plateasca si transportul meu din localitatea unde sunt acum pana in Ploiesti [150RON/luna ]. Ce sugestii aveti?
Multumesc anticipat!

6 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Da-mi o adresa sau un numar de telefon (in privat) ca le spun sa le lase dracu de tigari ca mai important este copilul decat tigarile. Eu am fumat peste 30 de ani, dar mi-am permis avand o solda mare. M-am lasat cand incepusem sa tusesc groaznic si au trecut 11 ani de cand m-am lasat si n-am murit. Cum sa dai 2 lei unui copil si tu sa fumezi tigari de zecei de lei?! Esti un copil prea cuminte (daca este adevarat) si meriti mai mult.

| Florinjei27 explică (pentru Salontanul):

Daca le-as cere mai mult mi-ar da insa nu le-am cerut, m-am multumit cu cei 2 lei care mi-au dat. Inafara de asta imi cumpara chestii gen daca mi se strica tel/se invecheste[2-3 ani] imi ia altul nou, daca vreau o pereche de casti imi ia, s-a.m.d. Eu vorbesc doar de banii de buzunar aici care nu prea imi ajung si imi este rusine sa le cer

| Salontanul a răspuns (pentru Florinjei27):

Eu ti-am spus: atata timp cat ei cheltuie bani pe un viciu nenecesar nu trebuie sa-ti fie rusine!

| Popa482 a răspuns:

Salut! În primul rând, nu ar trebui să te plângi de bani cât timp părinții tăi zgârciți preferă să-și hrănească fiul cu pate pentru a avea bani de tutun.Asta are trebui să le spui părinților să lase în pace țigările și să investească în tine...

| Florinjei27 explică (pentru Popa482):

Nu ai inteles, ei mi-ar da bani da mi-e mi-e rusine sa le cer.De mancare nu se pune discutia, in casa exisa tot timpul 3 feluri de mancare cel putin[1 supa si 2 tipuri de felul 2], uscaturi, etc..Eu spun ca mi-e rusine sa le cer.

| Popa482 a răspuns (pentru Florinjei27):

Nu contează, spune-le, în primul rând, ceea ce ți-am scris. În al doilea rând, spune-le fără jenă dacă spui că ți-ar da. Omule, te vei duce în societate și vei avea nevoie de mult mai mulți bani pentru diverse lucruri, nu poți să fii sălbatic... Te duci și le spui faptul că îți trebuie bani pentru că te duci printre oameni domnoși și nu îți permiți să te duci ca mucea cu 2 lei în buzunar.