| iDexu a întrebat:

In urma cu 5 zile am terminat o relatie de 2 ani de zile, iar in urma relatiei au aparut niste probleme.
Pe parcursul relatiei atat eu cat si ea eram foarte gelosi si posesivi unul cu celalalt. Ne interziceam chestii care pa parcrus din obisnuinta ni se pareau perfect normale! In schimb, ele nu faceau decat sa puna un stop spre libertate. Motivul despartirii a venit din partea ei si anume " sentimentele mele fata de tine nu mai sunt la fel ca la inceput, am nevoie de o pauza dar dupa ceva timp vom relua relatia ", vorbim incontinuare, ne sarutam, ne spunem unul altuia ca ne iubim!
De la nici o zi de la relatie un baiat de 25 de ani, s-a oferit sa o insoteasca pentru a-si cumpara ceva ea, asta dupa ce eu i-am spus ca o voi insotii inca de cand eram impreuna. Ea a acceptat, dar mi-a zis ca a acceptat doar ca el sa nu se simta ofensat ca il refuza. Pe de-o parte ar merge cu el, pe de-o parte nu! ( parintii lui se cunosc cu parintii ei, dar si parintii mei sunt prieteni buni de familie cu parintii ei ).
Eu ca baiat, la nici cateva zile de la despartire nu am acceptat sa ies cu vre-o alta ata, in schimb ea accepta sa o sa insoteasca alt baiat. Problema este ca ea a inceput sa faca niste lucruri normale pe care pe parcursul relatiei nu le facea, dar care pe mine in momentul de fata ma deranjeaza si ei nu ii pasa acest lucru din cate observ. Mereu simt nevoia sa o intreb intr-una ( cu cine vorbesti, ce vorbesti, unde mergi, de ce vorbesti ), iar chestile astea au inceput sa devina enervante pentru ea si sa nu mai doreasca uneori sa vorbim.
Stiu ca daca voi continua asa o voi pierde si ca amica, dar nu stiu ce sa fac. O iubesc si o vreau inapoi! Dati-mi niste sfaturi, pareri. cum ar trebui sa actionez si ce sa fac fiindca sunt foarte gelos. Vreau ceva mai detaliat. Funda + vot. Multumesc.

Răspuns Câştigător
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Ai avut timp sa asterni in scris povestioara ta.
Cred ca trebuie sa va tratati de gelozie, un om care este gelos la culme, nu poate sa duca o relatie a la long, iar daca merge, va fi cu certuri.
Cred ca ar fi indicat sa discutati amandoi si sa hotarati ce doriti si ce asteptari aveti de la relatia voastra.
Incearca sa afli daca ea te mai doreste in viata ei.
Degeaba o vrei tu, daca ea zice pas.
Poate te pune la incercare sa vada cum reactionezi.
Dar sa stii ca gelozia nu face casa buna cu nimeni decat cu despartirea...
Vorbeste cu ea, si hotarati ce asteptari aveti de la fiecare.
Daca nu, e mai bine ca fiecare sa mearga pe drumuri separate.
O zi bunahappy

2 răspunsuri:
| Doub a răspuns:

Dacă te iubeşte şi te vrea, o să fie doar a ta, indiferent cu câţi băieţi umblă.

| sofisis a răspuns:

Cea mai mare prostie este sa ai impresia ca esti stapanul cuiva.
Nu e normal sa interzici lucruri.
Acum, ceea ce tu nu ai priceput e ca voi doi nu mai sunteti impreuna. Deci daca atunci cand formati un cuplu era anormal sa fii posesiv si paranoic, acum deja e total deplasat.
Sfatul meu e sa faci un pas in spate si sa o lasi in pace. O sa se indeparteze de tine...dar asta vrea oricum sa faca. Mai bine sa o faca cu tine ramanand totusi demn de respect decat sa ajunga sa te urasca, sa te minta etc.